ТАТУда абитуриентлар учун биометрик назорат тизими ўрнатилади
Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети жорий йилда ўзининг тест синовлар ўтказиш жойларида биометрик ва паспорт маълумотлари асосида абитуриентларни назорат қилиш ва бошқариш тизимини татбиқ этмоқда.
Тест синовларини ўтказиш жойида биометрик ва паспорт маълумотлари асосида абитуриентларни назорат қилиш ва бошқариш тизимини татбиқ этиш мамлакатимизда биринчи марта жорий этилмоқди.
Ҳар йили 15 мингдан ортиқ абитуриент ТАТУга ўқишга кириш учун қабул комиссиясига ҳужжат топширадилар. Уларни назорат қилиш ва тест синовларини ўтказиш жойига киритишни назорат қилиш жараёни кўп вақт ва куч талаб қилади. Шу билан бирга, абитуриентлар руҳан ва жисмонан толиқиб қоладилар.
Биометрик паспорт маълумотлари ва бармоқ излари сканери текшируви асосида абитуриентларнинг маълумотлар базасини яратилиши ва жараённинг автоматлаштирилиши имтиҳонни назорат қилиш ва бошқариш тизиминини осонлаштиради.
15 июньдан 15 июльгача абитуриентлар ОТМ қабул комиссиясига ҳужжатлар ва биометрик маълумотларни топширишлари керак бўлади. Серверда абитуриентларнинг биометрик ва паспорт маълумотларининг ягона базаси яратилади. 1 августда биометрик маълумотлар бўйича имтиҳонларга киритиш схемаси тузилади. Биометрик маълумотлар бўйича абитуриентларни идентификация қилишни иложи йўқ вазиятларида киритиш муқобил комиссияси ташкил этилади.
Тизим ўз ичига абитуриент бармоқ изларини олиш учун и-Cлоcк-700 сканерлари, паспорт персонал маълумотларини текшириш ва рўйхатдан ўтказиш учун «Regula» 7024М.111 сканерлари, абитуриент бармоқ изларини паспорт чипидаги бармоқ излари ҳақидаги маълумотлар билан таққослаш учун БиоЛинк У-Матч 3.5 сканерлари (паспорт абитуриентга тегишлиликни текшириш), абитуриентлар бармоқ изларини рўйхатдан ўтказиш «и-Cлоcк700» орқали амалга оширилади.
Биометрик ахборотни олиш, сақлаш ва ишлов беришга махсус дастурий таъминот жавоб беради.
Бу тизим тест синовлари ўтказишда ошкоралик ва шаффофлигини таъминлаш – кириш имтиҳонлар ўтадиган ОТМ ҳудудида бегона шахслар ҳозир бўлишининг олдини олади. Келажакда ТАТУ қабул комиссияси тажрибасини Ўзбекистон бошқа ОТМларида ҳам қўллаш мумкин.
Бундан ташқари, жорий йилда абитуриентлардан ҳужжатларни Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали интерактив шаклда қабул қилинмоқда. Бу эса қабул комиссиясига ҳужжат топширишда абитуриентларни ортиқча оворагарчиликлардан ҳимоя қилади.

ТУИТ внедряет биометрическую систему контроля и управления доступом абитуриентов
Ташкентский университет информационных технологий им. Мухаммада ал-Хорезми в этом году внедрит собственную систему контроля и управления доступом абитуриентов на место проведения тестовых заданий на основе биометрических и паспортных данных.
Более 15 тысяч студентов ежегодно сдают документы в приёмную комиссию ТУИТ, процесс контроля их проверки и пропуска на место проведения тестовых занятий отнимает много сил и времени, отвлекает абитуриентов от основной цели – сдачи тестов.
Кроме этого, в этом году документы от абитуриентов будут приниматься через систему ЕПИГУ в интерактивном виде, что позволит уменьшить очередность при сдаче документов в приемную комиссию.
Специальное программное обеспечение отвечает за получение, обработку и хранение биометрической информации.
Особенностями данного решения являются - организация идентификационного пропускного механизма к экзамену абитуриентов, создание единой базы данных абитуриентов, возможность изменения на другие направления абитуриентов в БД.
Система контроля значительно улучшит и облегчит данный процесс путем автоматизации и внедрения собственной системы контроля и управления доступом абитуриентов на место проведения тестовых заданий с применением сканеров отпечатков пальцев и биометрических паспортов с созданием базы данных абитуриентов.
Кроме этого, данная система повысит объективность сдачи тестов абитуриентами, исключив фальсификации путём несанкционированного доступа посторонних лиц.
Система контроля и управления доступом абитуриентов на место проведения тестовых заданий на основе биометрических и паспортных данных внедряется в нашей стране впервые. В будущем опыт приёмной комиссии ТУИТ можно будет использовать и в других вузах Узбекистана.