Ўзбекистон Президенти Туркия Бош вазири ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 май куни Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг тўртинчи мажлисида иштирок этиш учун мамлакатимизга ташриф буюрган Туркия Республикаси Бош вазири ўринбосари Йилдирим Туғрул Туркешни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро ҳамкорлик ва мулоқотлар фаоллашаётганини мамнуният билан қайд этди.
Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг 2016 йил 17-18 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрига ташрифи чоғида ва жорий йил 14 май куни Пекин шаҳрида ўтган «Бир макон, бир йўл» халқаро форуми доирасида олий даражадаги самарали учрашувлар мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш учун юқори суръат бағишлагани ва янги имкониятлар яратгани таъкидланди.
Учрашувда Ўзбекистонда тўқимачилик, чарм, кимё ва фармацевтика соҳалари, қурилиш материаллари саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва бошқа йўналишларда, жумладан, “Ургут” эркин иқтисодий зонаси доирасида юқори технологияли замонавий корхоналарни ташкил этиш бўйича аниқ лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш учун Туркиянинг етакчи компаниялари билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Туризм соҳасида ўзаро ҳамкорлик, хусусан, замонавий сайёҳлик объектлари инфратузилмасини ривожлантириш, биргаликда сайёҳлик маҳсулотларини таклиф этиш, соҳада малакали кадрлар тайёрлаш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги таъкидланди.
Тошкентда Ўзбекистон ва Туркия компания ҳамда корхоналари иштирокида бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлиси ва Инвестиция форуми натижалари, ўзаро шерикликнинг истиқболли йўналишлари ва қарийб 2 миллиард долларлик ҳамкорлик лойиҳалари белгилангани мамнуният билан қайд этилди.
Йилдирим Туғрул Туркеш Президентимиз Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг юксак ҳурмати ва эзгу тилакларини етказди. Туркия Бош вазири ўринбосари Туркия компанияларининг мамлакатимизда фаолият юритиши қўллаб-қувватланаётгани ва яратилган қулай шароитлар учун Туркия раҳбарияти номидан миннатдорлик билдирди ва кенг кўламли ўзаро ҳамкорликнн янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

President of Uzbekistan received Deputy Prime Minister of Turkey
On 25 May President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Deputy Prime Minister of the Republic of Turkey Yıldırım Tuğrul Türkeş, who is in our country within the frameworks of the fourth meeting of the Inter-governmental commission on trade-economic cooperation.
The Head of State, welcoming the guest, stressed with satisfaction the intensification of contacts and bilateral cooperation in political, trade-economic, investment and cultural-humanitarian cooperation spheres.
It was underscored that the productive meetings at the highest level, held during the visit of President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan to Samarkand on 17-18 November 2016 and within the Belt and Road international forum in Beijing on 14 May of this year have given a strong impetus and opened new opportunities for further development of full-scale and mutually beneficial cooperation between the two countries.
A specific attention was paid to the issues of enhancing practical cooperation with leading Turkish companies – joint implementation of concrete projects on establishing in Uzbekistan modern high-tech production facilities in textiles, leather, chemical and pharmaceutical spheres, production of construction materials, on deep processing of agricultural products and other areas, including at the “Urgut” free economic zone.
The available significant potential for interaction in the tourism industry, including creation of modern tourist infrastructure, promotion of joint travel products, as well as training of qualified specialists in this sphere were highlighted.
The parties noted with satisfaction the results of the meeting of the Uzbekistan-Turkey intergovernmental commission and investment forum in Tashkent with participation of companies and enterprises of Uzbekistan and Turkey, during which prospective directions and business projects for approximately 2 billion US dollars have been determined.
Yıldırım Tuğrul Türkeş expressed gratitude to President of our country Shavkat Mirziyoyev for a warm welcome and conveyed the words of deep respect and best wishes of President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan. On behalf of the leadership of Turkey, the Deputy Prime Minister thanked the Uzbek side for the support and created favourable conditions for the activity of Turkish companies in our country and reaffirmed the willingness to further develop full-scale bilateral cooperation.