Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камиловнинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати ялпи мажлисидаги нутқи
2017-05-29 | Сиёсат
(Тошкент шаҳри, 27 май 2017й.)
Ҳурматли Ниғматилла Тўлқинович,
Ҳурматли Сенат аъзолари, мажлис қатнашчилари!
Кун тартибига олиб чиқилган масала-миллий иқтисодиётга хорижий сармояларни жалб этиш Ўзбекистон Президенти, ҳурматли Шавкат Миромонович Мирзиёев томонидан давлатимиз ташқи сиёсий стратегиясида ўта муҳим устувор йўналиш сифатида белгиланган.
Давлатимиз раҳбарининг кўрсатмалари, 2017-2021 йиллар давомида мамлакатни ривожлантириш Стратегиясини амалга ошириш доирасида Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистоннинг чет эл мамлакатларидаги ваколатхоналари хорижий шериклар билан савдо-сармоявий, илмий-технологик, сайёҳлик соҳаларидаги ҳамкорликни кучайтириш ҳамда мамлакатимизнинг халқаро майдондаги обрў-эътиборини мустаҳкамлаш бўйича тизимли ишларни амалга оширмоқда.
1. Ўтган йил сентябридан ҳозирги вақтгача бўлган давр мобайнида олий даражада 12 та ташриф ташкил этилди ва ўтказилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг Туркманистон, Қозоғистон, Россия ва Хитойга буюрган давлат ташрифлари беҳад самарали бўлди. Уларнинг якунлари бўйича 37,7 миллиард АҚШ доллари ҳажмига тенг 239 та шартнома ва битимлар имзоланди.
Савдо-иқтисодий ва сармоявий-технологик ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияларнинг 12 та йиғилиши, Ўзбекистон иқтисодий делегацияларининг хорижий мамлакатларга 130 маротаба ташрифи, чет эл бизнес-делегацияларининг республикамизга 266 та ташрифи бўлиб ўтди.
Умуман олганда, ўтган 9 ой давомида имзоланган савдо-сармоявий битимлар ва шартномаларнинг умумий сони 320 дан зиёдни, маблағ ҳажми бўйича 44 миллиард АҚШ долларини ташкил этди. Уларнинг амалга оширилишини таъминлаш мақсадида 13 мамлакат билан амалий ҳаракатлар режалари («йўл хариталари») тасдиқланди.
Мамлакатларимиз маҳсулотлари экспортини кенгайтириш юзасидан яқин ва узоқ хориждаги мамлакатларга мева-сабзавот ва тўқимачилик маҳсулотлари, қурилиш материаллари, автомобиль, қишлоқ хўжалиги ва маиший электр техникаларини етказиб бериш бўйича шартномалар тузишда миллий компанияларимизга, шунингдек, ўзбек корхоналарининг Россия, Қозоғистон, Украина, Покистон, Афғонистон ва бошқа мамлакатларда савдо уйлари очилишида хорижий эллардаги ваколатхоналаримиз томонидан кўмак кўрсатилди.
Тошкентда аккредитациядан ўтган дипломатия корпуси ва халқаро ташкилотларнинг ваколатхоналари, шунингдек, ўзимизнинг дипломатия ваколатхоналаримиз кўмагида ўтган йили Ўзбекистонга 240 миллион АҚШ долларидан зиёд ҳажмда чет эл грантлари ва техникавий ёрдам жалб этилди.
2. Ҳисобот даврида вазирлик хорижий элларда Ўзбекистоннинг сармоявий жозибадорлигини ошириш, чет эл бизнес ҳамжамиятлари ўртасида республиканинг ижобий имижини - обрў-эътиборини шакллантириш бўйича сиёсий-дипломатик ишларни фаол давом эттирди. Ўзбекистон билан Халқаро меҳнат ташкилоти, шунингдек, АҚШ ва бошқа қатор Европа Иттифоқи мамлакатлари билан муносабатлар кун тартибидан «болалар меҳнати» деб аталадиган масала олиб ташланди.
