Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ислом Каримов 10 март куни Андижон вилояти сайловчилари билан учрашди.
Учрашувни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 2-Андижон округ сайлов комиссияси раиси О.Мирзаев очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ислом Каримов ўз сайловолди дастури юзасидан нутқ сўзлади.
Дастурда саноатни модернизация ва диверсификация қилиш ҳисобидан иқтисодиётимизнинг рақобатбардошлигини ошириш, хусусий мулк ва тадбиркорлик ривожи йўлидаги барча тўсиқларни олиб ташлаш ҳамда бу соҳага тўлиқ эркинлик бериш, давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини қайта кўриб чиқиш, ерларнинг унумдорлигини ошириш ва экин майдонлари таркибини оптималлаштириш, фермер хўжаликларини кўптармоқли хўжаликларга айлантиришни давом эттириш, маҳаллийлаштириш ва импорт ўрнини босадиган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ривожлантириш, инвестиция муҳитини янада яхшилаш, аҳоли бандлигини таъминлаш, ҳаёт даражаси ва сифатини изчил ошириб бориш, хорижий давлатлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилган.
Андижон вилояти улкан иқтисодий салоҳияти билан мамлакатимиз тараққиётида алоҳида ўринга эга. 2013-2015 йилларда вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурига асосан 2014 йилда 3 минг 720 лойиҳа амалга оширилди. Қарийб 360 миллиард сўмлик инвестиция, жумладан, 4 миллион доллардан ортиқ миқдордаги хорижий инвестиция ўзлаштирилди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари кенг қўллаб-қувватланаётгани самарасида уларнинг сони ва вилоят иқтисодиётидаги салмоғи тобора ортиб бораётир. Бугунги кунда ушбу соҳанинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши қарийб 60 фоизни ташкил этмоқда. Ўтган йили вилоят тадбиркорлари томонидан 165 миллион долларлик маҳсулот ва хизматлар экспорт қилинди.
Хўжаобод тумани Шаҳрихонсой шаҳарча фуқаролар йиғинининг диний маърифат ва маънавий-ахлоқий тарбия масалалари бўйича маслаҳатчиси Т.Йўлдошева, "GM Uzbekistan" қўшма корхонаси бўлим бошлиғи Ш.Алимов ва бошқалар вилоят маркази тубдан ўзгариб, шаҳар ва қишлоқлар обод бўлиб бораётганини, бу одамларга куч-ғайрат, эртанги кунга ишонч бағишлаётганини таъкидлади. Президент сайловига тайёргарлик, уни ўтказиш билан боғлиқ жараёнлар миллий қонунчилигимиз ва халқаро демократик тамойилларга тўла мос равишда ўтаётганини қайд этди. Сайловчиларни 29 март куни бўладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида фаол иштирок этишга чақирди.

Встреча Ислама Каримова с избирателями Андижанской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Ислам Каримов 10 марта встретился с избирателями Андижанской области.
Встречу открыл председатель 2-й Андижанской окружной избирательной комиссии по выборам Президента Республики Узбекистан О.Мирзаев.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ислам Каримов выступил с речью по своей предвыборной программе.
В программе уделено особое внимание вопросам обеспечения роста конкурентоспособности экономики нашей страны за счет модернизации и диверсификации промышленности, устранения всех преград, предоставления полной свободы на пути развития частной собственности и предпринимательства, пересмотра участия государства в экономике, повышения плодородия земель и оптимизации структуры посевных площадей, продолжения преобразования фермерских хозяйств в многопрофильные, развития локализации и производства импортозамещающей продукции, дальнейшего улучшения инвестиционной среды, обеспечения занятости и последовательного роста уровня и качества жизни населения, укрепления взаимовыгодного сотрудничества с зарубежными государствами.
Андижанская область, располагающая огромным экономическим потенциалом, занимает особое место в развитии нашей страны. Согласно программе социально-экономического развития области на 2013-2015 годы в 2014 году было реализовано 3720 проектов. Освоено почти 360 миллиардов сумов инвестиций, в том числе более 4 миллионов долларов иностранных инвестиций.
В результате широкой поддержки субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства растут их количество и доля в экономике области. В настоящее время доля данного сектора в валовом региональном продукте составляет около 60 процентов. В прошлом году предпринимателями области было экспортировано продукции и услуг на 165 миллионов долларов.
Консультант по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания схода граждан поселка Шахрихонсой Ходжаабадского района Т.Юлдашева, начальник отдела совместного предприятия "GM Uzbekistan" Ш.Алимов и другие отметили, что кардинально преобразился областной центр, все больше благоустраиваются города и села, что придает жителям области еще больше сил и энергии, укрепляет их уверенность в завтрашнем дне. Они подчеркнули, что процесс подготовки и проведения выборов Президента осуществляется в полном соответствии с национальным законодательством и международными демократическими принципами, и призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 29 марта выборах Президента Республики Узбекистан.