Парламент назоратининг муҳим йўналиши
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги сиёсий партиялар фракциялари йиғилишларида давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2016 йилдаги ва 2017 йил биринчи чорагидаги ижроси тўғрисидаги ҳисобот депутатлар томонидан дастлабки тарзда муҳокама қилиш асосида кўриб чиқилмоқда.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг йиғилишида ҳисобот даврида тасдиқланган кўрсаткичлар асосида мамлакатимизда иқтисодий дастурларнинг энг муҳим устувор вазифалари тизимли равишда амалга оширилиши натижасида ўсишнинг барқарор юқори суръатларини ва макроиқтисодий мувозанатлиликни сақлаш, мамлакат иқтисодиётини модернизациялаш ва диверсификациялаш таъминланганлиги таъкидлаб ўтилди.
Йиғилишда ижтимоий соҳага ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш тадбирларига ажратилган маблағларнинг мақсадли сарфланиши, бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ҳамда Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси даромадларининг шакллантирилиши ва улар харажатларининг мақсадли ва манзилли сарф этилишига алоҳида эътибор қаратилди.
Фракция вакиллари эришилган ютуқлар билан биргаликда йўл қўйилган айрим камчиликлар хусусида ҳам тўхталиб ўтди.
Йиғилиш якунида фракция аъзолари кун тартибидаги масалалар юзасидан ўз нуқтаи-назарини шакллантириб, ҳисоботни маъқуллади ва тегишли қарор қабул қилди.
Ўзбекистон «Адолат» социал-демократик партияси фракцияси аъзолари мамлакатимиз давлат бюджетининг 2016 йилги ижросини дастлабки тарзда муҳокама қилиш чоғида ижтимоий адолат ғояларига таянган ҳолда асосий эътиборни, айниқса, таълим-тарбия, маданият, соғлиқни сақлаш соҳаларидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган маблағларнинг мақсадли сарфланишига қаратди.
Депутатлар томонидан ушбу маблағлар сарфланиши ҳолатини синчиклаб муҳокама қилиш асносида таълим тизимидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, таълим жараёни даражаси ҳамда сифатини такомиллаштиришга қаратилган таълим стандартлари ва дастурларини мукаммаллаштириш, шунингдек, умумтаълим мактаблари, касб-ҳунар коллежлари, академик лицейлар ва олий ўқув юртларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлашни давом эттириш борасида кўрилаётган чоралар таҳлил қилинди.
«Адолат» СДП сайловолди дастуридан келиб чиқиб, фракция аъзолари соғлиқни сақлаш муассасаларини замонавий тиббий жиҳозлар билан таъминлаш ва касалликларнинг профилактикасига йўналтирилган маблағларнинг мақсадли сарфланиши бўйича кўрилаётган чора-тадбирларга алоҳида тўхталди.
Депутатлар қишлоқ жойларда намунавий лойиҳалар асосида якка тартибда уй-жойлар қуриш бўйича мақсадли давлат дастурининг амалга оширилиши борасида олиб борилаётган ишларни атрофлича муҳокама қилди. Ушбу дастурнинг жами харажатлардаги улуши 2015 йилдаги 2,4 фоиздан 3,3 фоизгача кўпайганлиги таъкидланди. Шунинг баробарида фракция вакиллари партиянинг дастурий мақсадларидан келиб чиқиб намунавий лойиҳалар асосида қурилаётган уйларга келгусида энергия тежамкор технологияларни жорий қилиш ҳамда ижтимоий объектларни бунёд этиш юзасидан таклиф, тавсияларини билдирди.
Қизғин муҳокамалардан сўнг депутатлар фракция нуқтаи-назарини белгилаб, давлат бюджетининг ижроси юзасидан ҳисоботни маъқуллаш тўғрисида қарор қабул қилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Экологик ҳаракатидан сайланган депутатлар гуруҳи йиғилишида 2016 йилда давлат бюджетидан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш учун, хусусан, ҳаво, сув ва ер ресурслари, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси муҳофазасига, оқова сув тозалаш иншоотларини қуриш ва қайта таъмирлашга, ўрмончилик ва кўкаламзорлаштириш, биохилма-хилликни ва муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларни сақлаш ва янгиларини барпо этишга ва экологик йўналишдаги бошқа тадбирларга сарфланган маблағлар кўлами атрофлича таҳлил қилинди.