Вазирлик ҳамда хориждаги қатор ваколатхоналаримизнинг беш йил давомида астойдил ва синчковлик билан олиб борган ишларидан сўнг Европа парламенти Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасидаги «Тўқимачилик протоколи»ни маъқуллади. Ушбу битимнинг кучга кириши ўзбек тўқимачилик маҳсулотларининг
Европа бозорларига экспортини ошириш имконини берибгина қолмасдан, Ғарб сармоядорларига Ўзбекистонга капитал киритиш учун ижобий ишорани ҳам йўллайди.
Ўзбекистоннинг Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорлиги қайта йўлга қўйилганини алоҳида қайд этиш лозим. Бундан ташқари, Европа инвестиция банки билан битим тузиш масаласи ҳам фаол ишлаб чиқилмоқда.
Ялпи сайёҳлик оқимини Ўзбекистонга жалб этиш Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги ваколатхоналаримиз фаолиятининг устувор йўналиши бўлиб қолмоқда. Жорий йил январь - апрел ойлари мобайнида дипломатия ваколатхоналаримиз томонидан 500дан ортиқ тадбир, шу жумладан, семинарлар, тақдимотлар, давра суҳбатлари, брифинглар, маданият кунлари, кўргазмалар ўтказилди.
Вазирлик йирик ва ишончли хорижлик сармоядорлар, юқори малакали мутахассислар учун кириш визалари бериш тартибини енгиллаштириш устида ҳам иш олиб бормоқда. Ҳозирги пайтда тадбиркорлик мақсадларида Ўзбекистонга келадиган 13 давлат (Австрия, Белгия, Буюк Британия, Германия, Испания, Италия, Латвия, Малайзия, Таиланд, Франция, Чехия, Швейцария ва Япония) фуқароларига нисбатан соддалаштирилган виза бериш тартиби амал қилмоқда. Туркия ва Хитой Халқ Республикаси бизнесменларига соддалаштирилган тартибда кўп марталик визаларни расмийлаштириш имкониятлари ишлаб чиқилмоқда.
Халқаро майдонда мамлакатимизнинг ижобий обрўсини илгари суриш бўйича фаолият доирасида йирик хорижий нашрларда 230дан ортиқ мақола ва материалларнинг чоп этилиши ташкил қилинди.
«Жаҳон» ахборот агентлиги ва унинг чет эллардаги мухбирлик пунктлари кўмагида 100 нафардан зиёд хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари мамлакатимизнинг замонавий ривожланиши, унинг иқтисодий ва сайёҳлик салоҳиятини ёритиш учун Ўзбекистонга келишди.
3. Биз вазирлигимиз ва дипломатия ваколатхоналаримиз фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича фаол чора-тадбирлар кўрмоқдамиз. Жорий йил бошида «Ўзбекистон дипломатия ваколатхоналари ва ҳукуматлараро комиссияларнинг ўзбек қисмлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида»ги Президент қарори қабул қилинди. Қарорда биринчи марта хорижий ваколатхоналар фаолияти самарадорлигини баҳолашнинг аниқ мезонлари ўз ифодасини топди. Дипломатия ваколатхоналари раҳбарлари ва савдо маслаҳатчиларининг зиммасига юклатилган вазифалар ижроси юзасидан уларнинг масъулияти белгиланди.
Бундан ташқари, бизнинг томонимиздан ҳозирги пайтда ишлаб чиқилаётган «Дипломатия хизмати тўғрисида»ги Қонун ва янги таҳрирдаги Консуллик низоми, шунингдек, Ташқи ишлар вазирлиги тўғрисидаги Низомнинг янги таҳрирдаги лойиҳаларида тўғридан-тўғри хорижий сармояларни, чет эл жамғармалари ва ёрдам грантларини жалб этиш юзасидан дипломатия хизмати органларининг мақсад ва вазифаларини сезиларли даражада кенгайтириш кўзда тутилмоқда.
