Ҳаракатлар стратегияси – халқаро нашрларда
Корея Республикасининг “The Korea Post” нашрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қабул қилинган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига бағишланган мақола чоп этилди.
Мақолада Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича батафсил маълумот берилган. Мазкур стратегияни нафақат Ўзбекистон халқи, балки халқаро ҳамжамият ҳам катта қизиқиш билан қабул қилгани қайд этилган. Ҳаракатлар стратегиясини “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурини қабул қилишда махсус медиа майдонлар ташкил этилгани, бу борада фуқаролар, аҳолининг турли қатламлари ва жамоатчилик фаоллари ўртасида қизғин баҳс ва мунозаралар олиб борилгани, мамлакатимизда фаолият юритаётган чет эллик инвесторлар фикр ва таклифлари инобатга олингани алоҳида таъкидланган.
Ҳаракатлар стратегияси лойиҳаси муҳокамасига бағишланган кўплаб халқаро анжуманлар ўтказилгани тилга олинган. Хусусан, Тошкент шаҳрида жорий йилнинг январь ойида ўтказилган халқаро давра суҳбатида мазкур лойиҳа чуқур муҳокама этилиб, таклиф ва тавсиялар билдирилгани қайд этилган. Ушбу анжуман иштирокчилари амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасида Ўзбекистон иқтисодиёти жадал ривожланаётганини, барча соҳада йўлга қўйилган халқаро ҳамкорлик, ҳаётга татбиқ этилаётган қўшма лойиҳалар ўзининг юксак самараларини бераётганини алоҳида таъкидлаган.
"Тараққиёт стратегияси" маркази аъзолари Корея Республикасида бўлиб, мамлакатимизнинг Ҳаракатлар стратегиясига бағишланган қатор учрашув ва тадбирлар ўтказган. Ҳаракатлар стратегиясининг кўлами ва моҳияти “The Korea Post” нашрида қизиқиш уйғотган.
Маълумот ўрнида айтиш жоизки, йирик он-лайн порталига эга мазкур нашр халқаро сиёсат, иқтисодиёт, саноат, маданият ва туризм каби мавзуларни ёритувчи нуфузли ОАВ ҳисобланади. “The Korea Post” Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасида дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлашга, шунингдек, ўзбек халқининг бой маданий, маънавий ва тарихий меросини, Ўзбекистонда сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий соҳаларда амалга оширилаётган изчил ислоҳотларни кенг халқаро жамоатчилик орасида фаол тарғиб қилишга улкан ҳисса қўшиб келмоқда.

О Стратегии действий — в зарубежных СМИ
В южнокорейском издании «The Korea post» опубликована статья, посвященная принятой по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В статье приводится подробная информация о пяти приоритетных направления развития нашей страны. Отмечается, что данная стратегия с большим интересом была воспринята не только народом Узбекистана, но и международным сообществом. В публикации говорится об организованных медиа-площадках для обсуждения при разработке Государственной программы по реализации Стратегии действий в Год диалога с народом и интересов человека, в ходе которого состоялись активные дискуссии с участием различных слоев населения и общественных деятелей, были учтены мнения и предложения действующих в нашей стране иностранных инвесторов.
В статье также говорится о проведенных международных конференциях, посвященных обсуждению проекта стратегии. В частности, упоминается международный «круглый стол», состоявшийся в январе текущего года в Ташкенте, в ходе которого было высказано множество предложений и рекомендаций. Участники конференции особо отметили, что в результате последовательно осуществляемых реформ экономика Узбекистана динамично развивается, международное сотрудничество и реализуемые совместные проекты дают высокие результаты.
Представители Центра «Стратегия действий» посетили Республику Корея и провели ряд мероприятий, посвященных Стратегии действий. Масштаб и значимость данного документа вызвали интерес и у издания «The Korea post».
Данное издание, имеющее крупный онлайн-портал, является влиятельным средством массовой информации, освещающим международную политику, экономику, промышленность, культуру, туризм и другие темы. «The Korea post» вносит большой вклад в развитие сотрудничества и укрепление дружеских связей между Узбекистаном и Южной Кореей, доведение до широкой общественности информации о богатом культурном, духовном и историческом наследии народа Узбекистана, осуществляемых в нашей стране политических и социально-экономических реформах.