Жорий йилнинг 23 май куни Адлия вазирлигида Европарламентнинг Фуқаролик эркинликлар, одил судлов ва ички ишлар қўмитаси ҳамда Инсон ҳуқуқлари кичик қўмитаси аъзоси бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Шунингдек, учрашувда Европарламентнинг Инсон ҳуқуқлари кичик қўмитаси ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари ва Монголия билан алоқалар бўйича Европарламент делегацияси аъзоси Й.Целлер, Ташқи ишлар бўйича қўмитаси ва Инсон ҳуқуқлари ҳамда Хавфсизлик ва мудофаа масалалари кичик қўмиталари аъзоси К.Бюхнер ва кузатувчилар иштирок этди.
Учрашув давомида меҳмонлар вазирликнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги ўрни ҳамда Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва бошқа давлат органлари томонидан инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилишининг ҳолатини ўрганиш бўйича Идоралараро ишчи гуруҳи фаолияти ҳақида маълумотлар билан таништирилди.
Шунингдек, давлатимиз Раҳбарининг фуқаролик жамияти институтлари ва фуқаролар билан ўзаро ҳамкорлик механизмини тубдан такомиллаштириш бўйича ташаббуслари алоҳида таъкидлаб ўтилди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида суд-ҳуқуқ тизимини либераллаштириш жараёни изчиллик билан рўёбга чиқариш бўйича фаолият ёритиб берилди.
Европа делегацияси аъзолари томонидан Ўзбекистонда халқаро норма ва меъёрларни ҳисобга олган амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида аниқ тушунчага эга бўлганликлари таъкидланди.
Делегация аъзолари томонидан Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасидаги инсон ҳуқуқлари соҳасидаги икки томонлама асосда амалга оширилаётган мулоқот Ўзбекистоннинг шахдам ривожланишига хизмат қилиши ҳақида фикр билдирилди. Инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги фаолият ва ҳамкорлик қонун устуворлигини кафолатлаши, бу эса ўз ўрнида барқарор ривожланишни таъминлаши даркорлиги ҳақида айтиб ўтилди.
Якунда меҳмонлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги  ҳамкорликни келажакда янада ривожлантиришга тайёр эканликларини изҳор этишди.

Встреча в Министерстве юстиции
23 мая с.г. в Министерстве юстиции состоялась встреча делегации во главе с членом Комитета Европарламента по гражданским свободам, правосудию и внутренним делам и Подкомитета по правам человека Жозефом Вайденхользером.
На встрече от европейской стороны также участвовали член Подкомитета ЕП по правам человека и Делегации Европарламента по связям со странами Центральной Азии и Монголией Й.Целлер, член Комитета ЕП по иностранным делам и подкомитетов по правам человека и вопросам безопасности и обороны К.Бюхнер и сопровождающие лица.
В ходе встречи гости проинформированы о роли министерства в обеспечении защиты прав и свобод человека, а также Межведомственной рабочей группы (МРГ) по изучению состояния соблюдения прав и свобод человека правоохранительными и другими государственными органами.
Также, отдельно подчеркнуты инициативы главы государства по коренному совершенствованию механизма взаимодействия с гражданским обществом и населением в целом. Освещена деятельность по последовательному осуществлению процесса либерализации судебно-правовой системы в рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах.
Члены европейской делегации отметили, что у них сложилось ясное понимание о происходящих в Узбекистане реформах проводимых с учетом международных и норм и стандартов.
Ими выражено мнение о том, что диалог в сфере прав человека, осуществляемый между Республикой Узбекистан и ЕС на двусторонней основе служит продолжению поступательного развития Узбекистана. Деятельность и сотрудничество в сфере обеспечения прав человека гарантирует верховенство закона, что в свою очередь приводит к устойчивому развитию.