2017-2021 йилларда Ўзбекистонни янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида мамлакатимиз ташқи сиёсий ва ташқи иқтисодий фаолияти тўғрисидаги беш йиллик дастурий ҳужжатнинг лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Ҳурматли Сенат аъзолари,
Миллий иқтисодиётга хорижий инвестициялар ва илғор технологияларни жалб этиш бўйича амалга ошираётган саъй-ҳаракатларимизга қарамасдан, Ташқи ишлар вазирлиги ва чет эллардаги ваколатхоналаримизнинг хорижда мамлакатимиз иқтисодий манфаатларини илгари суриш бўйича ишларини етарли, деб ҳисоблаб бўлмайди.
Ишлар бўш ташкил этилгани, Раҳбарият топшириқлари ижросига нисбатан фаолиятсизлиги ва сусткашлиги учун 7 нафар элчи вазифасидан озод этилди. Хизмат вазифаларини бажаришдаги масъулиятсизлиги учун йил бошидан буён вазирнинг уч нафар ўринбосари ва икки нафар бошқарма бошлиғи вазир буйруғи билан қатъий ҳайфсан олди.
1. Дипломатия ваколатхоналаримиз ишларидаги асосий камчиликлар орасидан қуйидагиларни алоҳида қайд этишни истар эдим:
Биринчидан, жамоа бошқарилишининг паст даражаси ва чет эл сармояларини жалб этиш ҳамда ташқи бозорларга экспорт ҳажмларини ошириш бўйича тўғридан-тўғри вазифаларининг бажарилиши юзасидан ходимларга нисбатан талабчанликнинг йўқолгани.
Иккинчидан, ваколатхона фаолият кўрсатаётган бизнес доиралари билан алоқаларни йўлга қўйиш, қўллаб-қувватлаш ва кенгайтириш бўйича ишларнинг қониқарсизлиги.
Учинчидан, ваколатхона фаолият кўрсатаётган давлатдаги ижтимоий-иқтисодий вазият ҳамда иқтисодиёт тармоқлари ривожланиши тамойиллари ва суръатлари, шунингдек, мамлакат ташқи иқтисодий сиёсати устуворликларининг самарали таҳлил тизими ва доимий мониторинги йўлга қўйилмагани. Савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчилар чет эл сармояларини жалб этиш ва мамлакатимиз экспорт салоҳиятини оширишнинг уддасидан чиқа олишмаётир. Асосий сабаб – бизнинг назаримизда, уларнинг касбий тайёргарлиги даражаси етарли эмаслиги, хорижлик шериклар билан музокаралар олиб боришнинг амалий тажрибаси етишмаслиги, ахборот-таҳлил материалларни тайёрлай олмаслиги, ҳамда хорижий тилларни билиш даражасининг заифлигидир.
2. Бундан ташқари, Ташқи ишлар вазирлиги бошқа вазирлик ва идоралар билан ишларни мувофиқлаштириш билан алоқадор тизимли аҳамиятга молик бўлган қатор муаммоларга дуч келмоқда. Улар орасида қуйидаги ҳолларни алоҳида қайд этишни истар эдим:
Биринчи – сармоялар жалб этиш масалалари юзасидан вазирлик ва идоралар ўртасидаги вазифаларда аниқ ва қатъий тақсимот мавжуд эмас.
Иккинчи – хорижий ваколатхоналаримиздан келиб тушадиган чет эллик шерикларнинг таклифлари вазирлик ва идоралар томонидан кўриб чиқилиши асоссиз равишда чўзилиши.
Кўпгина ташаббуслар мамлакатимиз учун яққол фойдали эканлиги кўриниб турган бўлишига қарамасдан, улар лозим даражада қўллаб-қувватланмайди, ёки инкор этилади. Одоб-аҳлоқ нуқтаи назаридан, хорижлик шерикларнинг мурожаатларига муносабат билдирмаслик мумкин эмас, ҳатто уларнинг таклифлари бизда қизиқиш уйғотмаса ҳам.
