Халқимиз фаровонлигини юксалтириш, турмуш шароитини янада яхшилаш – асосий вазифамиздир
Истиқлол йилларида пойтахтимиз ўзгача тароват ва замонавий қиёфа касб этди. Бир-бирини такрорламайдиган маъмурий бинолар, турар жойлар, кенг ва равон кўчалар, замонавий кўприклар, муҳташам савдо мажмуалари, бозорлар бунёд этилди.
Президентимиз Шайхонтоҳур туманидаги “Сузук ота” мақбараси ва жомеъ масжидида бўлди.
Мамлакатимизда виждон эркинлиги, диний бағрикенглик тамойилларини таъминлаш, уларнинг қонуний асосларини яратиш ва ривожлантириш масалаларига алоҳида аҳамият берилмоқда.
Президентимиз раҳнамолигида миллий урф-одат ва қадриятларимизни тиклаш, муқаддас динимизни, азиз авлиёлар ва уламоларимизнинг бой меросини ўрганиш, уларнинг қадамжоларини обод қилиш, тарихий обидаларни асраб-авайлаш йўлида улкан ишлар амалга оширилмоқда.
Сузук отанинг исми Мустафоқул бўлиб, 1140 йилда таваллуд топган. У Аҳмад Яссавий қизи Гавҳари Ҳуштожнинг кенжа ўғли бўлган. Болалик чоғида бобоси у кишини эркалаб “Менинг сузигим (суюклигим), хуш келдингиз!”, дегани боис атрофдагилар ҳам уни шу исм билан чақира бошлаган. Сузук ота юзлаб шогирдларга илм бериб, ҳунарга, ҳалол меҳнатга ўргатган. 1363-1364 йилларда буюк бобокалонимиз Амир Темур Яссавийнинг набираси Сузук ота қабри устида мақбара ва масжид бунёд эттирган.
Мустақиллик йиллари бу муқаддас қадамжо қайта тикланиб, ободонлаштирилди. “Сузук ота” маҳалла фуқаролар йиғинида беш мингдан зиёд аҳоли истиқомат қилади. Маҳаллада ҳунармандлик, дурадгорлик, ўймакорлик ривожланган.
Бундай масжид ва мақбаралар маънавиятимизни янада юксалтиришга, юртимизда эзгулик нурини зиёда этишга хизмат қилиши керак, деди давлатимиз раҳбари. Бу ерда ҳам ҳунармандлар маркази ва кутубхона ташкил этиш лозим.
Президентимиз мутасаддиларга мақбара ва масжидни реконструкция қилиш, атрофини ободонлаштириш бўйича топшириқлар берди.
Мамлакатимизда амалга оширилган ислоҳотлар, миллий қадриятларимизни тиклаш, бозор иқтисодиётини ривожлантириш, тинчлик ва осойишталикни мустаҳкамлаш, келажагимиз эгалари бўлган баркамол авлодни тарбиялаш борасидаги саъй-ҳаракатлар, кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари самараси барчамизга чексиз фахр-ифтихор бахш этмоқда.
Шавкат Мирзиёев «Тошкент иссиқлик маркази» акциядорлик жамиятининг 3-иссиқлик марказида бўлди. Мазкур иссиқлик маркази 1970 йилларда қурилган бўлиб, тумандаги 937 объектга иссиқлик қуввати етказиб беради.
Бугунги кунда қозонхона ва тармоқлар техник ва маънавий эскиргани, марказий қозонхоналар истеъмолчилардан узоқ масофада жойлашгани сабабли иссиқлик етказиб беришда айрим муаммолар юзага келмоқда. Тошкент шаҳрини тўлиқ энергиятежамкор локал қозонхоналарга ўтказиш зарур, деди Президентимиз.
Шу ерда Шайхонтоҳур туманида иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда амалга оширилиши режалаштирилган истиқболли лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди.
Тижорат банклари аҳолига банк хизматлари кўрсатиш билан бирга, уларни тадбиркорликка жалб қилиш, даромадини ошириш, иш билан таъминлашда ҳам самарали ишлар олиб бормоқда. Тақдимоти ўтказилган лойиҳаларда ана шундай масалалар ўз ифодасини топган. Унда тижорат банклари томонидан аҳолини тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақидаги маълумотлар келтирилди. Лойиҳаларда яратиладиган иш ўринларига қараб кредитнинг йиллик ставка фоизи пасайиб боради. Битта иш ўрни яратган тадбиркор учун 9 фоиз, иккита иш жойи яратганлик учун 8 фоиз, бешта ва ундан ортиқ иш ўрни яратган тадбиркорнинг кредит ставкаси 6 фоиз қилиб белгиланади.
