Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Пекинда "Бир макон, бир йўл" форуми доирасида Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари ушбу учрашув Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича фикр алмашиш учун қулай имконият эканини таъкидлади.
Туркия раҳбари Ўзбекистон билан муносабатларни халқларимиз манфаатларига хизмат қиладиган юксак даражага кўтариш тарафдори эканини таъкидлади.
Президентимиз Ўзбекистон билан Туркия савдо-иқтисодиёт, инвестиция, сайёҳлик ва бошқа соҳаларда ўзаро муносабатларни ривожлантириш учун ҳали фойдаланилмаган улкан салоҳиятга эга эканини таъкидлади.
Учрашувда 2016 йил 18 ноябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган музокараларда эришилган келишувлар ижросининг бориши муҳокама қилинди. Икки томон учун ҳам манфаатли савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш, туризм инфратузилмасини модернизация қилиш, тўқимачилик, кўнчилик, кимё ва фармацевтика, қурилиш материаллари саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва бошқа йўналишлар бўйича лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdoğan within the frameworks of the Belt and Road forum.
The pace of implementation of the agreements, reached at the negotiations, which had taken place in Samarkand on 18 November 2016, were discussed at the meeting. A particular attention was paid to developing mutually beneficial trade-economic and investment cooperation, modernizing a tourist infrastructure, implementing projects in the spheres of textiles, leather, chemicals and pharmaceuticals, construction materials and processing of agricultural products.
Shavkat Mirziyoyev underlined that this meeting is a favourable opportunity to exchange views on further developing cooperation between Uzbekistan and Turkey.
President of Turkey accentuated the willingness of his country to elevate the relations with Uzbekistan to a new level, corresponding to the interests of the two countries.
The President of our country highlighted that Uzbekistan and Turkey have a huge, not fully utilised potential for developing cooperation in political, trade-economic, investment, tourism and other spheres.