Учинчи – лойиҳа ҳужжатлари, уларнинг техник-иқтисодий асосланганлиги ва сармоявий таклифларнинг пухта тайёрланмаслиги. Ўзбекистон тармоқ идоралари ва компанияларининг сармоявий лойиҳалари ҳамда таклифларининг сифатини кўпгина хорижлик экспертлар «бўш» ёки «халқаро андозаларга жавоб бермайди» деб баҳолашади. Уларда маркетинг тадқиқотлари натижалари, таклиф этилаётган лойиҳалар истиқболлиги асосланиши, уларнинг афзаллиги ва иқтисодий самарадорлигига доир маълумотлар бўлмайди – умум қабул қилинган оддий талаблар – почта манзили, телефон ва факс рақами, электрон почта манзилини ёзишнику айтмай қўя қолайлик. Мутлақо кўрсатилмайди.
Ҳурматли мажлис қатнашчилари,
Улкан сармоявий салоҳиятга эга бўлишига қарамай, Ўзбекистон ўз иқтисодиётига хорижий маблағларни жалб этиш борасида кўплаб давлатлардан орқада қолмоқда. Иқтисодиётимизни хорижий сармоя билан таъминлашда давом этиб келаётган паст кўрсаткичнинг сабабларини аниқлаш мақсадида Вазирлик томонидан дипломатик ваколатхоналар билан биргаликда Ўзбекистонда фаолият юритиш тажрибасига эга бўлган хорижий сармоядорлар, бизнесменлар ва нуфузли молия ташкилотларининг экспертлари ўртасида сўровнома ўтказилди. Унинг якунларига кўра, хорижий бизнес ҳамжамиятлари вакиллари Ўзбекистонга сармоя оқимини тўхтатиб қўяётган бир қатор омил ва шароитларни тилга олдилар. Ана шу масалаларнинг айримларини келтираман:
- валюта конвертацияси ва фойдани репатриация қилиш;
- банк-кредит тизимининг такомиллашмаганлиги;
- сармоядорлар ҳуқуқларининг заиф ҳимояси ва етарли даражада самарали бўлмаган суд тизими;
- маъмурий-бюрократик тўсиқлар. Кўплаб хорижий компаниялар ўз фаолиятини амалга ошириш учун лицензия ва рухсат олиш тартиб-қоидаларидан норози;
- паст инвестиция рейтинги.
Сизларга маълумот учун шуни айтишни истардимки, хорижий сармояларни жалб этиш муаммоларини ҳар томонлама ўрганиб, Ўзбекистон Республикасининг Олий Мажлиси Сенати ва Ташқи ишлар вазирлигининг Савдо-саноат палатаси билан биргаликда, вазирлик ва идоралар иштирокида Инвестиция муҳитини янада такомиллаштириш, иқтисодиёт тармоқлари ва мамлакат ҳудудларига хорижий сармоя ҳамда замонавий технологиялар жалб этилишини рағбатлантириш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар давлат дастури лойиҳаси ишлаб чиқилди ва кўриб чиқиш учун Раҳбариятга киритилди.
Ҳурматли сенаторлар,
Ташқи ишлар вазирлиги ва хорижий ваколатхоналарнинг сармоя ва замонавий технологиялар жалб этиш соҳасидаги фаолиятини яхшилаш, шунингдек, мамлакатнинг сармоявий салоҳиятини ошириш мақсадида қуйидаги чора-тадбирларни қабул қилишни мақсадга мувофиқ деб ҳисоблаган бўлардик:
1) Биз томонимиздан алоқадор вазирлик ва идоралар билан бирга ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасининг 2017-2021 йиллардаги ташқи сиёсий ва ташқи иқтисодий фаолияти Стратегиясини тасдиқлаш.
2) Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари тузилмасини оптималлаштириш ва танқидий таҳлил қилган ҳолда хорижий ваколатхоналар штат жадвалини қайта кўриб чиқиш;
Элчихоналар фаолиятида иқтисодий йўналишни мустаҳкамлаш лозим бўлган муҳим давлатлар рўйхатини аниқлаштириш ва шу билан бирга, зарур бўлганда қўшимча савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчи штатини киритиш;
3) Ташқи ишлар вазирлиги аппаратида Вазирлик ҳузурида халқаро иқтисодий ҳамкорлик масалалари билан шуғулланадиган мустақил бўлинма ташкил этиш. Бу борада ишлар бошлаб юборилган;
4) халқаро иқтисодчи-мутахассисларни тайёрлашнинг асосларини тубдан қайта кўриб чиқиш, бунда, энг аввало, ушбу соҳага тегишли ўқув юртларининг, шу жумладан, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг фаолиятини такомиллаштиришга эътибор қаратиш;
5) дунё тажрибаси асосида лойиҳалашга оид таклифларни тайёрлашнинг ягона стандартларини ишлаб чиқиш. Инвестиция лойиҳалари ҳамда корхона ва объектларни хусусийлаштириш борасидаги таклифларни сифатли тайёрлаш бўйича техник ҳужжатларни ишлаб чиқишга Ғарб давлатларининг етакчи консалтинг компанияларини фаол жалб қилиш;
6) валюта бозори ва банк-молия тизимини либераллаштириш, сармоядорлар ҳуқуқ ва манфаатларининг ишончли ҳимоясини таъминлаш бўйича қонунчиликни такомиллаштириш борасидаги ишларни давом эттириш;
7) халқаро рейтинг агентликлари ва тадқиқот ташкилотлари билан ҳамкорликни кенгайтириш. Очиқ манбаларда сармоядор учун инвестициявий фаолиятини амалга оширишда зарур бўлган иқтисодий маълумотларни, жумладан, давлат буджети ва унинг бажарилиши, пул-кредит сиёсати, ташқи савдо кўрсаткичлари ва бошқа ахборотларни мунтазам эълон қилинишини таъминлаш.
Сўзим якунида ҳурматли сенаторларимиз эътиборини шунга қаратмоқчи эдимки, Ташқи ишлар вазирлиги мажбуриятлари доирасига мамлакатга инвестиция ва илғор технологияларни жалб қилишдан ташқари, халқаро майдонда миллий манфаатларни ҳимоя қилиш ва илгари суриш, йирик мамлакатлар ва минтақалардаги таъсир доираси кучли давлатлар билан ҳар томонлама тенглик тамойилига мос, барқарор ва истиқболга эга бўлган алоқаларни ўрнатиш, минтақавий хавфсизликни таъминлаш, Ўзбекистон атрофида фаровонлик ва барқарорлик ҳудудини шакллантириш, халқаро ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини кенгайтириш, хорижий давлатларда Ўзбекистон фуқароларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш каби устувор вазифалар ҳам киради.
Шунингдек, трансчегаравий дарёлар манбаларидан оқилона ва адолатли фойдаланишнинг таъминланишини тартибга солиш, давлат чегараларининг делимитация ва демаркацияси масалаларини ҳал қилиш, қўшни давлатлар билан конструктив ва дўстона алоқаларни йўлга қўйиш вазифалари ҳам шулар жумласидандир. Ифодали қилиб айтганда, Ташқи ишлар вазирлигининг асосий вазифаси – бу мамлакатнинг хавфсизлиги ва барқарорлигини унинг яқин атрофида ҳам, узоқда ҳам таъминлашдан иборатдир.
Сизларни ишонтириб айта оламанки, Ташқи ишлар вазирлиги ва хорижий ваколатхоналаримиз олдимизга қўйилган сиёсий-дипломатик фаолият билан бирга, савдо-иқтисодий ва сармоявий устувор вазифаларни ҳам ўз вақтида ва самарали бажариш учун бор куч-ғайратини ишга солади. Бу борада биз Сенат корпуси, Президент девони ва Ҳукумат аъзоларининг ҳар томонлама кўмагига ва қўллаб-қувватлашига таянамиз.

Выступление Министра иностранных дел Узбекистана Абдулазиза Камилова на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
(г.Ташкент, 27 мая 2017г.)
Уважаемый Нигматилла Тулкинович,
Уважаемые члены Сената, участники заседания
Вынесенный на повестку дня вопрос – привлечение иностранных инвестиций в национальную экономику – Президентом Узбекистана, уважаемым Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым определен как важнейший приоритет внешнеполитической стратегии нашего государства.
