Битирувчининг касб маҳорати
Самарқанд вилоятидаги ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари битирувчилари бандлигини таъминлаш, тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш истагида бўлган ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Касб маҳорати” кўргазмаси, “Энг яхши мутахассис” ва “Энг яхши бизнес лойиҳа” кўрик-танловлари ўтказилди.
Вилоят ҳокимлиги, прокуратура, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими бошқармаси ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирларда касб-ҳунар коллежларининг 1,5 мингга яқин битирувчиcи 33 йўналиш бўйича эгаллаётган мутахассислигига оид касб кўникмаларини намойиш этди, энг яхши бизнес лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
– Бу йил вилоятдаги 160 касб-ҳунар коллежини 112 мутахассислик бўйича 53 минг 263 ўқувчи битиради, – дейди Самарқанд вилояти ўрта махсус, касб-ҳунар таълими бошқармаси бошлиғи вазифасини бажарувчи Азиз Насимов. – Вилоят ҳокимлиги томонидан қабул қилинган чора-тадбирлар дастурига мувофиқ, касб-ҳунар коллежлари битирувчилари ишлаб чиқариш амалиёти ўташи ва кейинчалик ишга жойлашишига кўмаклашиш учун масъуллар белгиланган эди. Шу пайтгача 52 мингдан ортиқ битирувчи бандлигини таъминлаш бўйича 21 мингдан ортиқ корхона ва ташкилот билан тўрт томонлама шартномалар тузилди. Тадбиркорлик фаолиятини бошлаш истагини билдирган ёшларга тижорат банклари томонидан 50 миллиард сўм миқдорида имтиёзли кредитлар ажратилиши режалаштирилган бўлиб, бугунги кунда 4 мингга яқин битирувчининг рўйхати шакллантирилди ва банкларга тақдим этилди. Бу борада битирувчиларга банклар ва бошқа ташкилотлар томонидан кўрсатилган амалий кўмак натижасида 300 га яқин ёшлар 2 миллиард 681 миллион сўм кредит олиб, бизнес фаолиятини йўлга қўйди.
Самарқанд педагогика ва хизмат кўрсатиш, туризм ва маиший хизмат касб-ҳунар коллежлари, тиббиёт институти қошидаги 2-академик лицейда ўтказилган тадбирларда кичик мутахассислик дипломига эга бўлаётган йигит-қизларнинг ўз йўналиши бўйича тақдимотлари вилоят жамоатчилиги вакиллари, иш берувчилар ва соҳалар мутахассисларида катта қизиқиш уйғотди.
Компьютер технологиялари, маиший хизмат техникалари, тиббиёт, тикув-трикотаж, қурилиш-монтаж ишлари, автомобилларга техник хизмат кўрсатиш, электр, газ, сув таъминоти, канализация тизимларини ўрнатиш-таъмирлаш, мебель ишлаб чиқариш, пайвандлаш каби ихтисосликларни эгаллаган ёшларнинг касб маҳорати кўпчиликнинг эътирофига сазовор бўлди.
– Самарқанд автомобиль ва йўллар коллежининг автомобилларга техник хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш йўналишини битираяпман, – дейди А.Раҳмонов. – Ўқиш давомида олган билимларимни Самарқанд автомобиль заводи ва автокорхоналардаги амалиёт давомида мустаҳкамладим. Диплом олгач, заводда иш бошлайман. Бунинг учун корхона билан шартнома ҳам тузганмиз.
“Энг яхши бизнес лойиҳа” кўрик-танлови давомида ҳар бир иштирокчи ўз лойиҳаси тақдимотини ўтказди ва режаларини баён этди. Энг яхши бизнес лойиҳалар эгаларига тижорат банклари томонидан имтиёзли кредит олиш ҳуқуқини берувчи сертификатлар топширилди.

Профессиональное мастерство выпускника
В целях обеспечения занятости выпускников средних специальных, профессиональных образовательных учреждений в Самаркандской области, поддержки молодежи, желающей заниматься предпринимательской деятельностью проводятся выставки "Профессиональное мастерство", "Лучший специалист" и "Лучший бизнес-проект".
В мероприятиях, организованных хокимиятом области, областными прокуратурой, управлением среднего специального, профессионального образования, около 1,5 тысячи выпускников профессиональных колледжей продемонстрировали профессиональные навыки по своим специальностям в 33 направлениях, состоялись презентации лучших бизнес-проектов.
– В этом году 160 профессиональных колледжей области по 112 специальностям закончат 53 тысячи 263 учащихся, – говорит исполняющий обязанности руководителя Самаркандского областного управления среднего специального, профессионального образования Азиз Насимов. – В соответствии с программой мер, принятой хокимиятом области, назначены ответственные лица за прохождение выпускниками колледжей производственной практики и последующее трудоустройство. К настоящему времени были заключены четырехсторонние договоры по обеспечению занятости свыше 52 тысяч выпускников с более 21 тысячей предприятий и организаций. Молодым людям, желающим заняться предпринимательской деятельностью, коммерческими банками запланировано предоставить льготные кредиты в размере 50 миллиардов сумов. Благодаря предоставленной банками и другими организациями практической помощи около 300 юношей и девушек получили кредиты в общей сложности в размере 2 миллиардов 681 миллиона сумов и наладили свой бизнес.
На мероприятиях, состоявшихся в самаркандских колледжах педагогики, туризма и бытового обслуживания, во 2-м академическом лицее при медицинском институте, юноши и девушки, получающие дипломы младших специалистов, представили свои презентации, которые вызвали большой интерес у представителей общественности области, работодателей и специалистов.
Профессиональное мастерство выпускников, обучавшихся по таким направлениям, как компьютерные технологии, техника бытового обслуживания, медицина, швейно-трикотажные дело, строительно-монтажные работы, техническое обслуживание автомобилей, электро-, газо-, водообеспечение, установка и ремонт систем канализации, производство мебели, сварка, получило общее признание.
– Я заканчиваю Самаркандский автодорожный колледж по специальности техническое обслуживание и ремонт автомобилей, – говорит А.Рахмонов. – Полученные во время учебы знания закрепил в ходе практики на Самаркандском автомобильном заводе и автопредприятиях. Получив диплом, начну работать на заводе. Об этом уже заключен договор с предприятием.
В ходе смотра-конкурса “Самый лучший бизнес-проект” каждый участник провел презентацию своего проекта и изложил планы. Авторам лучших бизнес-проектов коммерческими банками вручены сертификаты на получение льготных кредитов.