Тинчлик, барқарорлик ва хавфсизлик – изчил ривожланишнинг муҳим омили
Тошкентда 11-12 май кунлари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форумининг ўн иккинчи мажлиси бўлиб ўтди. Унда ШҲТга аъзо давлатлар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, шунингдек, кузатувчи мақомига эга давлатлар –Ҳиндистон, Покистон, Эрон, Афғонистон, Беларуснинг етакчи илмий-тадқиқот марказлари экспертлари, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси ва Котибияти, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти давлат раҳбарлари кенгашининг 2016 йил июнь ойида Тошкент шаҳрида ўтказилган мажлиси якунларини кўриб чиқди ва муҳокама этди. Шанхай ҳамкорлик ташкилотини янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари, жумладан, ШҲТ давлат раҳбарларининг шу йил июнь ойида Қозоғистон пойтахтида бўлиб ўтадиган учрашуви ҳисобга олинган ҳолда минтақада хавфсизликни таъминлаш, ўзаро манфаатли инвестиция ва савдо-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда ШҲТни кенгайтириш истиқболлари бўйича атрофлича фикр алмашилди.
Ўзбекистоннинг 2015-2016 йилларда ташкилотга раислиги даврида ШҲТ фаолиятининг самарадорлиги ва халқаро нуфузини ошириш борасида кенг кўламли ишлар бажарилгани таъкидланди. Ўтган йилги саммитда имзоланган ҳужжатлар ташкилотнинг устувор йўналишлардаги фаолиятини янада мустаҳкамлаш, минтақада тинчлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлашга доир амалий вазифаларни ҳал этишга хизмат қилмоқда.
ШҲТ Форумининг XII мажлиси кун тартибига мувофиқ иштирокчилар ташкилотга Ҳиндистон ва Покистоннинг қўшилиши жараёнининг бошланиши 2016 йил июнь ойида Тошкентда ўтган юбилей саммитининг асосий якунига айланганини ва бу ҳеч шубҳасиз, ташкилотнинг янги марраларга кўтарилгани ва ўз фаолиятининг янги босқичини бошлаганидан далолат беришини таъкидлади. Тошкентда Ҳиндистон Республикаси ва Покистон Ислом Республикасининг мажбуриятлари тўғрисида имзоланган меморандумлар ШҲТни янада ривожлантириш истиқболларини белгилаб берди.
Мажлис доирасида бўлиб ўтган ялпи баҳс-мунозараларда томонлар ШҲТга аъзо давлатларнинг Афғонистон муаммосини ҳал этишга асосий ёндашувларини тасдиқлади. Ушбу ёндашувларнинг асосий моҳияти шундан иборатки, Афғонистондаги қарама-қаршиликни фақат сиёсий йўл билан, бир-бири билан курашаётган томонларнинг ўзаро келишувига эришиш ва мамлакатда тинчлик ўрнатиш жараёнига афғон халқини ҳам жалб этиш орқали ҳал этиш мумкин.
Мажлисда хавфсизликка рахна соладиган анъанавий ва ноанъанавий хавф-хатарларга қарши курашиш бўйича келишилган саъй-ҳаракатларни кучайтириш, терроризм, сепаратизм, экстремизм, трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши курашиш, шунингдек, халқаро ахборот хавфсизлигини мустаҳкамлашда ҳамкорликни чуқурлаштириш зарурлиги қайд этилди. Жамиятда, авваламбор, ёшлар ўртасида радикаллашувнинг авж олишига қарши курашиш, диний экстремизм, этник ва ирқий муросасизликнинг олдини олишга доир чораларни кучайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш ташкилотнинг дастурий мақсад ва вазифаларига эришишнинг муҳим шартларидан биридир. Форум мажлиси қатнашчилари савдо ва инвестиция соҳаларида қулай шароитлар яратиш, транспорт ва коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, туризм, таълим, маданият ва спорт соҳаларида ҳамкорлик салоҳиятини ошириш борасида минтақавий ҳамда минтақалараро қўшма лойиҳаларни амалга ошириш зарурлигини таъкидлади.
Ўзбекистон вакиллари анжуман қатнашчилари учун 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини тақдим этди. Мамлакатимизнинг иқтисодиётни янада эркинлаштириш, хорижий инвестицияларни жалб қилишдаги позицияси, шунингдек, пухта ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Мазкур Ҳаракатлар стратегияси кенг ва очиқ муҳокамадан сўнг жамоатчилик, экспертлар, фуқаролик жамияти фаолларининг фикр ва таклифлари инобатга олинган ҳолда қабул қилингани таъкидланди. Халқнинг хоҳиш-иродасини таъминлайдиган, аҳолини стратегик муҳим қарорлар қабул қилиш жараёнига бевосита жалб қилиш имконини берадиган механизмлардан фойдаланиш асосида ишлаб чиқилган бу ҳужжат Ўзбекистон учун ноёб эканига алоҳида эътибор қаратилди. Шунингдек, ушбу Стратегиянинг асосий мақсадлари ШҲТнинг хавфсизликни таъминлаш ва барқарор ривожланиш бўйича асосий йўналишлари, мақсад ва вазифаларига мос келиши қайд этилди. Ҳужжатда белгиланган мақсадларнинг ҳаётга босқичма-босқич татбиқ этилиши қўшни мамлакатлар билан муносабатларни янада уйғунлаштириш, Марказий Осиё минтақаси ва, умуман, ШҲТ маконида тинчлик, барқарорликни мустаҳкамлаш имконини беради.
"Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили" Давлат дастурининг асосий қоидаларига бағишланган тақдимотда аҳоли фаровонлигини юксалтириш, бандлик масаласини ҳал этиш, соғлиқни сақлаш сифатини яхшилаш ва маҳалла ролини янада оширишга қаратилган кенг кўламли вазифаларни амалга ошириш режалаштирилаётгани таъкидланди.
Мажлис иштирокчилари тақдим этилган ахборотни ижобий баҳолади. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилиши керак”лиги тўғрисидаги қатъий позицияси белгиланган вазифаларни амалга оширишда муҳим омил эканини алоҳида таъкидлади.
ШҲТ Форуми мажлисининг иштирокчилари тинчликни сақлаш, ҳамкорликда ривожланиш ва тенг ҳуқуқли муносабатлар, халқаро ҳамжамият билан мулоқот ва алоқаларни кенгайтириш, минтақада ва, умуман, дунёда хавфсизлик, барқарорлик ва фаровонликни мустаҳкамлаш учун саъй-ҳаракатларни давом эттириш зарурлиги хусусида якдил фикр билдирди. ШҲТ маконида тенг ҳуқуқлилик, ўзаро ҳурмат ва бағрикенглик, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорлик асосида ҳар томонлама ва ўзаро манфаатли алоқаларни давом эттириш, шунингдек, қабул қилинаётган қарорларни амалга ошириш самарадорлигини юксалтириш муҳимлиги қайд этилди.
Мажлисда "ШҲТ мамлакатлари: ҳамкорлик тенденциялари ва истиқболи", "Бугунги шароитда ШҲТни ривожлантириш", "ШҲТ: келажак учун цивилизациялараро альянснинг тимсоли", "ШҲТ: “Бир белбоғ, бир йўл”ни ташкил этиш учун муҳим майдон", "Афғонистондаги хавфсизлик: минтақавий ҳамкорлик учун имкониятлар ва таҳдидлар", "Афғонистондаги вазиятни бартараф этиш бўйича Ўзбекистоннинг ёндашувлари", "ШҲТга аъзо давлатлар инвестициявий жозибадорлигининг имкониятлари ва салоҳияти", "ШҲТнинг савдо-иқтисодий ҳамкорлиги: бугунги ҳолат, муаммолар ва уларни ҳал этиш йўллари", "Ўзбекистон темир йўллари" акциядорлик жамиятининг ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида транспорт салоҳиятини ривожлантиришдаги роли ва аҳамияти", "Туризм ШҲТ доирасида иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш учун асосий йўналиш" мавзуларида маърузалар тингланди.
Делегациялар раҳбарлари Ўзбекистон Республикасининг ШҲТ Форумига раислигини юқори баҳолади ва учрашувлар давомидаги меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирди.
Форум Регламентига мувофиқ, 2017-2018 йилларда Форумга раислик Қозоғистон Республикасининг ШҲТ Миллий тадқиқот маркази мақомига эга Қозоғистон Республикаси Биринчи Президенти жамғармаси ҳузуридаги Жаҳон иқтисодиёти ва сиёсати институтига ўтиши, ШҲТ Форумининг навбатдаги мажлиси 2018 йил Қозоғистонда томонларнинг ўзаро келишувига биноан белгиланган санада ташкил этилиши тўғрисида қарор қабул қилинди.

Мир и спокойствие, стабильность и безопасность – важный фактор динамичного развития
11-12 мая в Ташкенте состоялось двенадцатое заседание Форума Шанхайской организации сотрудничества. В нем приняли участие эксперты ведущих научно-исследовательских центров государств-членов ШОС – Узбекистана, Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, Таджикистана, стран-наблюдателей – Индии, Пакистана, Ирана, Афганистана, Беларуси, представители Секретариата и Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС, дипломатического корпуса, аккредитованного в Узбекистане.
Участники мероприятия рассмотрели и обсудили итоги заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, прошедшего в Ташкенте в июне 2016 года. Состоялся плодотворный обмен мнениями по приоритетам дальнейшего развития Шанхайской организации сотрудничества, в том числе с учетом предстоящей в столице Казахстана в июне текущего года встречи глав государств-членов ШОС, в частности, по вопросам обеспечения безопасности в регионе, реализации взаимовыгодных инвестиционных и торгово-экономических проектов и перспектив расширения ШОС.
Было отмечено, что в период председательства Узбекистана в 2015-2016 годах проделана большая и содержательная работа по повышению эффективности деятельности ШОС и ее международного авторитета. Подписанный на прошлогоднем саммите пакет документов способствует дальнейшему укреплению деятельности организации в приоритетных направлениях, решению практических задач по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в регионе.
