Меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича миллий тадқиқотни янгилаш масалалари муҳокама қилинди
2017 йил 16 май куни Тошкент шаҳрида “Ўзбекистон Республикасида меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича миллий тадқиқот жараёнини янгилаш муҳокамаси” мавзуда давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Халқаро меҳнат ташкилотининг Москвадаги Бюросининг меҳнат масалаларини тартибга солиш, инспекция ва меҳнат муҳофазаси бўйича бош мутахассиси жаноб Валентин Мокану, Россия Федерацияси Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги бўлим бошлиғи Екатерина Кузнецова хоним, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, Касаба Уюшмалари федерацияси вакиллари ва корхона ва ташкилотларнинг меҳнат муҳофазаси мутахассислари иштирок этишди.
Давра суҳбати давомида Ўзбекистонда меҳнат муҳофазаси ва хавфсизлигини янада ривожлантириш масалалари, қонун талабларига риоя қилишда меҳнат инспекторларининг роли ва ўрни, ХМТнинг меҳнатни муҳофаза қилишдаги стратегияси, ХМТга аъзо мамлакатларнинг меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича Миллий тадқиқотни янгилаш бўйича иш тажрибалари, ижтимоий ҳамкорлар: Меҳнат вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, Касаба Уюшмалари федерациясининг меҳнатни муҳофаза қилиш соҳасидаги фаолиятлари, шунингдек меҳнат муҳофаза қилиш бўйича дастурлар ва стратегияни ишлаб чиқишда қўлланиладиган усуллар муҳокама қилинди.
Учрашувда Меҳнат вазирлигининг меҳнатни муҳофаза қилиш ва меҳнат шароитлари экспертизаси бошқармаси бошлиғи ўринбосари Н.Сулайманова иштирокчиларни меҳнат муҳофаза қилиш соҳасида қабул қилинган, жумладан “Меҳнат муҳофазаси тўғрисида”ги Қонун, ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Меҳнатни муҳофаза қилиш соҳасидаги хизматлар бозорини янада ривожлантириш тўғрисида”ги қарори, вазирликнинг бу йўналишдаги фаолияти ва меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича мутахассисларни тайёрлаш чора-тадбирлари тўғрисида таништирди.
Тадбирда Меҳнат вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, Касаба Уюшмалари федерацияси ва Халқаро Меҳнат ташкилоти Ўзбекистонда меҳнатни муҳофаза қилишни яхшилаш бўйича ҳамкорликни янада кучайтиришга келишиб олишди.

Обсуждение вопросы обновления Национального обзора по охране труда
16 мая 2017 года в г.Ташкенте состоялся круглый стол на тему: «Обсуждение процесса обновления Национального обзора по охране труда в Республике Узбекистан».
На мероприятии приняли участие Главный специалист по регулированию вопросов труда, инспекции и охране труда Бюро Международной организации труда в Москве г-н Валентин Мокану, начальник отдела Министерства труда и социальной защиты РФ г-жа Екатерина Кузнецова, представители Министерства труда Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты, Федерации профсоюзов Узбекистана и специалисты по охране труда предприятий и организаций.
В ходе круглого стола участники обсудили вопросы дальнейшего развития охраны и безопасности труда в Узбекистане, роли и места инспекции труда в обеспечении соблюдения законодательства, стратегия МОТ к охране труда, опыт работы по обновлению Национального обзора по охране труда в странах-партнерах МОТ, сотрудничества социальных партнеров: Министерства труда, Торгово-промышленной палаты, Федерации профсоюзов в сфере охраны труда, а также инструменты, использующие при разработке программ и стратегий по охране труда.
На встрече заместитель начальника управления охраны и экспертизы условий труда Министерства труда Н.Сулайманова ознакомила участников о принятых нормативно-правовых документах в сфере охране труда, в том числе Закон «Об охране труда», постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дальнейшем развитии рынка услуг в области охраны труда», о деятельности министерства в этой области и о мерах по подготовке специалистов по охране труда.
На мероприятии представители Министерства труда, Торгово-промышленной палаты, Федерации профсоюзов и Международной организации труда договорились усилить сотрудничества в дальнейшем улучшении охраны труда в Узбекистане.