Савдо-иқтисодий ҳамкорлик ривожланмоқда
“Ўзэкспомарказ”да 25 май куни Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Туркия ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда икки мамлакатнинг иқтисодиёт, банк-молия, савдо-саноат, сармоя, энергетика, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат саноати, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, туризм, маданият, ахборот технологиялари, транспорт ва транспорт коммуникациялари, логистика, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, тўқимачилик, электротехника каби соҳалар учун масъул вазирлик ва идоралари, компания ва концернлари раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, комиссия ҳамраиси Рустам Азимов ва бошқалар Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги ҳамкорлик барча йўналишларда изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади. Икки давлат раҳбарларининг учрашувларида эришилган келишувлар бунда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йилнинг 14 майида Пекинда “Бир макон, бир йўл” форуми доирасида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан учрашуви, 2016 йил 17-18 ноябрь кунлари Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг мамлакатимизга ташрифи ўзаро муносабатларга янги суръат бағишлади.
Мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳуқуқий асоси тобора мустаҳкамланиб бормоқда. Давлатларимиз савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш борасида улкан салоҳиятга эга. Ҳозирги кунда Ўзбекистонда Туркиянинг 441 фирма ва компанияси фаолият юритмоқда. 2016 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 1,2 миллиард долларни ташкил қилди.
Ҳукуматлараро комиссия мажлисида Ўзбекистон ва Туркия ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини янада оширишдан, кенг кўламли савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор экани таъкидланди. Мамлакатларимиз иқтисодиёт, молия, сайёҳлик, транспорт, коммуникациялар каби соҳаларда алоқаларни ривожлантириш борасида катта салоҳиятга эга экани қайд этилди.
Анжуманда ўзаро савдо номенклатураси ҳажмини ошириш ва кенгайтириш, инвестициявий ва молиявий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш, Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида туризм инфратузилмасини модернизация қилиш, қурилиш материаллари саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, “Ургут” эркин иқтисодий зонаси доирасида юқори технологияли замонавий ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Меҳмонлар Ўзбекистонда олиб борилаётган савдо-иқтисодий, инвестициявий сиёсат самаралари, мамлакатимизда хорижий инвестицияларни жалб қилиш учун яратилаётган шароитлар, эркин иқтисодий зоналардаги имкониятларни юқори баҳолади. Ўзаро ҳамкорликни янада фаоллаштириш учун мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солиш лозимлиги таъкидланди.
Туркия Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, комиссия ҳамраиси Йилдирим Туғрул Туркеш ўзбек ва турк халқлари кўп асрлик тарих, муштарак қадриятлар ва ўхшаш урф-одатларга эга эканини алоҳида қайд этди.
– Ҳамкорлигимиз иқтисодиёт, савдо, сармоя, туризм, транспорт каби кўплаб соҳаларда изчил ривожланиб бораётгани бизни қувонтиради, – деди Йилдирим Туғрул Туркеш. – Туркия ва Ўзбекистоннинг етакчи компаниялари қатор қўшма лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш борасида фаол иш олиб бормоқда. Ўзаро манфаатли ҳамкорлигимизни барча соҳаларда мустаҳкамлаш, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини янада ошириш ниятидамиз.
Тадбирда ўзаро ҳамкорликда қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалиётга татбиқ этиш, савдо ҳажмини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Туркия ишбилармонлари билан ҳамкорликда электротехника, озиқ-овқат, тўқимачилик, кўнчилик, фармацевтика маҳсулотлари, қурилиш материаллари, халқ истеъмол товарлари ишлаб чиқариш каби йўналишларда қўшма лойиҳаларни амалга оширишга доир масалалар муҳокама қилинди.
Туркиянинг етакчи туристик компанияларини жалб этган ҳолда Ўзбекистонда сайёҳлик инфратузилмасини янада ривожлантириш, тарихий шаҳарларимизда халқаро талабларга мос замонавий сайёҳлик мажмуалари барпо этиш, соҳада малакали мутахассислар тайёрлашга келишиб олинди.
– Ўзбекистон ва Туркия ишбилармонларининг мунтазам учрашувлари ўзаро савдо-иқтисодий, сармоявий ва молиявий-техникавий алоқаларни янада кенгайтиришга, ҳамкорликнинг янги имкониятларини кашф этиш ва бизнес лойиҳаларини амалга оширишга замин яратаётир, – деди Туркия иқтисодиёт вазири Ниҳат Зейбекчи. – “Ургут” эркин иқтисодий зонасида амалга оширилаётган қўшма лойиҳалар мамлакатларимиз ўртасида изчил ривожланаётган ҳамкорликнинг ёрқин намунасидир. Икки мамлакат ишбилармонлари учрашувлари, турли анжуманлар, шунингдек, Туркия ва Ўзбекистонда ўтказилаётган халқаро кўргазмалар ўзаро ҳамкорликни ҳар соҳада янада тараққий эттиришга хизмат қилади.
