Консуллик масалалари бўйича Ўзбекистон-Қозоғистон маслаҳатлашувларига доир
2017 йилнинг 11 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Ўзбекистон-Қозоғистон вазирликлараро маслаҳатлашувлари бўлиб ўтди. Унда қатнашиш учун Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик хизмати департаменти директори Ардак Мадиев бошчилигидаги делегация Тошкент шаҳрига ташриф буюрди.
Конструктив руҳда ўтган маслаҳатлашувлар чоғида консуллик соҳасидаги икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати атрофлича муҳокама қилинди, томонлар фуқароларининг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, фуқаролик, оилавий ва жиноят ишлари бўйича ҳуқуқий ёрдамнинг амалий жиҳатлари, Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги келишувлар ҳамда халқаро конвенцияларнинг бажарилиши кўриб чиқилди.
Учрашувда делегациялар мазкур соҳада, жумладан миграция масалалари бўйича икки давлат қонунчилигида кучга кирган ўзгартиришлар тўғрисидаги маълумотлар билан ҳам алмашишди.

Об узбекско-казахстанских консультациях по консульским вопросам
11 мая 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялись узбекско-казахстанские межмидовские консультации, для участия в которых в г.Ташкент прибыла делегация Республики Казахстан во главе с директором Департамента консульской службы Министерства иностранных дел Ардаком Мадиевым.
В ходе консультаций, прошедших в конструктивной атмосфере, стороны предметно обсудили состояние двусторонних отношений в консульской сфере, рассмотрели практические аспекты защиты прав и свобод граждан сторон, правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, ход исполнения соглашений между Узбекистаном и Казахстаном, а также международных конвенций.
На встрече делегации также обменялись информацией о вступивших в силу изменениях в законодательствах двух стран в данной области, в том числе по вопросам миграции.