Ўзбекистон Шанхай ҳамкорлик ташкилотини ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшмоқда
Тошкентда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форумининг XII мажлиси бошланди. Унда ШҲТга аъзо давлатлар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, шунингдек, кузатувчи мақомига эга давлатлар – Ҳиндистон, Покистон, Эрон, Афғонистон, Беларуснинг етакчи тадқиқот марказлари экспертлари, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси ва Котибияти, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари иштирок этмоқда.
ЎзА мухбири анжуманнинг айрим иштирокчилари билан суҳбатлашди.
Ван Кайвэнь, ШҲТ Бош котибининг ўринбосари:
– Ўзбекистон Республикаси ШҲТга асос солган давлатлардан бири бўлиб, ташкилотнинг ривожланишига салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги анъанавий тарзда ташкилот нуфузини ошириб, уни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга, мамлакатларимиз тараққиёти ва халқларимиз фаровонлиги йўлидаги амалий ҳамкорликни юқори даражага олиб чиқишга хизмат қилмоқда.
ШҲТнинг 2016 йил июнь ойида Тошкентда ўтган саммити ва унда ШҲТ давлат раҳбарлари томонидан қабул қилинган қарорлар ташкилотнинг янада ривожланишига янги суръат бағишлади. ШҲТ – бу изчил ривожланиб бораётган ва айни пайтда анъаналар ва мулоқот маданиятига қатъий амал қиладиган ташкилотдир. Тошкент саммитида ташкилотга аъзо ва кузатувчи давлатлар, ҳамкор халқаро тузилмалар вакиллари бир жойда тўпланди. ШҲТнинг Тошкент саммитида ягона мақсад – ҳамкорликда ривожланиш, минтақада тинчлик, яқин қўшничилик, дўстона ва шериклик муносабатларини, ўзаро ҳурмат ва ишонч муҳитини мустаҳкамлаш учун бирлашган, дунёқараши турлича бўлган миллатлар вакиллари жам бўлди.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, Тошкент саммити фақат "ШҲТ оиласи" давлатлари учун аҳамиятли бўлиб қолмай, саммитда қабул қилинган қарорлар Евроосиё макони ва умуман, глобал миқёсда вазиятни барқарорлаштиришга салмоқли ҳисса қўшди. ШҲТ давлат раҳбарлари янги таҳдид ва хавф-хатарларга жаҳон ҳамжамияти фақат биргаликда қарши курашиши мумкинлигини яна бир бор тасдиқлади.
Ўзбекистон Республикасининг ШҲТга раислиги даврида Тошкентда ўтказилган юбилей саммит юксак эътирофга сазовор бўлди. Ташкилот саммитга тайёргарлик доирасида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ва мамлакат ҳукуматининг алоҳида эътиборини доимо ҳис этиб турди. Ўзбекистоннинг ташкилотга раислиги даврида турли даража ва йўналишда 380 дан ортиқ тадбир ташкил этилгани ва буларнинг самараси сифатида Тошкент саммити ўтказилганини таъкидлаш ўринлидир. Бу ҳақиқатан ҳам ташкилот фаолиятининг барча соҳаларида ишчанлик ва фаолликнинг энг юксак даври бўлди, десак муболаға бўлмайди.
Бугун Ўзбекистон Президент Шавкат Мирзиёевнинг узоқни кўзлаб юритаётган оқилона раҳбарлигида ўз тараққиётида сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилмоқда. Ўзбекистон Президенти томонидан таклиф этилган Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида мамлакатни 2017-2021 йилларда ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий ва маданий-гуманитар ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўзда тутилган. Албатта, буларнинг барчаси мамлакатингизнинг ШҲТ доирасидаги фаолиятига ҳам таъсир кўрсатади.
Тамара Гузенкова, Россия стратегик тадқиқотлар институти директорининг ўринбосари:
– Бу галги Форум мажлиси катта воқеа бўлди. Бугунги геосиёсий воқелик ва дунёда рўй бераётган иқтисодий жараёнлар ШҲТ олдига янги вазифалар қўймоқда. Жумладан, Тошкент форумида экспертлар ҳамкорликнинг иқтисодий йўналишини ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади. Негаки, ташкилотнинг барча аъзолари айнан иқтисодий ривожланишдан манфаатдордир.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, ташкилот доирасида тинчлик, барқарорликни мустаҳкамлаш, терроризм ва радикализмга қарши курашиш бўйича муваффақиятли ишлар амалга оширилмоқда. Бироқ ҳаёт бир жойда тўхтаб турмайди. Ташкилот хавфсизлик борасида турли муаммоларга дуч келаётган янги аъзолар ҳисобидан кенгаймоқда. Бу соҳада қўшимча чоралар кўришни талаб этмоқда.