В рамках исполнения поручений главы государства, реализации Стратегии действий по дальнейшему развитию страны на 2017-2021гг. Министерством иностранных дел и загранучреждениями Узбекистана осуществляется системная работа по наращиванию торгово-инвестиционного, научно-технологического, туристического сотрудничества с зарубежными партнерами, а также укреплению имиджа нашей страны на международной арене.
1. За период с сентября прошлого года по настоящее время организованы и проведены 12 визитов на высшем уровне. Прорывными стали государственные визиты Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Туркменистан, Казахстан, Россию и Китай. По их итогам подписано 239 договоров и соглашений на сумму порядка $37,7 млрд.
Состоялось 12 заседаний межправительственных комиссий по торгово-экономическому и инвестиционно-технологическому сотрудничеству, 130 визитов экономических делегаций Узбекистана в зарубежные страны, 266 визитов иностранных бизнес-делегаций в республику.
В целом, за истекшие 9 месяцев общее количество заключенных торгово-инвестиционных соглашений и контрактов составило свыше 320 на общую сумму порядка $44 млрд. В целях обеспечения их безусловной и полномасштабной реализации утверждены планы практических действий («дорожные карты») с 13 странами.
В плане расширения экспорта отечественных товаров загранучреждениями оказано содействие национальным компаниям в заключении контрактов на поставки плодоовощной и текстильной продукции, стройматериалов, автомобильной, сельскохозяйственной и электробытовой техники в страны ближнего и дальнего зарубежья, а также открытии торговых домов узбекских предприятий в России, Казахстане, Украине, Пакистане, Афганистане и ряде других стран.
При содействии дипкорпуса и представительств международных организаций, аккредитованных в Ташкенте, а также наших диппредставительств в прошлом году в Узбекистан привлечено на сумму свыше $240 млн. зарубежных грантов и технического содействия.
2. Министерство в отчетный период продолжило активную политико-дипломатическую работу по повышению инвестиционной привлекательности Узбекистана за рубежом, формированию в среде иностранного бизнес-сообщества позитивного имиджа республики. Снято с повестки дня отношений Узбекистана с Международной организацией труда, а также США и рядом стран Европейского союза вопроса о т.н. «детском труде».
После пятилетней упорной и кропотливой работы Министерства и ряда наших диппредставительств Европейским парламентом одобрен «Текстильный протокол» между Узбекистаном и Евросоюзом. Вступление в силу этого документа не только позволит увеличить экспорт на рынки ЕС узбекской текстильной продукции, но и направит позитивный сигнал западным инвесторам для вложения капитала в Узбекистан.
Отдельно следует отметить возобновление взаимодействия Узбекистана с ЕБРР. Кроме того, активно прорабатывается вопрос заключения соглашения с Европейским инвестиционным банком.
Приоритетным направлением деятельности МИД и загранучреждений остается привлечение в Узбекистан массового туристического потока. За январь - апрель с.г. диппредставительствами проведено более 500 мероприятий, в т.ч. семинары, презентации, «круглые столы», брифинги, Дни культуры, выставки, в рамках которых широко представлен туристический потенциал республики.
Министерство работает над облегчением процедуры выдачи въездных виз для крупных и надежных зарубежных инвесторов, высококвалифицированных специалистов. В настоящее время в отношении граждан 13 государств (Австрии, Бельгии, Великобритании, Германии, Испании, Италии, Латвии, Малайзии, Таиланда, Франции, Чехии, Швейцарии и Японии), посещающих Узбекистан с деловыми целями, действует упрощенный порядок выдачи виз. Прорабатывается возможность оформления многократных виз в упрощенном порядке бизнесменам из Турции и КНР.
В рамках деятельности по продвижению позитивного имиджа страны на международной арене в крупных иностранных изданиях организовано порядка 230 публикаций статей и материалов. При содействии Информационного агентства «Жахон» и его корпунктов за рубежом Узбекистан посетили свыше 100 представителей иностранных СМИ для освещения современного развития, экономического и туристического потенциала.
