Ўзбекистонлик болалар Туркманистонда дам олади
Туркманбоши шаҳри халқаро аэропортида Аваза миллий сайёҳлик зонасига дам олиш учун келган бир гуруҳ ўзбекистонлик болаларни тантанали кутиб олиш маросими бўлиб ўтди, деб хабар қилади Ўзбекистон Миллий ахборот агентлигининг ҳамкори Туркманистон давлат ахборот агентлиги.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов билан шу йил май ойи бошида бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотида билдирилган таклифга кўра, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева раҳбарлигидаги делегация Туркманистонга ташриф буюрди.
Май ойи бошида бўлган телефон орқали мулоқотда Туркманистон Президенти Каспий қирғоқларидаги экологик тоза болалар соғломлаштириш марказлари ўзбекистонлик болаларни қабул қилишга тайёр эканини билдирган эди. Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Навоий ва Хоразм вилоятларидан қарийб 100 нафар боладан иборат гуруҳ “Даянч” болалар соғломлаштириш марказига етиб келди.
Мактаб ўқувчиларига услубчилар, Ўзбекистон Халқ таълими, Соғлиқни сақлаш вазирликлари вакиллари, “Томоша” болалар театр-студияси аъзолари ва журналистлар ҳамроҳлик қилмоқда.
Авазада ёш меҳмонлар учун саёҳатлар, мусиқий ва спорт тадбирлари, енгил атлетика ва сузиш бўйича мусобақалар, ижодий танловлар, ёш билимдонлар ўртасида викторина ва беллашувлар, бадиий кечалар ташкил этилиши кутилмоқда. Ўзбекистонлик ўқувчилар Аваза сайёҳлик зонасида 25 майга қадар бўлишади.

Дети из Узбекистана отдыхают в Туркменистане
В международном аэропорту города Туркменбаши состоялась торжественная встреча группы детей из Республики Узбекистан, прибывших на отдых в национальной туристической зоне Аваза, сообщает партнер УзА Государственное информационное агентство Туркменистана.
Делегация, возглавляемая заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан, председателем Комитета женщин республики Т.Нарбаевой, прибыла по приглашению Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова, о чем было сказано в начале мая в телефонном разговоре с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым.
Тогда Президент Туркменистана сказал, что детские оздоровительные центры на экологически чистом туркменском побережье Каспия готовы принять школьников из Узбекистана на отдых. И вот группа из почти 100 ребят из Каракалпакстана, Бухары, Навои и Хорезма прибыла в детский оздоровительный центр «Даянч».
Школьников сопровождают методисты, представители министерств народного образования, здравоохранения, детской студии-театра «Томоша» и журналисты.
За время отдыха юных гостей Авазы ожидают экскурсии по курорту, песенно-музыкальные и спортивные мероприятия, соревнования по легкой атлетике и плаванию, творческие конкурсы, викторины и состязания юных знатоков, литературные вечера, походы, прогулки. Школьники Узбекистана пробудут в Авазе до 25 мая.