Замонавий архитектура ва шаҳарсозлик талаблари
Тошкентдаги Симпозиумлар саройида 17 май куни “Замонавий жаҳон архитектураси” мавзуида семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Тадбир Тошкент шаҳар ҳокимлиги томонидан “SFI Management Group” компаниясининг “Tashkent City Development” лойиҳасини амалга ошириш доирасида ўтказилди. Унда даниялик таниқли халқаро меъмор, “Gehl Architects” компанияси асосчиси Ян Гейл, пойтахтимиздаги лойиҳалаш ва қурилиш ишларига масъул мутахассислар, меъморлар, соҳага оид олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари ва талабалар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси раиси ўринбосари А.Тожиев ва бошқалар мамлакатимизда шаҳар ва қишлоқларнинг замонавий меъморлик қиёфасини шакллантириш, йўл-транспорт инфратузилмасини реконструкция қилиш ҳамда янгилаш, кўчаларда пиёдалар ҳаракати ва транспорт воситалари қатновини замон талабларидан келиб чиққан ҳолда ташкил қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилаётганини алоҳида таъкидлади. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 1 майдаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борадаги ишлар кўламини янада фаоллаштиришга хизмат қилмоқда.
Тошкент шаҳри йилдан-йилга чирой очиб, миллий меъморлик анъаналари ҳамда дунё архитектураси ютуқларини уйғунлаштирган йирик мегаполисга айланмоқда. Замонавий иншоотлар, йўл ва кўприклар, хиёбонлар, истироҳат боғлари аҳолига кенг қулайлик яратмоқда. Буюк Британиядаги нуфузли “Экономист” журнали пойтахтимизни дунёдаги яшаш учун энг қулай 140 шаҳар орасида 58-ўринга лойиқ топгани ҳам бежиз эмас.
Бундан ташқари, пойтахтимизда яшил майдонларни кўпайтириш, ҳавонинг тозалиги ва табиий дам олиш масканларига яқинлик каби мезонларга ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Амир Темур хиёбони пойтахтимиз аҳли ва меҳмонларининг энг севимли масканларидан биридир. Бу ердаги сунъий суғориш тизими пухта ўйлангани боис хиёбондаги гулзор ва майсазорлар ёзнинг жазирама кунларида ҳам ям-яшил бўлиб туради. Пойтахтимизнинг ана шундай хиёбонларида сайр қилиш, тоза ҳаводан нафас олиш, атрофдаги яшиллик ва маҳобатли архитектура ёдгорликларини томоша қилиш ўзгача кайфият бағишлайди.
Шаҳарлар инфраструктураси ривожланиши, уларнинг йирик мегаполисларга айланиши аҳоли учун янада сифатли турмуш даражаси, айниқса, пиёдалар учун, сайр қилувчилар учун зарур қулайликлар яратишни талаб этади. Бу борада мамлакатимизда олиб борилаётган ишлар кўлами кенгаймоқда, соҳада халқаро ҳамкорлик ривожланмоқда. Ушбу анжуман ҳам шаҳар меъморчилиги лойиҳаларини амалга оширишда аҳолининг яхши яшаши ва фаолият олиб бориши учун янада қулай шарт-шароитларни яратиш борасида жаҳон тажрибасини ўрганиш мақсадида ташкил қилинди.
Ян Гейлнинг сўзларига кўра, замонавий жаҳон архитектураси одамларнинг қулай яшаши ва ҳаракатланишига мослаштирилган бўлиши лозим. Яшил майдонларни кўпайтириш, велосипед йўлаклари тармоғини ва пиёдалар зонасини ривожлантириш бу борада энг кенг тарқалган ва самарали усуллардандир. Инфратузилмаси тобора ривожланиб бораётган шаҳарлар кўча ва майдонларини пиёдаларга қайтариш зарур, бошқача айтганда, автомобилларнинг тўхтаб туриш жойлари, уларнинг тирбандлиги аҳоли ҳаёти учун ноқулайликлар туғдирмаслиги лозим.
– Тошкент ям-яшил хиёбону майдонларга, боғ-роғларга бой шаҳар эканини алоҳида таъкидлашни истардим, – деди Ян Гейл. – Бу аҳоли учун янада қулай ва сифатли турмуш шароитини яратишга хизмат қиладиган омиллардан. Шаҳарларнинг аҳоли учун қулай тарзда барпо этилиши мамлакатга келаётган сайёҳлар оқимини кўпайтиришга ҳам хизмат қилади. Зеро, ҳар қандай одам турмуш тарзида, кўчаларда ҳаракатланиши жараёнида қулайликка интилади.
Дания Қироллиги Нафис санъат академиясининг меъморлик бўйича фахрий магистри, шаҳар архитектураси бўйича меъмор ва маслаҳатчи Ян Гейл Нью-Йорк, Копенгаген, Сидней, Лондон, Мельбурн каби йирик шаҳарлар кўчалари ва жамоат жойларини қайта қуришга оид лойиҳалари учун кўплаб халқаро мукофотлар соҳиби бўлган. Архитектор 50 йиллик фаолияти давомида шаҳарларда аҳоли учун кўркам ва қулай жамоат ҳудудларини яратишга улкан ҳисса қўшган. 2007 йилда Нью-Йорк транспорт департаменти Ян Гейл билан ҳамкорликда пиёдалар ва велосипедчилар учун қулайликлар яратишга қаратилган қатор лойиҳаларни амалга оширган. Халқаро меъмор Нью Йорк, Лондон ва Москва шаҳарларида жамоат жойларини аҳоли учун қулайлаштириш юзасидан тавсиялар ишлаб чиққан. Унинг муаллифлигидаги 6 китоб 35 тилга таржима қилинган.