Муҳокамалар чоғида Экоҳаракат депутатлари гуруҳи инвестициялардан фойдаланиш самарадорлигини, давлат бюджетидан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва экологик муаммоларни ҳал этишга йўналтирилган маблағлар ҳажмининг ошганлигини алоҳида таъкидлади.
Депутатлар томонидан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, аҳоли саломатлигини яхшилаш ва экологик муаммоларни ҳал этиш учун давлат бюджетидан ажратилаётган маблағлардан мақсадли фойдаланиш ҳамда бюджет интизомига риоя қилиниши юзасидан назоратни кучайтириш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиий ресурслардан фойдаланишга қаратилган дастурларнинг давлат бюджетидан молиялаштириладиган чора-тадбирлари ижросини тўла таъминлаш юзасидан фикрлар билдирилди.
Тадбир якунида депутатларнинг фикр-мулоҳазалари ва таклифлар муҳокама қилиниб, ҳисобот юзасидан Экоҳаракат депутатлар гуруҳининг тегишли қарори қабул қилинди.

Важное направление парламентского контроля
На заседаниях фракций политических партий в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан депутатами рассматривается отчет о выполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в 2016 году и первом квартале 2017 года.
На заседании фракции Народно-демократической партии Узбекистана отмечалось, что за отчетный период в результате последовательной реализации на основе утвержденных показателей приоритетных задач экономических программ обеспечено сохранение высоких темпов роста и макроэкономической стабильности, модернизации и диверсификации экономики страны.
На заседании особое внимание было уделено целевому использованию средств, выделенных для социальной сферы, и мерам по социальной поддержке населения, формированию доходов внебюджетного Пенсионного фонда и Государственного фонда по содействию занятости, целевому и адресному расходованию средств.
Члены фракции наряду с достигнутыми успехами, остановились и на некоторых допущенных недостатках.
Члены фракции Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» в ходе обсуждения исполнения бюджета 2016 года, опираясь на идеи социальной справедливости, основное внимание обратили на целевое использование средств, направленных на поддержку реформ в сфере образования и воспитания, культуры, здравоохранения.
В процессе тщательного обсуждения депутатами состояния расходования этих средств были проанализированы принимаемые меры по дальнейшему углублению реформ в сфере образования, совершенствованию образовательных стандартов и программ, направленных на повышение уровня и качества образовательного процесса, а также меры по укреплению материально-технической базы общеобразовательных школ, профессиональных колледжей, академических лицеев и высших образовательных учреждений.
Исходя из предвыборной программы СДП «Адолат» члены фракции особо остановилась на мерах по целевому расходованию средств, направляемых на обеспечение учреждений здравоохранения современным медицинским оборудованием, и профилактике заболеваний.
Депутаты всесторонне обсудили реализацию целевой государственной программы по строительству индивидуального жилья на основе типовых проектов. Отмечалось, что доля этой программы в общих расходах увеличилось с 2,4 процента в 2015 году до 3,3 процента. Вместе с тем члены фракции, исходя из программных целей партии, высказали свои предложения и рекомендации по более широкому внедрению энергосберегающих технологий в строящихся по типовым проектам домах, а также строительству социальных объектов.
На заседании депутатской группы от Экологического движения Узбекистана подробно обсуждались объемы средств, выделенных в 2016 году из Государственного бюджета на охрану окружающей среды, в том числе воздуха, воды и земельных ресурсов, растительного и животного мира, строительство и реконструкцию водоочистных сооружений, развитие лесного хозяйства и озеленение, сохранение биоразнообразия и создание новых природоохранных территорий.
В ходе обсуждения депутатская группа от Экодвижения особо отметила эффективность использования инвестиций, увеличение объема средств, направляемых из Государственного бюджета на охрану окружающей среды и решение экологических проблем.
Депутаты выразили свое мнение по целевому использованию средств, выделяемых на охрану окружающей среды, улучшение здоровья населения и решение экологических проблем, а также усилению контроля за соблюдением бюджетной дисциплины, обеспечению полного выполнения государственных программ по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов.
В завершение мероприятия были обсуждены мнения и предложения депутатов, по отчету принято соответствующее решение.