Бу лойиҳалардан мақсад халқимиз фаровонлигини ошириш ва турмуш шароитини янада яхшилашдир. Шунинг учун ҳар бир лойиҳани сифатли ва ўз вақтида бажаришга алоҳида эътибор бериш керак, деди давлатимиз раҳбари.
Жорий ўқув йилида тумандаги 9 касб-ҳунар коллежини 4,5 мингдан кўпроқ ўқувчи тамомлайди. Уларнинг аксарияти билан тўрт томонлама шартнома тузилган, битирувчилар иқтисодиёт комплексига кирувчи ташкилотларда амалиёт ўтамоқда.
Тумандаги коллежларда ўқувчилар қайси соҳалар бўйича ўқишни тамомлаётгани, кредит олиб ўз тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган ёшлар ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари битирувчиларнинг биронтаси ҳам бўш қолмаслиги, уларнинг ишга жойлашишини қатъий назоратга олиш зарурлигини таъкидлади.
Туманда ташкил этилиши режалаштирилаётган кўп тармоқли саноат кластери истиқболли лойиҳа сифатида баҳоланди.
Шайхонтоҳур туманида саноатни янада ривожлантириш керак, деди Президентимиз. Бунинг учун соҳани атрофлича ўрганиш ва чет эллик инвесторларни жалб қилиш зарур.
Ташкил этилаётган кластерда трикотаж, фармацевтика, чарм-пойабзал, электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқаришга кенг ўрин берилади. 2 минг иш ўрни яратилиши кўзда тутилган лойиҳанинг умумий қиймати 250 миллион долларни ташкил қилади.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки томонидан молиялаштирилаётган қоғоз ишлаб чиқариш лойиҳасида қоғоз маҳсулотларига бўлган эҳтиёж, жорий қилинаётган замонавий ишлаб чиқариш технологияси ҳақида маълумот берилди.
Мамлакатимизда хусусий тиббиёт тармоғи ҳам жадал ривожланмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 1 апрелдаги «Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори бу борада муҳим босқични бошлаб берди. Шайхонтоҳур туманида амалга ошириладиган лойиҳаларда бу соҳага ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
«Тrust medikal centre» масъулияти чекланган жамияти очаётган тиббий марказга ривожланган давлатлардан юқори сифатли жарроҳлик ускуналари келтириб ўрнатилмоқда. Жорий йилнинг учинчи чорагида фойдаланишга топшириладиган мазкур клиникада 60 иш ўрни яратилади.
«Zangiota zam-zam» МЧЖ «Савдогарбанк» кредитлари эвазига отолорингология ва гинекология соҳасида замонавий тиббий хизмат кўрсатиш бўйича лойиҳага қўл урган. 2018 йилнинг иккинчи чорагида тўлиқ ишга туширилиши кутилаётган лойиҳада 30 кишининг бандлиги таъминланади.
Туманда 2017 йилда саноат ва хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш учун киритиладиган инвестициялар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Кимё ва нефть-кимё, қурилиш материаллари, мебель ва қоғоз, озиқ-овқат, тўқимачилик, фармацевтика, чарм-пойабзал, қандолатчилик, меҳмонхона хўжалиги, электротехника соҳаларидаги лойиҳаларга ажратиладиган кредитлар миқдори, янги корхоналарда яратиладиган иш ўринлари ҳақида батафсил ахборот берилди.
Шавкат Мирзиёев Белтепа ва Жарариқ кўчалари кесишган жойда барпо этилаётган кўнгилочар истироҳат боғи қурилишини кўздан кечирди.
Мазкур боғ концепциясида миллий меъморлик анъаналари ва замонавий шаҳарсозлик талаблари уйғунлигига алоҳида эътибор қаратилган. Боғ ҳудуди 10 гектар бўлиб, бу ерда кўнгилочар масканлар, замонавий аттракционлар, қишки боғ, чархпалак, мусиқали фавворалар, скейтборд ва чанғи учиш жойлари, велосипед йўлаклари, боғ бўйлаб дор йўли, кафелар, 5 қаватли автомобиллар турар жойи қурилиши режалаштирилган.