Тадбир давомида Ян Гейл шаҳарлар архитектурасини ривожлантиришда инобатга олиниши ва амалга оширилиши зарур бўлган ислоҳотлар юзасидан таклиф ва тавсияларини билдирди. Иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олди.
Ян Гейл раҳбарлигидаги делегация Тошкент метрополитени, “Шаҳидлар хотираси” ёдгорлик мажмуаси, Ҳазрати Имом (Ҳастимом) мажмуи, Темурийлар тарихи давлат музейида бўлди.

Современная архитектура и требования градостроительства
Во Дворце симпозиумов в Ташкенте 17 мая состоялся семинар-тренинг на тему "Современная мировая архитектура".
Мероприятие организовано хокимиятом города Ташкента в рамках реализации проекта “Tashkent City Development” компании “SFI Management Group”. В нем приняли участие известный международный архитектор из Дании, основатель компании “Gehl Architects” Ян Гейл, специалисты, архитекторы, профессора-преподаватели и студенты профильных вузов.
Заместитель председателя Государственного комитета по строительству и архитектуре Республики Узбекистан А.Таджиев и другие особо отметили, что в нашей стране реализуются комплексные меры по формированию современного архитектурного облика городов и сел, реконструкции и обновлению дорожно-транспортной инфраструктуры, организации движения на улицах пешеходов и транспортных средств. Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 1 мая этого года "О мерах по коренному совершенствованию деятельности Государственного комитета по архитектуре и строительству Республики Узбекистан" способствует активизации и расширению работы в этом направлении.
Город Ташкент, преображаясь из года в год, становится крупным мегаполисом, воплощающим традиции национального зодчества и мировой архитектуры. Современные сооружения, дороги и мосты, аллеи, парки отдыха создают для населения благоприятные условия. Не случайно по оценке авторитетного журнала Великобритании "Экономист” Ташкент среди благоприятных для жизни 140 городов мира занял 58-е место.
Кроме того, в нашей столице уделено особое внимание увеличению площадей зеленых насаждений, чистоте воздуха и доступности природных зон отдыха. Сквер Амира Темура – одно из излюбленных мест жителей и гостей столицы. Благодаря надежной искусственной оросительной системе здесь даже в знойные летние дни цветники и газоны остаются зелеными. Прогулки по таким местам отдыха столицы, вид зеленых насаждений и величественных зданий дарят людям хорошее настроение.
Развитие инфраструктуры городов, превращение их в крупные мегаполисы предполагает создание для населения еще более комфортабельных условий, особенно, для пешеходов и прогулок. Ширится масштаб работы, проводимой в данном направлении, развивается международное сотрудничество. Нынешний форум также организован в целях изучения мирового опыта по созданию еще более комфортных условий для жизни и деятельности населения в процессе реализации проектов городской архитектуры.
По словам Яна Гейла, современная мировая архитектура должна быть приспособлена для комфортной жизни и движения людей. Наиболее широко распространенным и эффективным способом в этой области является увеличение количества озелененных площадей, развитие сети велосипедных дорожек и пешеходных зон. Города с развивающейся инфраструктурой должны вернуть пешеходам улицы и площади, иными словами, места стоянок для автомобилей, пробки на дорогах не должны создавать неудобства для жизни людей.
- Хотелось бы отдельно отметить, что Ташкент – город богатый зелеными скверами и площадями, садами и парками, - сказал Ян Гейл. - Это один из факторов, способствующих созданию еще более благоприятных условий для жизни населения. Удобные условия для населения в городах также способствуют увеличению потока туристов. Так, любой человек, в своей повседневной жизни, передвижениях по улицам стремится к удобству.
Почетный магистр архитектуры в Датской королевской академии изящных искусств, архитектор и консультант по вопросам городской архитектуры Ян Гейл является обладателем многочисленных премий за проекты перестройки улиц и общественных пространств в Нью-Йорке, Копенгагене, Сиднее, Лондоне, Мельбурне. За свою 50-летнюю деятельность он внес огромный вклад в создание в городах привлекательных и удобных для людей пространств. В 2007 году Департамент транспорта Нью-Йорка совместно с Яном Гейлом реализовал ряд проектов по улучшению жизни пешеходов и велосипедистов. Международный архитектор разработал рекомендации по гуманизации общественных пространств Нью-Йорка, Лондона и Москвы. Написанные им 6 книг были переведены на 35 языков мира.
В ходе мероприятия Ян Гейл высказал свои предложения и рекомендации по вопросам дальнейшего планирования развития архитектуры городов. Участники получили ответы на интересовавшие их вопросы.
Делегация во главе с Яном Гейлом посетила Ташкентский метрополитен, мемориальный комплекс “Шахидлар хотираси”, комплекс Хазрати Имам (Хастимом), Государственный музей истории Темуридов.