В соответствии с повесткой дня XII заседания Форума ШОС его участники отметили, что главным итогом состоявшегося юбилейного саммита в Ташкенте в июне 2016 года стал фактический запуск процесса вступления в ШОС Индии и Пакистана, что, вне всякого сомнения, означает выход организации на новый рубеж, вступление в новый этап своей деятельности.
Подписание в Ташкенте меморандумов об обязательствах Республики Индия и Исламской Республики Пакистан определило перспективы дальнейшего развития ШОС.
На пленарных дискуссиях стороны подтвердили основные подходы государств-членов ШОС к урегулированию афганской проблемы, основная суть которых сводится к тому, что конфликт в Афганистане можно решить только политическим путем, достижением взаимного согласия посредством переговоров противоборствующих сторон, вовлечением в мирный процесс самих афганцев.
На заседании была подчеркнута важность наращивания согласованных усилий по противодействию традиционным и нетрадиционным вызовам и угрозам безопасности, углубления сотрудничества в борьбе с терроризмом, сепаратизмом, экстремизмом, трансграничной организованной преступностью, а также по укреплению международной информационной безопасности.
Отмечалась необходимость усиления мер по противодействию радикализации общества, прежде всего среди молодежи, и по профилактике религиозного экстремизма, этнической и расовой нетерпимости.
Следует особо отметить, что одним из ключевых условий достижения программных целей и задач организации является дальнейшее расширение и углубление экономического сотрудничества. Участники заседания Форума ШОС отметили необходимость создания благоприятных условий в торговой и инвестиционной сферах, реализации совместных региональных и межрегиональных проектов по развитию транспортной и коммуникационной инфраструктуры, совместной реализации потенциала сотрудничества в сфере сельского хозяйства, туризма, образования, культуры и спорта.
Представители Узбекистана презентовали для участников Форума основные положения Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Были представлены и разъяснены позиции нашей страны в сфере дальнейшей либерализации экономики, привлечения иностранных инвестиций, а также приоритеты в области осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики.
Подчеркивалось, что данная Стратегия действий была принята с учетом мнений и предложений общественности, экспертно-аналитических кругов, активистов гражданского общества после широкого открытого обсуждения. Было обращено внимание на уникальность для Узбекистана разработки такого документа с использованием механизмов, обеспечивающих подлинное волеизъявление народа, прямое вовлечение населения в процесс принятия стратегически важных решений. Было также отмечено совпадение основных целей данной Стратегии с ключевыми направлениями, целями и задачами деятельности ШОС по обеспечению безопасности и устойчивого развития. Их поэтапное претворение в жизнь позволит еще больше гармонизировать отношения с соседними странами, укрепить мир и стабильность в регионе Центральной Азии и на пространстве ШОС в целом.
На презентации, посвященной основным положениям Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека» было отмечено, что планируется выполнить широкий спектр задач, направленных на реальное повышение благосостояния населения, решение вопросов занятости, улучшение качества здравоохранения, дальнейший подъем роли махалли.
Участники заседания положительно оценили представленную информацию. Особо было подчеркнуто, что важным фактором реализации поставленных задач является твердая позиция Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, что «Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу».
Участники заседания Форума ШОС пришли к единому мнению о необходимости, сохраняя приверженность миру, совместному развитию и равноправному сотрудничеству, расширению диалога и сотрудничества с международным сообществом, продолжения усилий для укрепления безопасности, стабильности и благополучия в регионе и в мире в целом. Была подчеркнута важность продолжения разностороннего и взаимовыгодного сотрудничества на основе равноправия, взаимного уважения и толерантности, взаимодействия в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах на пространстве ШОС, а также повышения эффективности реализации принимаемых решений.
На заседании были заслушаны доклады на темы «Страны ШОС: тенденции и перспективы сотрудничества», «Развитие ШОС в современных условиях», «ШОС: прообраз межцивилизационного альянса ради будущего», «ШОС: важнейшая площадка создания «Одного пояса, одного пути»», «Безопасность в Афганистане: возможности и вызовы для регионального сотрудничества», «Подходы Узбекистана по урегулированию ситуации в Афганистане», «Возможности и перспективы инвестиционной привлекательности государств-членов ШОС», «Торгово-экономическое сотрудничество ШОС: современное состояние, проблемы и пути их решения», «Роль и значение АО «Узбекистон темир йуллари» в развитии транспортного потенциала между государствами-членами ШОС», «Туризм как ключевое направление для развития экономического сотрудничества в рамках ШОС».
Главы делегаций дали высокую оценку председательству Республики Узбекистан в Форуме ШОС и выразили признательность узбекской стороне за гостеприимство, оказанное в ходе встречи.
Принято решение, что, в соответствии с Регламентом Форума, председательство в Форуме на 2017-2018 годы переходит к Институту мировой экономики и политики при Фонде Первого Президента Республики Казахстан, имеющего статус Национального исследовательского центра ШОС от Республики Казахстан, а очередное заседание Форума ШОС состоится в 2018 году в Казахстане во взаимосогласованные сроки.