Ушбу боғдаги ёпиқ кўнгилочар масканлар йилнинг тўрт фаслида ҳам одамлар ҳордиқ чиқариши учун кенг имконият яратади. Боғ ҳудудига қуёш энергияси ёрдамида ишлайдиган ёритиш устунлари ва замонавий соябонлар ўрнатилади.
Ҳудуд мусаффолигини таъминлаш мақсадида боққа каштан, қарағай, япон сафораси, магнолия, қайин каби ҳавони тозаловчи ва кислород билан бойитувчи дарахтлар, турли буталар экилади.
Истироҳат боғида оммавий томошалар, концерт дастурлари, кўргазма, спорт мусобақалари ва бошқа турли тадбирлар ўтказиш имконияти яратилади. Турли ҳунармандлик, спорт тўгараклари, маҳорат дарслари ташкил этилади.
Лойиҳани амалга ошириш учун биринчи босқичда 18 миллион доллар, иккинчи босқичда 22 миллион доллар маблағ ўзлаштирилиши мўлжалланмоқда.
Боғнинг биринчи босқичини 2018 йилда, иккинчи босқичини 2019 йилда фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Боғ тўлиқ ишга тушгач, 350 киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари боғ лойиҳаси билан танишар экан, мазкур маскан пойтахтимиз аҳолиси ва меҳмонларининг севимли даргоҳларидан бири бўлиши, одамлар ҳордиқ чиқариши учун барча зарур қулайликлар, атроф-муҳит мусаффолигини таъминлайдиган инфратузилма барпо этиш лозимлигини таъкидлади.
Бизнинг асосий вазифамиз – одамларнинг самарали меҳнати ва кўнгилли дам олиши учун муносиб шарт-шароитлар яратишдан иборат, деди Шавкат Мирзиёев. Бу ерда сайр қилиш учун имконият яратиш ва турли аттракционлар ўрнатиш билан чекланмай, бу масканни катта-ю кичик учун севимли ҳордиқ масканига айлантириш зарур.
Мутасадди раҳбарларга қурилиш ишларини сифатли амалга ошириш, ободонлаштириш ишларида манзарали дарахт ва буталарни кўпроқ экиш бўйича зарур кўрсатмалар берилди.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ пойтахтимизда бунёд этиладиган Қорақамиш истироҳат боғи, “Эски шаҳар” савдо маркази, кўп қаватли турар жойлар, талабалар миллий илмий-маърифий маркази, Ислом маданияти маркази лойиҳалари янада такомиллаштирилди.
Ислом Каримов кўчасида 3,5 минг ўринли Универсал спорт саройи, Махтумқули кўчасида Ашхобод боғи, Шайхонтоҳур туманида замонавий савдо маркази, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғида Ёзувчилар уюшмаси биносини қуриш бўйича лойиҳалар ишлаб чиқилди.
Ушбу лойиҳалар қурилишини тезлаштириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.
Президентимиз раислигида Давлат солиқ қўмитаси биносида ўтган йиғилишда Тошкент шаҳри ва туманлар ҳокимлари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, пойтахт жамоатчилиги вакиллари иштирок этди. Унда давлатимиз раҳбари асос солган Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, жойлардаги Халқ қабулхоналари халқ билан мулоқотнинг ноёб тизимига айлангани, турли масалаларга ўз вақтида ечим топилиб, одамларни рози қилаётгани таъкидланди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси мамлакатимиз тараққиётини янги босқичга кўтаришга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Йиғилишда аҳолига барча зарур шароитлар яратиш, янги иш ўринлари ташкил этиш, коммуникация тизимларини янгилаш, ҳудудларни ободонлаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва бошқа долзарб масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.

Повышение благосостояния и дальнейшее улучшение жизни народа – наши основные задачи
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 26 мая ознакомился с созидательной работой, осуществляемой в Шайхантахурском районе Ташкента
В годы независимости столица нашей страны обрела современный облик. Возведены величественные административные здания, жилые дома, проложены широкие и ровные дороги, построены современные мосты, торговые комплексы и рынки.
Президент нашей страны посетил место поклонения и мечеть Сузук-ота в Шайхантахурском районе.
Под руководством Президента нашей страны осуществляется огромная работа по возрождению национальных обычаев, традиций и ценностей народа, священной религии ислам, глубокому изучению богатого наследия наших великих предков, благоустройству мест их упокоения, сохранению исторических памятников.
