Ўзбекистондаги тиббий ислоҳотлар Женевада эътироф этилди
Шу йилнинг 22 майидан ўз ишини бошлаган Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг 70-сессияси қизғин паллага кирди. Женевада ўтаётган ушбу тадбирда 194 та аъзо давлатлар қаторида Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этмоқда.
Ҳар йили Женевада ўтказилувчи Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг сессиясида ЖССТга аъзо давлатлар вакиллари иштирок этиб, соғлиқни сақлаш соҳаси бўйича кузатилаётган глобал муаммолар ва уларнинг ечимлари борасида муҳокамалар ўтказади. Бу йилги сессияда иштирокчилар соғлиқни сақлаш соҳасига доир фавқулодда вазиятлар, халқаро тиббий-санитария қоидалари, полиомиелит, микробга қарши дори воситаларига нисбатан чидамлилик, дори воситалари ва вакциналар таъминоти каби долзарб мавзуларда муҳокамалар бўлиши кутилмоқда.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеяси 70-сессиясида Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов маъруза қилди. Ўз чиқишида А.Шодмонов глобал муаммолар ва таҳдидларга жавобан БМТ бошчилигида дунёни ўзгартиришга қодир барқарор ривожланиш дастури ва унда белгиланган асосий вазифаларга тўхталиб ўтди.
— 2015 йилнинг сентябрида Ўзбекистон ҳам БМТнинг барча аъзо давлатлари қаторида 17 та мақсад ва уларга бириктирилган 169та мақсадли кўрсаткичлардан ташкил топган Барқарор ривожланиш мақсадларини қўллаб-қувватлаган эди. Мазкур рўйхатдаги 3-устувор мақсад соғлом турмуш тарзи ва шунга мувофиқ ҳар қандай ёшда ҳар бир киши учун фаровонликни таъминлашга қаратилган, — деди Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов.
— Бу мақсад ўзида соғлиқни сақлаш тизимининг барча устувор вазифаларини, хусусан, репродуктив саломатликни, она ва бола саломатлигини муҳофаза қилиш; юқумли ва юқумли бўлмаган касалликлар, шунингдек, атроф-муҳит зарарланиши оқибатида юзага келувчи касалликларга қарши кураш; аҳолини тиббий хизмат билан қамраб олиш; хавфсиз, самарали ва сифатли дори воситалари ва вакциналар билан таъминлаш масалаларини қамраб олган. Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимининг ривожланиш истиқболларида миллий мақсад ва манфаатларимизга мос келувчи 3-устувор мақсад ҳеч қандай ўзгаришсиз қабул қилинди.
Шундан сўнг А.Шодмонов мамлакатимизда Барқарор ривожланиш мақсадларининг 3-устувор мақсади бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларга тўхталиб ўтди. Ўзбекистон ўз олдига оналар, чақалоқлар ва беш ёшгача бўлган болалар ўлимини камайтириш, юқумли ва вирусли касалликлар, юқумли бўлмаган хасталиклар кўрсаткичини янада пасайтиришни асосий мақсад қилиб қўйганини таъкидлади.
— Айни пайтда Ўзбекистонда Барқарор ривожланиш мақсадларида назарда тутилган мақсадли кўрсаткичларга эришиш учун кенг қамровли чора-тадбирлар кўрилмоқда ва давлат ҳам мазкур мақсадларга нисбатан кучли сиёсий мажбуриятини кўрсатмоқда, — деди А.Шодмонов.
Вазир ўз маърузаси давомида мамлакатимиз Президенти ташаббуси билан юртимизда соғлиқни сақлаш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар хусусида маълумот бериб ўтди. Бирламчи тиббий ёрдам, шошилинч тиббий хизмат, ихтисослаштирилган тиббий ёрдам, дори-дармон таъминотини янада яхшилашга қаратилган меъёрий ҳужжатлар қабул қилиниб, ижобий натижаларга эришилаётганини алоҳида қайд этиб ўтди.
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирининг маърузасидан сўнг ЖССТ Бош директори Тедрос Гебрейесус ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеяси Раиси Вероника Скворцова Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолади.
Эслатиб ўтамиз, Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг 70-сессияси шу йилнинг 31 майигача давом этади.

Реформы в системе здравоохранения Узбекистана получили признание в Женеве
70-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения, начавшая свою работу с 22 мая нынешнего года, вошла в активную стадию. На форуме, проходящем в Женеве, наряду с 194 государствами-членами принимает участие делегация Узбекистана во главе с министром здравоохранения Алишером Шадмановым.
Ежегодно руководители органов здравоохранения государств-членов приезжают в Женеву для участия на сессии во Всемирной ассамблее здравоохранения. На сессиях Ассамблеи здравоохранения рассматривается работа ВОЗ, выдвигаются новые цели и ставятся задачи на перспективу. В этом году на очередной сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения будут рассмотрены такие актуальные вопросы, как чрезвычайные ситуации в сфере здравоохранения, международные медико-санитарные правила, пиломиелит, терпимость в отношении лекарственных средств против микробов, обеспечение лекарствами и вакцинами.
На 70-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения с докладом выступил министр здравоохранения Алишер Шадманов. В своем выступлении он отметил о Целях устойчивого развития и выдвинутых в ней основных задачах, принятых ООН в ответ на глобальные угрозы и вызовы.
— В сентябре 2015 года Узбекистан наряду со всеми государствами-членами ООН одобрил глобальную Повестку дня в области развития на период после 2015 года — Цели устойчивого развития, состоящие из 17 целей и 169 целевых показателей. Третья приоритетная цель направлена на обеспечение здорового образа жизни и содействие благополучию для всех в любом возрасте, — сказал министр здравоохранения Алишер Шадманов. —Она охватывает все важнейшие приоритетные в области здравоохранения, включая охрану репродуктивного здоровья и здоровья матери и ребенка; борьбу с инфекционными и неинфекционными заболеваниями; а также болезнями, вызываемыми загрязнением окружающей среды; обеспечение всеобщего охвата услугами здравоохранения; обеспечение всеобщего доступа к безопасным, эффективным, качественным и доступным медикаментам и вакцинам. В целях дальнейшего развития национальной системы здравоохранения в Узбекистане глобальная цель № 3 была принята без изменений в ее первоначальной формулировке, которая соответствует национальным целям и интересам.
Затем А. Шадманов рассказал о реформах в стране, проводимых во исполнение приоритетного направления № 3 Целей устойчивого развития, отметив, что Узбекистан поставил перед собой цель снижения материнской, младенческой смертности и смертности детей в возрасте до пяти лет, сокращения уровня инфекционных и вирусных заболеваний, дальнейшего снижения бремени неинфекционных заболеваний.
— В настоящее время Узбекистан предпринимает меры по достижению вышеупомянутых целевых показателей Устойчивого развития в области здравоохранения. Руководство страны демонстрирует твердую политическую приверженность этим целям, — отметил А.Шадманов.
В своем докладе министр также проинформировал участников ассамблеи о проводимых по инициативе Президента реформах в системе здравоохранения. Он особо подчеркнул, что в стране приняты нормативные документы, направленные на дальнейшее улучшение первичной медицинской помощи, экстренной медицинской помощи, специализированной медицинской услуги, обеспечения лекарственными средствами, а также достигнуты положительные изменения в данном направлении.
После выступления министра Генеральный директор ВОЗ Тедрос Гебрейесус и председатель Всемирной ассамблеи здравоохранения Вероника Скворцова дали высокую оценку проводимым реформам в системе здравоохранения Узбекистана.