Мусобақалар Олимпиада талаблари асосида ўтади
Жиззах шаҳрида “Баркамол авлод – 2017” спорт мусобақалари финал босқичига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Республика миллий ғоя ва мафкура илмий-амалий маркази раҳбари А.Маврулов, маданият вазирининг биринчи ўринбосари М.Ҳожиматов, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази директори М.Холмуҳамедов, Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси ўринбосари Ф.Турдиев ва бошқалар Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан ташкил этилган уч босқичли – “Умид ниҳоллари”, “Баркамол авлод” ва Универсиада спорт ўйинлари мамлакатимиз терма жамоаларига иқтидорли спортчиларни етказиб бериш, олимпиячилар захирасини мустаҳкамлаш, ёш иқтидор эгаларини катта спорт сари илҳомлантиришда ва жамиятда соғлом турмуш тарзи қарор топишида муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг халқимиз, айниқса, ёш авлод саломатлигини мустаҳкамлаш мақсадида спортни янада кенг оммалаштиришга қаратилган қарор ва кўрсатмалари бу борадаги ишларни янги босқичга кўтармоқда.
Жиззах шаҳрида “Баркамол авлод – 2017” спорт мусобақалари финал босқичига пухта ҳозирлик кўрилди. Амалга оширилган улкан бунёдкорлик ишлари натижасида Жиззах шаҳрининг қиёфаси бутунлай ўзгариб, қайта чирой очди. Янги ижтимоий объектлар барпо этилиб, мавжуд спорт майдонлари ва иншоотлари, ўқув юртлари бинолари таъмирланди, кўча ва хиёбонлар ободонлаштирилди.
“Баркамол авлод – 2017” мусобақаларининг якуний босқичида 898 спортчи қатнашади.
Мусобақалар тўртта объектда ўтказилади. “Сўғдиёна” универсал спорт мажмуасида бокс, бадиий гимнастика, сузиш, енгил атлетика, Жиззах олимпия захиралари коллежида гандбол, баскетбол, бадминтон, стол тенниси, эркин ва юнон-рум курашлари, дзюдо, таэквондо, оғир атлетика, теннис, Жиззах политехника институтида волейбол, футбол, Жиззах политехника институти қошидаги академик лицей спорт залида шахмат спорт турлари бўйича мусобақалар бўлиб ўтади.
Спорт байрами иштирокчиларининг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш учун бадиий-мусиқий кечалар, миллий кино ва ҳужжатли фильмлар намойиши, таниқли шоир, ёзувчи, санъаткор ва спортчилар билан учрашувлар, Жиззах шаҳрининг диққатга сазовор масканларига саёҳатлар уюштириш каби маданий-маърифий тадбирлар дастури ишлаб чиқилган.
“Баркамол авлод – 2017” спорт мусобақаларининг расмий веб-сайти www.barkamol-avlod.uz ишга туширилган бўлиб, тезкор ахборотлар ўзбек, рус ва инглиз тилларида узатилмоқда.

Соревнования пройдут в соответствии с требованиями Олимпийских игр
В Джизаке прошла пресс-конференция, посвященная финальному этапу спортивных соревнований "Баркамол авлод – 2017".
Руководитель Республиканского научно-практического центра национальной идеи и идеологии А.Маврулов, первый заместитель министра культуры М.Хожиматов, директор Центра среднего специального, профессионального образования М.Холмухамедов, заместитель председателя Государственного комитета по физической культуре и спорту Ф.Турдиев и другие отметили, что организованная по инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова трехступенчатая система спортивных игр “Умид нихоллари”, “Баркамол авлод” и Универсиада играет важную роль в воспитании талантливых спортсменов, пополнении олимпийского резерва нашей страны, открывает для молодых талантов дорогу на большие спортивные арены.
Постановления и поручения Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, направленные на укрепление здоровья народа, особенно молодого поколения, широкую популяризацию спорта, поднимают проводимую в этом направлении работу на новый уровень.
В Джизаке проведена активная подготовка к финальному этапу спортивных соревнований “Баркамол авлод – 2017”. В результате осуществленной широкомасштабной созидательной работы облик Джизака полностью преобразился, город стал еще краше. Возведены новые социальные объекты, отремонтированы спортивные площадки и сооружения, здания учебных заведений, благоустроены улицы и аллеи.
В заключительном этапе “Баркамол авлод – 2017” примут участие 898 спортсменов.
Соревнования пройдут на четырех объектах. Состязания по боксу, художественной гимнастике, плаванию, легкой атлетике примет универсальный спортивный комплекс "Сугдиёна", в Джизакском колледже олимпийского резерва пройдут состязания по гандболу, баскетболу, бадминтону, настольному теннису, вольной и греко-римской борьбе, дзюдо, таэквондо, тяжелой атлетике и теннису, в Джизакском политехническом институте - по волейболу и футболу, в академическом лицее при данном институте - по шахматам.
Для организации содержательного досуга участников спортивного праздника разработана программа культурно-просветительских мероприятий, предусматривающая проведение художественно-музыкальных вечеров, встреч с известными поэтами, писателями, деятелями искусства и спортсменами, посещение достопримечательностей Джизака.
Запущен официальный веб-сайт спортивных соревнований “Баркамол авлод – 2017” - www.barkamol-avlod.uz, на нем будет оперативно размещаться информация о состязаниях на узбекском, русском и английском языках.