3. Предпринимаются активные меры по повышению эффективности деятельности Министерства и дипломатических представительств. В начале года было принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности диппредставительств Узбекистана и узбекских частей МПК». В документе впервые устанавливаются четкие критерии оценки эффективности деятельности загранучреждений, определяется мера ответственности глав дипмиссий и торговых советников за надлежащее выполнение возложенных на них обязанностей.
Кроме того, в разрабатываемых в настоящее время нами проектах Закона «О дипломатической службе» и Консульского устава в новой редакции, а также Положения о Министерстве иностранных дел в новой редакции предусматривается значительное расширение задач и функций органов дипслужбы по привлечению прямых иностранных инвестиций, средств зарубежных фондов и грантового содействия.
В рамках реализации Стратегии действий на 2017-2021гг. разработан проект пятилетнего программного документа о внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности страны.
Уважаемые члены Сената,
Несмотря на предпринимаемые нами усилия по привлечению иностранных инвестиций и передовых технологий в национальную экономику, работу Министерства иностранных дел и наших загранучреждений по продвижению экономических интересов страны за рубежом нельзя считать достаточной.
За слабую организацию работы, проявленную пассивность и инертность в исполнении поручений руководства страны освобождены от занимаемой должности 7 послов. За проявленную безответственность и халатность при исполнении должностных обязанностей с начала года приказом министра строгий выговор получили три замминистра и два начальника управления.
1. Среди главных недостатков в работе большинства наших дипломатических учреждений хотел бы выделить следующее.
Во-первых, низкий уровень управления коллективом и потеря требовательности к сотрудникам в выполнении прямых обязанностей по привлечению иностранных инвестиций и увеличению объемов экспорта на внешние рынки.
Во-вторых, неудовлетворительная работа по налаживанию, поддержанию и расширению связей с бизнес-кругами страны пребывания.
В-третьих, отсутствие эффективной системы анализа и постоянного мониторинга социально-экономической ситуации, тенденции и динамики развития отраслей экономики государства пребывания, а также приоритетов его внешнеэкономической политики. Советники по торгово-экономическим вопросам не справляются со своими задачами по привлечению инвестиций и повышению экспортного потенциала страны. Главная причина, на наш взгляд, - недостаточный уровень профессиональной подготовки, нехватка практического опыта ведения переговоров с иностранными партнерами, неумение составлять информационно-аналитические материалы, а также слабое владение ими иностранными языками.
2. Кроме того, МИД сталкивается с рядом проблем системного характера, связанных с координацией работы с другими министерствами и ведомствами. Среди них хотел бы выделить следующие:
Первое - отсутствие четкого и ясного распределения обязанностей между министерствами и ведомствами по вопросам привлечения инвестиций.
Второе – необоснованное затягивание рассмотрения министерствами и ведомствами предложений зарубежных партнеров, поступающих из наших загранучреждений. Многие инициативы не находят должной поддержки, несмотря на объективную выгодность для страны, либо попросту игнорируются. По этикету нельзя не реагировать на обращения иностранных партнеров, даже если их предложения не представляют для нас интереса.
Третье – слабая подготовка проектной документации, ТЭО и инвестиционных предложений. Качество инвестиционных проектов и предложений отраслевых ведомств и компаний Узбекистана многие зарубежные эксперты оценивают как «низкое» и «не отвечающее международным стандартам». В них отсутствуют результаты маркетинговых исследований, обоснование перспективности предлагаемых проектов, их преимущество и экономическая эффективность, не говоря уже об отсутствии общепринятых требований – указаний почтового адреса, номера телефона и факса, электронной почты.