Сузук-ота, имя которого было Мустафокул, родился в 1140 году. Он был младшим сыном Гавхари Хуштож – дочери Ахмада Яссави. Дед, лаская внука, назвал его “Мой дорогой, любимый (сузигим) малыш”. Поэтому окружающие тоже стали звать мальчика этим словом. Сузук-ота воспитал сотни учеников, обучил их ремеслам, честному труду. В 1363-1364 годах Амир Темур на могиле внука Яссави Сузука-ота построил усыпальницу.
В годы независимости это священное место поклонения было восстановлено, благоустроено. В сходе граждан махалли “Сузук-ота” проживает более пяти тысяч человек. В махалле развиты ремесленничество, плотницкое дело, резьба по дереву.
Такие места поклонения служат дальнейшему повышению духовности нашего народа, сказал глава нашего государства. Здесь необходимо организовать ремесленнический центр и библиотеку.
Ответственным лицам было поручено реконструировать усыпальницу и мечеть, благоустроить прилегающую территорию.
Результаты осуществленных в нашей стране реформ, масштабной работы и принимаемых мер по возрождению наших национальных ценностей, развитию рыночной экономики, укреплению мира и спокойствия, воспитанию молодого поколения гармонично развитыми личностями, а также колоссальной созидательной и благоустроительной работы придают всем нам чувство безграничной гордости.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил теплоцентраль №3 акционерного общества «Тошкент иссиклик маркази». Эта теплоцентраль была построена в 1970-х годах, поставляет теплоэнергию на 937 объектов района.
В настоящее время из-за технической и моральной изношенности котельной и сетей, удаленности центральных котельных от потребителей возникают некоторые проблемы в поставке тепла. Необходимо перевести Ташкент полностью на энергосберегающие локальные котельные, сказал Президент нашей страны.
Здесь состоялась презентация перспективных проектов, планируемых к реализации в Шайхантахурском районе в экономической и социальной сферах.
Коммерческие банки нашей страны наряду с оказанием населению банковских услуг также ведут эффективную работу по привлечению граждан к предпринимательству, повышению их доходов, обеспечению занятости. Эти вопросы были отражены в ходе презентации данных проектов. Была представлена информация о проводимой коммерческими банками работе по широкому привлечению населения к предпринимательской деятельности. В частности, в зависимости от создаваемых в рамках проектов рабочих мест будет снижаться годовая процентная ставка кредита. Кредитная ставка для предпринимателя, создавшего одно рабочее место, будет определена в 9 процентов, два рабочих места – 8 процентов, пять и более рабочих мест – 6 процентов.
Цель этих проектов – повышение благосостояния и дальнейшее улучшение жизни народа, поэтому следует обратить внимание на своевременную и качественную реализацию каждого проекта, сказал Шавкат Мирзиёев.
В текущем учебном году 9 профессиональных колледжей района окончат более 4,5 тысячи выпускников. Большинством из них заключены четырехсторонние договора, выпускники проходят практику в организациях, входящих в экономический комплекс.
Была представлена информация о том, по каким сферам учащиеся завершают обучение в колледжах района, молодежи, желающей с использованием кредита начать предпринимательскую деятельность.
Глава нашего государства отметил, что все выпускники должны быть трудоустроены, необходимо взять под строгий контроль обеспечение их работой.
Многоотраслевой промышленный кластер, планируемый к организации в районе, был высоко оценен как перспективный проект.
В Шайхантахурском районе следует еще активнее развивать промышленность, сказал Президент нашей страны. Для этого необходимо всесторонне изучить сферу, привлекать иностранных инвесторов.
В создаваемом кластере широкое место будет отведено производственным линиям по выпуску трикотажной, фармацевтической, кожевенной продукции, электротехники. Общая стоимость проекта составляет 250 миллионов долларов, в его рамках намечается создание 2 тысяч рабочих мест.
В ходе презентации финансируемого Национальным банком внешнеэкономической деятельности проекта по организации производства бумаги была представлена информация о потребности в бумажной продукции, внедряемой современной технологии.
В нашей стране динамично развивается частный медицинский сектор. Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения" от 1 апреля 2017 года послужило началом нового этапа в этом направлении. На презентации планируемых к реализации в Шайхантахурском районе проектов особое внимание также было уделено этому вопросу.
