Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг 70-сессиясида Ўзбекистон делегацияси иштирок этмоқда
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг 70 сессиясида иштирок этмоқда.
Шу йилнинг 22 май куни ЖССТнинг юқори органи ҳисобланувчи Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг 70 сессияси очилди. Унда 194 та аъзо давлатлар қаторида Ўзбекистон делегацияси ҳам қатнашмоқда.
Ҳар йили ЖССТга аъзо давлатларнинг соғлиқни сақлаш соҳаси бўйича раҳбарлари Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг сессиясида иштирок этиш учун Женевага ташриф буюради. Сессия давомида иштирокчилар ЖССТ фаолиятини кўриб чиқиб, ўз олдига янги мақсад ва вазифалар қўяди. Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг бу йилги сессиясида соғлиқни сақлаш соҳасига доир мураккаб масалалар ва уларнинг ечимига доир чора-тадбирлар кўрилмоқда.
22 май куни сессиянинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбир давомида, яъни 23 май куни ЖССТга аъзо давлатлар Ташкилотга янги Бош директорни сайлаши кутилмоқда.

Делегация Узбекистана участвует на 70-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения
Министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов принимает участие на 70-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения.
22 мая нынешнего года открылась 70-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения, являющейся высшим органом ВОЗ. В нем наряду с 194 государствами-членами принимает участие и делегация Узбекистана.
Ежегодно руководители органов здравоохранения государств-членов приезжают в Женеву для участия на сессии во Всемирной ассамблее здравоохранения. На сессиях Ассамблеи здравоохранения рассматривается работа ВОЗ, выдвигаются новые цели и ставятся задачи на перспективу. В этом году на очередной сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения будет рассмотрен длинный и сложный перечень проблем и ответных мер в области здравоохранения.
22 мая состоялась торжественная церемония открытия форума. В ходе мероприятий 23 мая ожидается избрание государствами-членами ВОЗ нового Генерального директора организации.