Уважаемые участники заседания,
Узбекистан, имея огромный инвестиционный потенциал, все еще отстает от многих государств в плане привлечения зарубежного капитала в свою экономику. В целях выявления основных причин сохраняющегося низкого уровня зарубежного инвестирования в нашу экономику среди зарубежных инвесторов, бизнесменов и экспертов авторитетных финансовых учреждений, имеющих опыт работы с Узбекистаном, Министерством совместно с дипмиссиями проведен опрос. По его итогам представители зарубежного бизнес-сообщества назвали ряд факторов и условий, сдерживающих приток инвестиций в Узбекистан. Среди них:
- проблемы конвертации валюты и репатриации прибыли;
- несовершенство банковско-кредитной системы;
- слабая защищенность прав инвесторов и недостаточно эффективная судебная система;
- административно-бюрократические барьеры. Многие зарубежные компании недовольны процедурой получения лицензий и разрешений при осуществлении деятельности;
- низкие инвестиционные рейтинги;
Хочу довести до Вашего сведения, что по итогам глубокого и всестороннего изучения предложений и рекомендаций зарубежных инвесторов Сенатом Олий Мажлиса и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан совместно с Торгово-промышленной палатой, причастными министерствами и ведомствами разработан и внесен на рассмотрение Президента проект Государственной программы первоочередных мер по дальнейшему совершенствованию инвестиционного климата, стимулированию привлечения иностранных инвестиций и современных технологий в отрасли экономики и регионы страны.
Уважаемые сенаторы,
В целях улучшения деятельности МИД и загранучреждений в сфере привлечения инвестиций и современных технологий, укрепления межведомственного взаимодействия в этой сфере, а также повышения инвестиционного потенциала страны полагали бы возможным принять следующие меры:
1) утвердить разработанную нами совместно с причастными министерствами и ведомствами Стратегию внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан на 2017-2021 гг.;
2) оптимизировать структуры дипломатических представительств Республики Узбекистан в зарубежных государствах и пересмотреть штатное расписание загранучреждений на основе критического анализа.
Важно определить перечень ключевых стран, в которых целесообразно укрепление экономического направления деятельности посольств и введение при необходимости дополнительных штатных единиц торговых советников;
3) создать в структуре аппарата МИД самостоятельное подразделение по вопросам международного экономического сотрудничества. Работа в этом направлении уже ведется;
4) пересмотреть фундаментальные основы подготовки экономистов-международников, имея в виду, прежде всего, совершенствование деятельности ведущих учебных заведений в данной сфере, в т.ч. Университета мировой экономики и дипломатии;
5) разработать единый стандарт подготовки проектных предложений на основе общемировой практики. Активно привлекать ведущие западные консалтинговые компании к разработке технической документации для качественной подготовки инвестиционных проектов и предложений по приватизации предприятий и объектов;
6) продолжить работу по либерализации валютного рынка и банковско-финансовой системы, совершенствованию законодательства по обеспечению надежной защиты прав и интересов инвесторов;
7) расширить сотрудничество с международными рейтинговыми агентствами и исследовательскими учреждениями. Важно обеспечить регулярную публикацию в открытых источниках экономической информации, включая сведения о госбюджете и его исполнении, денежно-кредитной политике, показателях внешней торговли и др., необходимой иностранным инвесторам для реализации инвестиционной деятельности.
В заключение хотел бы обратить внимание наших уважаемых сенаторов, что в круг обязанностей МИД, помимо содействия привлечению инвестиций и передовых технологий в республику, входят такие приоритетные задачи, как отстаивание и продвижение национальных интересов на международной арене, выстраивание сбалансированных, стабильных и предсказуемых отношений с крупными государствами и региональными державами, укрепление региональной безопасности и формирование пояса благополучия и стабильности вокруг Узбекистана, расширение договорно-правовой базы международного сотрудничества, обеспечение защиты прав и интересов граждан Узбекистана за рубежом и др.
Это также урегулирование вопросов рационального и справедливого использования ресурсов трансграничных водотоков, решение проблем делимитации и демаркации государственной границы, налаживание конструктивных и дружественных отношений с сопредельными странами. Образно говоря, главная задача МИД - это обеспечение безопасности и стабильности страны на ближних и дальних подступах.
Могу вас твердо заверить, что Министерство иностранных дел и наши загранучреждения приложат все усилия для своевременного и эффективного выполнения поставленных перед нами как политико-дипломатических задач, так и приоритетов в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Мы рассчитываем на всемерную помощь и поддержку всего сенатского корпуса, Аппарата Президента и членов Правительства.