2017-05-23 | Маданият
Пойтахтимиздаги Алишер Навоий номидаги киночилар уйида 22 май куни Европа киноси фестивали очилди. Тадбир «Ўзбеккино» Миллий агентлиги, Европа Иттифоқи делегацияси, Европа Иттифоқига аъзо давлатлар ва Швейцария элчихоналари ҳамда бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилди.
Фестивалнинг очилиш маросимида "Ўзбеккино" Миллий агентлиги бош директори О.Мусаев, Европа Иттифоқининг мамлакатимиздаги делегацияси раҳбари, элчи Эдуардс Стипрайс, Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигининг Фавқулодда ва мухтор элчиси Кристофер Аллан Ўзбекистон ва Европа давлатлари ўртасидаги анъанавий маданий ҳамкорлик фаол ривожланаётганини алоҳида таъкидлади. Тошкентда бешинчи бор ўтказилаётган Европа киноси фестивали бунинг ёрқин тасдиғидир. Ушбу тадбир Европа ва Марказий Осиё халқларининг маданий алоқаларини мастаҳкамлашга хизмат қилаётир.
Ўзбекистон билан Европа давлатлари халқларини умуминсоний қадриятлар асосида янада яқинлаштириш, мухлис ва мутахассисларни "Кўҳна қитъа" кинематографияси ривожи тенденциялари билан таништириш фестивалнинг асосий вазифаларидир.
– Фестиваль Ўзбекистондаги кино ихлосмандлари учун муҳим воқеликка айланиб бормоқда, – деди Европа Иттифоқининг мамлакатимиздаги делегацияси раҳбари, элчи Эдуардс Стипрайс. – Бу йил фестиваль географияси кенгайиб, фильмлар Нукус ва Навоий шаҳарларида ҳам намойиш этилади. Кино бошқа санъат турлари қатори чегара билмайди. Ушбу анъанавий анжуман Европа билан Ўзбекистонни яқинлаштиришга хизмат қилаётганидан хурсандмиз.
Жорий йилда пойтахтимиз аҳолиси ва меҳмонлари Европа Иттифоқининг 11 давлатида турли жанрларда суратга олинган 13 фильмни томоша қилиши мумкин. "Қирол сўзлайди" деб номланган биографик драма (Буюк Британия) маданий форумни бошлаб беради. Кейинчалик "Кулга беланганлар" (Латвия), «Охирги бриллиант» (Франция), «4 қирол», «Прокурор Бауэрнинг асосий иши» (Германия), «Боксёр ва ажал» (Словакия) фильмлари томошабинлар ҳукмига ҳавола этилади. Фестиваль дастуридан «Кўл ҳақида эртак» (Финляндия) ва «Отлиқ камончи» (Венгрия) ҳужжатли фильмлари, «Қўйлар поездга кечикмайди» (Испания) комедияси, «Ника» (Словения), «Хайди» (Швейцария) саргузашт фильмлари ўрин олган. Ёш томошабинлар учун эса «Митти одам» (Чехия) ва «Қанот қоқ» (Франция) мультифильмлари намойиш этилади.

В Ташкенте начались Дни европейского кино
Во Дворце кино имени Алишера Навои в Ташкенте 22 мая открылся фестиваль европейского кино. Он организован Национальным агентством «Узбеккино» в сотрудничестве с Делегацией Европейского Союза, посольствами и культурными организациями государств Европейского Союза и Швейцарии.
На открытии V фестиваля европейского кино генеральный директор Национального агентства "Узбеккино" Атабек Мусаев, глава делегации Европейского Союза в Узбекистане посол Эдуардс Стипрайс, Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Узбекистане Кристофер Аллан особо отметили, что культурное сотрудничество между Узбекистаном и странами Европы имеет давние традиции и продолжает активно развиваться. Ярким примером тому служит проводимый уже в пятый раз фестиваль европейского кино в Ташкенте, являющийся важным культурным событием, способствующим развитию межкультурного диалога народов Европы и Центральной Азии.
Одной из задач фестиваля является содействие сближению Узбекистана и стран Европы посредством диалога на важнейшие общечеловеческие темы и знакомство с европейскими культурными традициями и актуальными тенденциями развития кинематографа.
- Фестиваль стал значимым событием для тысяч любителей кино в Узбекистане, - сказал глава делегации Европейского Союза в Узбекистане посол Эдуардс Стипрайс. - В этом году кинофестиваль расширит свою географию. В частности, показы, помимо Ташкента, состоятся в Навои и Нукусе. Кино, как и другие виды искусства, не имеет границ, и мы рады, что кинофестиваль является еще одним своеобразным мостом, объединяющим Европу и Узбекистан.
В этом году жители и гости столицы смогут посмотреть 13 кинокартин различных жанров из 11 государств ЕС. Культурный форум начнется с демонстрации биографической драмы «Король говорит» (Великобритания). В последующие дни вниманию зрителей будут представлены художественные фильмы «Запорошенные пеплом» (Латвия), «Последний бриллиант» (Франция), «4 короля», «Главное дело прокурора Бауэра» (Германия), «Боксер и смерть» (Словакия). В программу фестиваля также вошли документальные картины «Сказка об озере» (Финляндия) и «Конный лучник» (Венгрия), комедия «Овцы не опаздывают на поезд» (Испания), приключенческие фильмы «Ника» (Словения), «Хайди» (Швейцария), а для самых юных зрителей состоится показ мультипликационных лент «Маленький человек» (Чехия) и «Махни крылом» (Франция).