Азамат Дикамбаев, Қирғизистон Республикаси Миллий стратегик тадқиқотлар институти директори:
– Форум мажлиси ШҲТга аъзо давлатлар ҳамкорлигини янада ривожлантириш, барқарорлик ва хавфсизликка таҳдид соладиган хавф-хатарларга биргаликда курашиш механизмларини такомиллаштириш, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, туризм ва илмий-техник соҳаларда ташкилот доирасида ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш имконини берди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон азалдан тинч-тотув яшаган яқин қўшнилардир. Халқларимиз тарихи муштарак, маданий ва диний қадриятларимиз, анъана ва урф-одатларимиз ўхшаш. Шунинг учун узоқ муддатли истиқболда муносабатларимизни ўзаро ишонч, шериклик ва манфаатларни ҳурмат қилиш асосида шакллантирмоқдамиз.
Иқтисодий ва маданий алоқалар давлатлараро ҳамкорликнинг асоси ҳисобланади. Бизни транспорт ва коммуникация лойиҳалари бирлаштиради. Яқин вақт ичида савдо-иқтисодий муносабатлар, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқаришни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилиши лозим.
Бундан ташқари, минтақада самарали транспорт коридорини ривожлантириш иқтисодий ҳамкорликнинг стратегик йўналишидир. Марказий Осиё учун катта бозорлар, денгиз бандаргоҳлари ва трансмиллий магистралларга чиқиш долзарб масала ҳисобланади. Шу боис Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон учун транзит йўлаклар хилма-хиллиги, товар ва хизматларни ҳеч қандай тўсиқларсиз етказиш имконини берадиган "яшил йўлак"лар ташкил қилиш ғоят муҳимдир.
Александр Лукин, Шарқий Осиё ва ШҲТ тадқиқотлар маркази директори (Россия):
– Ўзбекистон иқтисодий жараёнларда фаол иштирок этаётгани жуда муҳим. Форум мажлисида тақдим этилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ҳақидаги маълумотларни катта қизиқиш билан ўргандим. Стратегиянинг асосий мақсадлари ШҲТ билан кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга ҳамоҳангдир.
Ўзбекистон иқтисодиётига инвестиция киритиш учун кенг имкониятлар яратилмоқда. Хорижий инвесторларнинг мамлакатингизга бўлган қизиқиши тобора ортиб бормоқда. Буни кўплаб чет эл компаниялари инвестиция лойиҳаларида фаол иштирок этаётгани мисолида ҳам кўриш мумкин. Сайёҳликни ривожлантириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Россия билан Ўзбекистонни стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари боғлаб туради. Кўплаб йўналишлар, хусусан, савдо-иқтисодий соҳада ҳамкорлик кенгаймоқда. Таъкидлаш керакки, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган автомобилларга Россияда талаб юқори.
Ташриф давомида Ўзбекистоннинг кўплаб жойларида бўлдим. Ҳамма жойда тартиб ва саришталик. Одамлар ҳаётдан мамнун, эртанги кунга ишончи баланд. Айниқса, Ўзбекистон халқининг бой ўтмишидан далолат берувчи тарихий обидалар менда унутилмас таассурот қолдирди.

Узбекистан вносит весомый вклад в развитие ШОС
В Ташкенте началось XII заседание Форума Шанхайской организации сотрудничества. В нем принимают участие эксперты ведущих исследовательских центров государств-членов ШОС – Узбекистана, Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, Таджикистана, стран-наблюдателей – Индии, Пакистана, Ирана, Афганистана, Беларуси, представители Секретариата и Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС, дипломатического корпуса, аккредитованного в Узбекистане.
Корреспондент УзА побеседовала с некоторыми участниками заседания.
Ван Кайвэнь, заместитель генерального секретаря ШОС:
– Республика Узбекистан является одним из государств-основателей ШОС. Страна стояла у истоков создания организации и вносит в ее развитие весомый вклад.
Председательство Узбекистана в ШОС традиционно поднимает планку организации еще выше, обеспечивает ее выход на новый качественный уровень практического сотрудничества в целях процветания и благополучия народов наших стран.
Ташкентский саммит ШОС и принятые главами государств-членов ШОС решения дали новый импульс развитию организации. ШОС – это живой, постоянно развивающийся организм, в то же время строго оберегающий уже сформировавшиеся традиции и культуру диалога. Ташкентский саммит собрал высочайший уровень представительства государств-членов и наблюдателей, партнерских международных организаций. Под флагом ШОС в Ташкенте в июне прошлого года собрались представители разных цивилизаций, традиций, объединенные одной целью – активно содействовать миру и совместному развитию, углублять добрососедские, дружественные и партнерские отношения, укреплять атмосферу взаимного уважения и доверия в регионе.