В медицинский центр, открываемый ООО «Trust medikal centre», ввозится из развитых государств и устанавливается высокотехнологичное хирургическое оборудование. В этой клинике, сдача в эксплуатацию которой намечена на третий квартал текущего года, будет создано 60 рабочих мест.
ООО «Zangiota zam-zam» за счет кредитов «Савдогар банка» намечает реализовать проект по оказанию современных медицинских услуг по отоларингологии и гинекологии. В рамках проекта, который предусмотрено полностью задействовать во втором квартале 2018 года, будет обеспечена занятость 30 человек.
Была также представлена информация об инвестициях, которые будут вложены в 2017 году в развитие сфер промышленности и услуг в районе.
Представлена подробная информация об объемах кредитов, выделяемых на проекты в сферах нефти и химии, производства строительных материалов, мебели и бумаги, пищевой, текстильной отрасли, фармацевтики, кожевенно-обувной, кондитерской, электротехники, о рабочих местах на планируемых к открытию новых предприятиях.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства современного парка культуры и отдыха, создаваемого на пересечении улиц Белтепа и Джарарык.
В проекте по созданию этого парка особый акцент сделан на гармоничное сочетание решений современного градостроительства и традиций национального зодчества. Территория парка составляет 10 гектаров, здесь предусмотрено строительство крытого павильона, современных аттракционов, зимнего сада, колеса обозрения, музыкальных фонтанов, площадок для скейтборда и ледовых горок, велосипедных дорожек, канатной дороги, кафе, 5-ярусной автостоянки.
Крытый павильон создаст широкие возможности для отдыха людей круглый год. На территории парка будут установлены осветительные приборы, работающие с помощью солнечной энергии.
В целях обеспечения микроклимата на территории парка будут посажены насыщающие воздух кислородом такие деревья, как каштан, сосна, японская сафора, магнолия, береза, и различные кустарники.
В парке отдыха будет создана возможность для проведения массовых представлений, концертных программ, выставок, спортивных соревнований, организованы различные ремесленнические, спортивные кружки, мастер-классы.
Для реализации проекта на первом этапе предусмотрено освоение 18 миллионов долларов, на втором – 22 миллионов долларов.
В 2018 году намечается сдача в эксплуатацию первой очереди парка отдыха, в 2019 году – второй очереди. С полным задействованием парка 350 человек будут обеспечены работой.
Глава нашего государства, знакомясь с проектом парка, отметил, что он должен стать любимым местом для жителей и гостей нашей столицы, а также подчеркнул необходимость создания здесь всех условий для комфортного отдыха и досуга, инфраструктуры, обеспечивающей чистоту окружающей среды.
Наша основная задача – создать достойные условия для плодотворного труда и полноценного отдыха наших людей, сказал Шавкат Мирзиёев. Не ограничиваясь созданием здесь возможностей для прогулок и установкой различных аттракционов, следует превратить этот парк в излюбленное место и детей, и взрослых.
Ответственным руководителям были даны необходимые поручения по качественному выполнению строительных работ, увеличению в процессе благоустроительной работы зеленых зон за счет посадки декоративных деревьев и кустарников.
В соответствии с указаниями Президента нашей страны еще больше усовершенствованы проекты намеченных к строительству в столице Каракамышского парка отдыха и культуры, торгового центра “Эски шахар”, многоэтажных жилых домов, национального научно-просветительского центра студентов, Центра исламской культуры.
Разработаны проекты по возведению на улице Ислама Каримова Дворца спорта "Универсал" на 3,5 тысячи мест, Ашхабадского сада по улице Махтумкули, современного торгового центра в Шайхантахурском районе, здания Союза писателей Узбекистана в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои.
Были даны соответствующие поручения должностным лицам по реализации этих проектов.
В состоявшемся под председательством Президента нашей страны в Государственном налоговом комитете совещании приняли участие хокимы города Ташкента и районов, руководители соответствующих министерств и ведомств, представители общественности столицы. На нем отмечалось, что созданные по инициативе главы нашего государства Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан, Народные приемные на местах стали уникальной системой диалога с народом, позволяющей оперативно и эффективно решать волнующие людей вопросы, что вызывает у соотечественников чувство удовлетворенности жизнью. Подчеркивалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах служит подъему на новый уровень развития нашей страны.
На совещании особое внимание было уделено вопросам создания всех необходимых условий для населения, новых рабочих мест, обновления коммуникационных систем, благоустройства территорий, развития предпринимательства и другим актуальным задачам.