Қўмондонлик штаб-ўқув машқлари якунлари
Ўзбекистон Республикаси Бош Вазири – Фуқаро муҳофазаси бошлиғининг буйруғига асосан ўтказилган ҳамкорликдаги қўмондонлик штаб – ўқув машқлари (ҲҚШЎМ) 25 май куни якунланди. Ўқув машқининг асосий мақсади Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти ФВДТ ҳудудий қуйи тизими куч ва воситалари, бошқарув органлари, қидирув-қутқарув тузилмаларининг зилзила оқибатида содир бўлиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш бўйича тайёргарлигини текширишдан иборат бўлди.
Ўтказилган ҲҚШЎМда Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти ҳокимиятлари, бошқарув органлари ҳамда тегишли вазирлик, идоралар ва хизматларнинг раҳбарлари, масъул ходимлари иштирок этишди.
Тасдиқланган режага асосан ҲҚШЎМ қатнашчилари биринчи куни бошқарув органлари, ФВДТ хизматлари, ФМ тузилмалари раҳбарларини йиғиш ҳамда аҳолини огоҳлантириш, дала шароитида ҳаракатдаги бошқарув пунктини ёйиш, штаб ишини ташкиллаштириш, маълумот алмашиш, юзага келган фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш бўйича қарорлар ишлаб чиқишни бажардилар.
Ўқув машқининг иккинчи босқичида эса шартли равишда фавқулодда вазият содир бўлган ҳудудларда авария-қутқарув ва бошқа кечиктириб бўлмайдиган ишларни олиб бориш, жабрланган ва кўчирилган аҳолига биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш ҳамда бирламчи хаётий зарур воситалар билан таъминлаш ишларини ташкиллаштириш, ҳудуддаги ишдан чиққан инфраструктура тизимини тиклаш тадбирлари бажарилди.
ҲҚШЎМ доирасида Тошкент вилоятининг тегишли туманларида аҳоли яшаш пунктлари ва иқтисодиёт объектларини сел ва сув тошқинларидан муҳофаза қилиш мақсадида қирғоқларни мустаҳкамлаш тадбирлари ҳам бажарилди.
Шунингдек, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги коллеж, мактаб ва мактабгача таълим муассасаларида «Фуқаро муҳофазаси» кунлари ўтказилиб, уларда жами 675 мингга яқин ўқувчи, тарбияланувчи, ўқитувчи ва тарбиячилар фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракат қилиш бўйича кўникмаларини оширдилар.
Уч кун мобайнида ўтказилган ўқув машқи давомида дала шароитида ташкил этилган бошқарув пунктларидаги ФВДТнинг тегишли хизматлари маълумотлар алмашиш, умумлаштириш, таҳлил қилиш ва тегишли қарорлар ишлаб чиқишни бажардилар.
ҲҚШЎМга ФВДТ хизматларининг жами 1047 нафар ходимлари ва 215 та турли махсус автотехникалари жалб этилди.
25 май куни Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек тумани Технология касб-ҳунар коллежи ҳудудида ташкил этилган бошқарув пунктида Фавқулодда вазиятлар вазири Р.Джураев раҳбарлигида ўтказилган ҲҚШЎМнинг якунларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти туман ва шаҳар ҳокимиятлари, коммунал ва бошқа хизматлар раҳбарларининг ўқув машқи давомида амалга оширган ишлари бўйича ҳисоботлари тингланди. Шунингдек, йиғилишда бошқарув органлари ўртасида маълумот алмашинуви ҳамда ишлаб чиқариш соҳасида банд бўлмаган аҳолини фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракат қилишга тайёрлашни янада такомиллаштириш масалалари ҳам муҳокама этилди.
Шу ўринда таъкидлаш лозимки, бу каби ўқув машқларини ўтказиш бошқарув органлари ФВДТ хизматлари, шунингдек, иқтисодиёт объектлари фуқаро муҳофазаси бўйича мутахассисларининг содир бўлиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар шароитида ўзаро ҳамкорлик қилиш, фуқаролар ва уларнинг мол-мулкларини муҳофаза қилиш, эвакуация ва бошқа муҳим тадбирларни бажаришда билим ва кўникмаларини янада ошириш имконини беради.

Итоги командно-штабного учения
25 мая 2017 года завершились совместные командно-штабные учения (СКШУ), проведенные в соответствии с приказом Премьер министра – Начальника гражданской защиты Республики Узбекистан № 2 от 5 мая 2017 года, главной целью которых стала проверка готовности органов управления, сил и средств территориальной подсистем ГСЧС города Ташкента и Ташкентской области, поисково-спасательных и аварийно-спасательных формирований к ликвидации чрезвычайных ситуаций, возникших вследствие землетрясения.
В качестве обучаемых выступили ответственные должностные лица хокимиятов города Ташкента и Ташкентской области, а также органов местного самоуправления, руководители различных министерств и ведомств и служб ГСЧС.
В соответствии с утвержденным планом в первый день участники КШУ отработали действия по оповещению и сбору руководящего состава, взаимоинформирования, обмену информацией между органами управления, развертыванию пунктов управлений, проведению соответствующих мероприятий при переходе в высшие степени готовности соответствующими службами территориальных подсистем ГСЧС.
На втором этапе учения с привлечением сил и средств ГСЧС отработаны действия по проведению эвакуационных мероприятий с развертыванием пунктов временного размещения населения, а также отработке вопросов обеспечения жизнедеятельности эвакуированного населения, условно оказавшегося в зоне чрезвычайной ситуации.
В рамках учений в ряде регионов Ташкентской области практически отработаны берегоукрепительные мероприятия по защите населенных пунктов и объектов экономики от наводнений и селей.
Кроме того, в рамках учений в г. Ташкенте и Ташкентской области проведены дни «Гражданской защиты» в которых приняли участие около 675 тыс. воспитанников, воспитателей, учащихся и преподавателей.
В течение трех дней в развернутых мобильных пунктах управлениях представителями служб территориальных подсистем ГСЧС осуществлялись мероприятия по сбору, анализу и обобщению поступающей информации, а также отработаны действия по 28 вводным.
Всего на данных учениях задействованы 1047 личного состава соответствующих служб ГСЧС и 215 единиц различной специальной автомобильной техники.
25 мая 2017 года в пункте управления развернутым на территории Технологического колледжа Мирзо Улугбекского района города Ташкент под руководством министра Р. Джураева состоялось видеоселекторное совещание, в ходе которого были подведены итоги совместного командно-штабного учения. В ходе совещания были заслушаны доклады руководителей районных и городских хокимиятов, коммунальных и других служб города Ташкента и Ташкентской области, обсуждены вопросы совершенствования взаимодействий между службами, повышения оперативной готовности, обучения специальных служб, а также населения не занятого в сфере обслуживания к правильным действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций.
Необходимо отметить, что проведение подобных учений позволит органам управлений, службам ГСЧС, а также специалистам по гражданской защиты объектов экономики еще раз отработать вопросы взаимодействия, организации и проведении первоочередных мероприятий по жизнеобеспечению эвакуированного населения при возникновении чрезвычайных ситуаций, а также практически внедрить и отработать современные технологии спасения граждан и их имущества.