Ҳукуматлараро комиссия мажлиси якунида қўшма протокол ва бошқа ҳужжатлар имзоланди.
Шу куни Ўзбекистон ва Туркия ишбилармон доираларининг инвестиция форуми ва кооперацион биржаси бўлиб ўтди. Унда икки мамлакатнинг иқтисодий ва сармоявий салоҳияти, мавжуд имкониятлардан янада кенгроқ фойдаланиш масалалари муҳокама қилинди.

Развивается торгово-экономическое сотрудничество
В Узэкспоцентре 25 мая состоялось очередное заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за такие сферы, как экономика, банковско-финансовая, торговля, инвестиции, энергетика, сельское хозяйство, текстильная и пищевая промышленность, здравоохранение и фармацевтика, туризм, культура, информационные технологии, транспорт и транспортные коммуникации, логистика, производство строительных материалов, электротехника.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, сопредседатель комиссии Рустам Азимов и другие отметили последовательное развитие сотрудничества между Узбекистаном и Турцией во всех направлениях. Достигнутые в ходе встреч глав двух государств договоренности служат в этом важной правовой основой. Встреча Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 14 мая текущего года в Пекине в рамках форума “Один пояс, один путь” с Президентом Турецкой Республики Реджепом Таййипом Эрдоганом, визит Президента Турецкой Республики Реджепа Таййипа Эрдогана 17-18 ноября 2016 года в нашу страну придали новый импульс двустороннему сотрудничеству.
Все более укрепляется правовая база сотрудничества между нашими странами, которые имеют огромный потенциал в развитии торгово-экономических связей. В настоящее время в Узбекистане действуют 441 турецкая фирма и компания. В 2016 году объем взаимного товарооборота составил 1,2 миллиарда долларов.
На заседании Межправительственной комиссии отмечалось, что Узбекистан и Турция заинтересованы в дальнейшем увеличении объемов взаимного товарооборота, масштабном расширении торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Подчеркивалось, что наши страны располагают большим потенциалом в развитии сотрудничества в таких отраслях, как экономика, финансы, туризм, транспорт, коммуникации.
На форуме было уделено особое внимание вопросам увеличения объемов и расширения номенклатуры взаимной торговли, развития инвестиционного и финансово-технического сотрудничества, модернизации туристической инфраструктуры с участием ведущих турецких компаний, глубокой переработки продукции сельского хозяйства, реализации проектов по созданию в рамках СЭЗ “Ургут” высокотехнологичных современных производственных мощностей.
Гости высоко оценили результаты проводимой в Узбекистане торгово-экономической, инвестиционной политики, созданные в нашей стране условия для привлечения иностранных инвестиций, возможности свободных экономических зон. Подчеркивалась необходимость полного задействования имеющихся возможностей для дальнейшей активизации взаимовыгодного сотрудничества.
Заместитель Премьер-министра Турецкой Республики, сопредседатель комиссии Йилдырым Тугрул Тюркеш особо отметил, что узбекский и турецкий народы имеют многовековую историю, общие ценности, схожие обычаи и традиции.
– Нас радует динамичное развитие сотрудничества в экономике, торговле, в области привлечения инвестиций, в сферах туризма и транспорта, – сказал Йилдырым Тугрул Тюркеш. – Ведущие компании Турции и Узбекистана активно работают по совместной реализации многих проектов. Мы намерены укреплять взаимовыгодное сотрудничество во всех сферах, еще более наращивать объемы взаимного товарооборота.
В мероприятии особое внимание было уделено вопросам разработки и практической реализации совместных проектов, повышения объемов торговли. Вместе с турецкими бизнесменами были обсуждены вопросы осуществления совместных проектов в таких сферах, как пищевая, текстильная, кожевенная промышленность, производство электротехники, фармацевтической продукции, строительных материалов, товаров народного потребления.
Достигнута договоренность о дальнейшем развитии туристической инфраструктуры Узбекистана с привлечением ведущих туристических компаний Турции, строительстве в наших исторических городах соответствующих международным стандартам современных туристических комплексов, подготовке квалифицированных специалистов для сферы туризма.
– Регулярные встречи деловых кругов Узбекистана и Турции создают основу для дальнейшего расширения торгово-экономических, инвестиционных и финансово-технических связей, выявления новых возможностей сотрудничества и реализации бизнес-проектов, – сказал министр экономики Турции Нихат Зейбекчи. – Совместные проекты, осуществляемые в свободной экономической зоне “Ургут”, являются ярким примером последовательно развивающегося сотрудничества между нашими странами. Встречи, различные форумы бизнесменов двух стран, а также проводимые в Турции и Узбекистане международные выставки послужат дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества.
По итогам заседания Межправительственной комиссии подписаны совместный протокол и другие документы.
В тот же день состоялись инвестиционный форум и кооперационная биржа деловых кругов Узбекистана и Турции. В их ходе обсуждены вопросы более широкого задействования экономического и инвестиционного потенциала, имеющихся возможностей двух стран.