Пекин, 13 май. ЎзА махсус мухбири Абу Бакир Ўрозов хабар қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Давлат Кенгаши Бош вазири Ли Кэцян билан учрашди.
Бош вазир Президентимизнинг ташрифи давлатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, ўзаро стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга хизмат қилишини қайд этди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Хитой билан дўстлик алоқаларини қадрлашини, мамлакатларимизнинг ўзаро ҳамкорлиги изчил ривожланиб бораётгани халқларимиз манфаатларига мос эканини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг Хитойга давлат ташрифи давомида 100 дан ортиқ ҳужжат имзоланди. Бу кўп йиллик савдо-иқтисодий муносабатлар, Ўзбекистон ва Хитой ўртасида барча соҳалардаги алоқалар янги босқичга кўтарилганидан далолат беради.
Ташриф давомидаги учрашувлар кўп қиррали муносабатлар кўламини кенгайтириш, ўзаро алоқаларнинг ҳозирги ҳолатини ҳар томонлама таҳлил этиш ва истиқболли йўналишларини белгилаб олиш учун қулай имконият яратди.

Президент нашей страны встретился с Премьером Госсовета Китая
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Премьером Государственного совета Китайской Народной Республики Ли Кэцяном.
Премьер отметил, что визит Президента Узбекистана будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества, укреплению отношений стратегического партнерства между нашими странами.
Шавкат Мирзиёев отметил, что Узбекистан высоко ценит дружеские отношения с Китаем, а динамичное развитие сотрудничества между двумя странами служит интересам наших народов.
В ходе визита главы нашего государства в Китай подписано более 100 документов. Это свидетельствует о выведении на новый уровень традиционных торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Китаем и сотрудничества во всех сферах.
Встречи в рамках визита создали благоприятную возможность для расширения масштаба многогранных отношений и позволили всесторонне проанализировать текущее состояние сотрудничества, наметить его перспективные направления.