Хочу отметить, что Ташкентский саммит ШОС имел особое значение не только для государств «шосовской семьи». Принятыми решениями он внес значительный вклад в стабилизацию обстановки на Евразийском пространстве и в глобальном измерении. Лидеры государств-членов ШОС вновь подчеркнули, что противостоять новым вызовам и современным угрозам мировое сообщество может только сообща.
Председательство Республики Узбекистан в ШОС, логическим завершением которого стал юбилейный Ташкентский саммит, заслуженно получило самые высокие оценки. На пути к саммиту, ШОС постоянно чувствовала самое заинтересованное внимание со стороны Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова и правительства страны. Достаточно отметить, что в период председательства Узбекистана состоялось свыше 380 мероприятий различного уровня и направленности, венцом которых стал состоявшийся саммит ШОС. Это действительно был выдающийся период деловой активности во всех сферах деятельности организации.
Сегодня Узбекистан под мудрым и дальновидным руководством Президента Шавката Мирзиёева выходит на качественно новый уровень своего развития. Предложенная Президентом Узбекистана Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах затрагивает концептуальные вопросы общественно-политического, социально-экономического, культурно-гуманитарного развития страны. Естественно, это отражается и на деятельности страны в рамках ШОС.
Тамара Гузенкова, заместитель директора Российского института стратегических исследований:
– Нынешний форум – большое событие. Современная геополитическая реальность и происходящие в мире экономические процессы ставят перед ШОС новые задачи и требуют определенной корректировки повестки дня. В частности, на полях ташкентской встречи эксперты подчеркнули необходимость более активной разработки экономического направления сотрудничества, так как именно экономический рост – это то, в чем заинтересованы все члены структуры.
Специалисты считают, что в рамках организации идет достаточно успешная работа по обеспечению мира и стабильности, борьбе с терроризмом и радикализмом. Но жизнь не стоит на месте. Организация расширяется за счет новых членов, которые сами сталкиваются с определенными проблемами в области безопасности, что требует принятия дополнительных мер.
Азамат Дикамбаев, директор Национального института стратегических исследований Кыргызской Республики:
– Заседание Форума ШОС дает возможность обсудить вопросы дальнейшего развития сотрудничества и совершенствования механизмов взаимодействия государств-членов ШОС в сфере совместного противодействия вызовам и угрозам стабильности и безопасности, сотрудничества в рамках ШОС в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, инвестиционной, туристической и научно-технической сферах.
Узбекистан и Кыргызстан – близкие соседи, которые испокон веков жили бок о бок в мире и согласии. История наших народов едина, а культурные и религиозные ценности – общие, схожи традиции и обычаи. Поэтому в долгосрочной перспективе безусловно выстраиваем отношения, основанные на доверии, принципах партнерства и уважения общих интересов.
Основой межгосударственного сотрудничества является экономический и культурный базис. Нас объединяет интегрированность в транспортные и коммуникационные проекты. В ближайшее время большое внимание должно быть уделено расширению наших торгово-экономических отношений, сельскохозяйственных производств.
Стратегическим направлением экономического сотрудничества является развитие эффективных транспортных коридоров в регионе. Для Центральной Азии наиболее актуальным вопросом является доступ к большим рынкам, морским портам и транснациональным магистралям. Поэтому для таких стран, как Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан, принципиально важным является многообразие транзитных коридоров, создание "зеленых" коридоров, которые позволяют беспрепятственно двигаться товарам и услугам.
Александр Лукин, директор Центра исследований Восточной Азии и ШОС (Россия):
– Хотелось бы особо отметить, что активное участие Узбекистана в экономических процессах является очень важным. На заседании Форума я с интересом слушал презентацию Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан. Основные цели данной стратегии вписываются в дело развития многостороннего сотрудничества в ШОС.
Высоки возможности вложения инвестиций в экономику Узбекистана. Все более возрастает интерес зарубежных инвесторов к стране. Это можно увидеть на примере иностранных компаний, активно участвующих в ряде инвестиционных проектов. Осуществляется широкомасштабная работа по развитию туристической отрасли.
Россию и Узбекистан традиционно связывают отношения стратегического партнерства и союзничества. Развивается сотрудничество по многим направлениям, в частности в торгово-экономической сфере. Отрадно отметить, что автомобили, произведенные в Узбекистане, всегда востребованы в России.
В ходе визита я побывал во многих уголках Узбекистана. Повсюду царят порядок и чистота. Люди довольны жизнью, уверены в завтрашнем дне. Исторические сооружения, рассказывающие о богатой истории узбекского народа, оставили у меня незабываемое впечатление.