2017-05-24 | Маданият
Тошкент шаҳрида 23 май куни Грузия маданияти кунлари бошланди. Тадбир доирасида Алишер Навоий номидаги Кино саройида Грузин киноси кунлари ўтказилмоқда.
“Ўзбеккино” миллий агентлиги бош директори О.Мусаев ва бошқалар Ўзбекистон билан Грузия ўртасидаги ҳамкорлик кўплаб соҳаларда изчил равнақ топаётганини алоҳида таъкидлади.
Маданият ва санъат Ўзбекистон билан Грузия ўртасидаги ҳамкорликнинг фаол тараққий этаётган йўналишларидан. Икки давлат санъат намояндалари Ўзбекистон ва Грузияда ўтказиладиган маданий анжуман ва санъат фестивалларида мунтазам иштирок этиб келмоқда. 2015 йили Самарқандда ўтган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалида грузиялик санъаткорлар совринли ўринни қўлга киритган.
Кино кунлари режиссёр Заза Урушадзенинг «Мандаринлар» фильми намойиши билан бошланди.
– Ўзбекистон билан ҳамкорлигимиз изчил ривожланаётгани бизни ғоят қувонтиради, – дейди Грузиянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Константин Жгенти. – Ўзбекистонда Грузия фильмлари севиб томоша қилинишини мамнуният билан таъкидлашни истардим. Мазкур тадбир томошабинларни Грузия кинематографиясининг ўзига хос хусусиятлари билан яқинроқ таништириш баробарида, халқларимиз ўртасида маданий алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонамиз.
«Ўзбеккино» миллий агентлиги ҳамкорлигида ташкил этилган тадбир давомида “Маккажўхори ороли”, “Моира”, “Кукарача”, “Мен, бувим, Илико ва Илларион”, “Тикув машинали қиз” каби қатор фильмлар намойиш этилади.
Грузия маданияти кунлари доирасида XIX-XX асрларда яшаб ижод қилган машҳур грузин рассоми Нико Пиросмани асарлари репродукцияси намойиш этилади, “Кўча созандалари” гуруҳи ва “Эрисиони” давлат академик халқ ашула ва рақс ансамбли концертлари бўлиб ўтади.

Начались Дни грузинской культуры
В Ташкенте 23 мая начались Дни грузинской культуры. В рамках мероприятия во Дворце кино имени Алишера Навои проводятся Дни грузинского кино.
Генеральный директор Национального агентства “Узбеккино” О.Мусаев и другие отметили, что между Узбекистаном и Грузией последовательно развивается сотрудничество во многих сферах.
Культура и искусство – важные направления сотрудничества Узбекистана и Грузии. Деятели искусства двух государств регулярно принимают участие в культурных форумах и фестивалях искусств, проводимых в Узбекистане и Грузии. На состоявшемся в 2015 году в Самарканде международном музыкальном фестивале “Шарк тароналари” грузинские артисты заняли призовое место.
Дни кино начались с демонстрации фильма режиссера Зазы Урушадзе «Мандарины».
– Нас радует развитие сотрудничества с Узбекистаном, – говорит Чрезвычайный и Полномочный Посол Грузии в нашей стране Константин Жгенти. – Хотел бы с удовлетворением отметить, что в Узбекистане очень любят смотреть грузинские фильмы. Уверен, что данное мероприятие вместе с более тесным ознакомлением зрителей со своеобразными особенностями грузинского кинематографа будет служить дальнейшему укреплению культурных связей между нашими народами.
В ходе мероприятия, организованного Национальным агентством «Узбеккино», будут демонстрироваться фильмы “Кукурузный остров”, “Моира”, “Кукарача”, “Я, бабушка, Илико и Илларион”, “Девушка со швейной машинкой”.
В рамках дней грузинской культуры будут представлены репродукции произведений жившего в XIX-XX веках известного грузинского художника Нико Пиросмани, концерты группы "Уличные музыканты" и Государственного академического ансамбля народной песни и танца Грузии “Эрисиони”.