Ўзбекистон Президенти Туркия Бош вазири ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 май куни Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг тўртинчи мажлисида иштирок этиш учун мамлакатимизга ташриф буюрган Туркия Республикаси Бош вазири ўринбосари Йилдирим Туғрул Туркешни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро ҳамкорлик ва мулоқотлар фаоллашаётганини мамнуният билан қайд этди.
Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг 2016 йил 17-18 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрига ташрифи чоғида ва жорий йил 14 май куни Пекин шаҳрида ўтган «Бир макон, бир йўл» халқаро форуми доирасида олий даражадаги самарали учрашувлар мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш учун юқори суръат бағишлагани ва янги имкониятлар яратгани таъкидланди.
Учрашувда Ўзбекистонда тўқимачилик, чарм, кимё ва фармацевтика соҳалари, қурилиш материаллари саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва бошқа йўналишларда, жумладан, “Ургут” эркин иқтисодий зонаси доирасида юқори технологияли замонавий корхоналарни ташкил этиш бўйича аниқ лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш учун Туркиянинг етакчи компаниялари билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Туризм соҳасида ўзаро ҳамкорлик, хусусан, замонавий сайёҳлик объектлари инфратузилмасини ривожлантириш, биргаликда сайёҳлик маҳсулотларини таклиф этиш, соҳада малакали кадрлар тайёрлаш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги таъкидланди.
Тошкентда Ўзбекистон ва Туркия компания ҳамда корхоналари иштирокида бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлиси ва Инвестиция форуми натижалари, ўзаро шерикликнинг истиқболли йўналишлари ва қарийб 2 миллиард долларлик ҳамкорлик лойиҳалари белгилангани мамнуният билан қайд этилди.
Йилдирим Туғрул Туркеш Президентимиз Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг юксак ҳурмати ва эзгу тилакларини етказди. Туркия Бош вазири ўринбосари Туркия компанияларининг мамлакатимизда фаолият юритиши қўллаб-қувватланаётгани ва яратилган қулай шароитлар учун Туркия раҳбарияти номидан миннатдорлик билдирди ва кенг кўламли ўзаро ҳамкорликнн янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял заместителя Премьер-министра Турции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 мая принял заместителя Премьер-министра Турецкой Республики Йилдырыма Тугрула Тюркеша, пребывающего в нашей стране в рамках проведения четвертого заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, с удовлетворением отметил интенсификацию контактов и активизацию двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнуто, что плодотворные встречи на высшем уровне, проведенные в ходе визита Президента Турции Реджепа Таййипа Эрдогана в город Самарканд 17-18 ноября 2016 года и в рамках международного форума «Один пояс, один путь» в городе Пекине 14 мая текущего года, придали мощный импульс и открыли новые возможности для дальнейшего развития полномасштабного и взаимовыгодного партнерства между двумя странами.
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросам расширения практического сотрудничества с ведущими турецкими компаниями – совместной реализации конкретных проектов по созданию в Узбекистане современных высокотехнологичных производств в текстильной, кожевенной, химической и фармацевтической отраслях, промышленности строительных материалов, по глубокой переработке сельхозпродукции и другим направлениям, в том числе в рамках свободной экономической зоны «Ургут».
Также отмечен имеющийся значительный потенциал взаимодействия в сфере туризма, включая создание современных объектов туристической инфраструктуры, продвижение совместных туристических продуктов, а также подготовку квалифицированных специалистов в этой области.
С удовлетворением отмечены результаты состоявшихся в Ташкенте очередного заседания узбекско-турецкой межправительственной комиссии и инвестиционного форума с участием компаний и предприятий Узбекистана и Турции, в ходе которых определены перспективные направления и проекты делового партнерства на сумму около 2 миллиардов долларов.
Йилдырым Тугрул Тюркеш выразил признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и передал слова глубокого уважения и наилучшие пожелания Президента Турции Реджепа Таййипа Эрдогана. От имени руководства Турции заместитель Премьер-министра поблагодарил узбекскую сторону за поддержку и созданные благоприятные условия для деятельности турецких компаний в нашей стране, а также подчеркнул готовность к дальнейшему развитию полномасштабного двустороннего сотрудничества.