Чуст туманида 12 жуфт келин-куёвнинг никоҳ тўйи нишонланди
Наманган вилояти Чуст туманидаги “Паризод” тантаналар мажмуасида Тўрақўрғон, Поп, Чуст туманларидан 12 жуфт келин-куёвнинг никоҳ тўйи тантанали нишонланди.
“Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастури ижроси доирасида “Президент эътибори – мурувват тадбирларида” шиори остида ўтказилган тантанада Президентимиз раҳнамолигида инсон манфаатларини ҳимоя қилиш, халқимизнинг турмуш фаровонлигини юксалтириш, айниқса, аҳолининг ижтимоий муҳофазага муҳтож қатламини моддий ва маънавий қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Мамлакатимизда ишлаб чиқарилган “Captiva” машиналарида келган келин-куёвларни мажмуа хиёбонида тўпланган давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, фахрийлар, ёшлар ва оила қураётганларнинг ота-оналари, қавм-қариндошлари карнай-сурнай садолари остида кутиб олди.
– Юртимиз бўйлаб ўтказилаётган бундай тўйлар миллий қадриятларимиз бардавомлигини, халқимизга хос ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат ва бағрикенглик фазилатларини намоён этмоқда, – дейди “Нуроний” жамғармаси вилоят бўлими раиси И.Нажмиддинов. – Меҳр-мурувватдан яралаётган янги оилалар ота-боболармиздан мерос эзгу фазилатларни улуғлаши, аҳил ва тотув оила қуриб, Ватанимизга ва халқимизга муносиб фарзандлар тарбиялашига ишонамиз.
Маҳаллий ҳокимликлар, давлат ва жамоат ташкилотлари кўмагида оила қураётган ёшларга уй-жойларини таъмирлаш, тиббий кўрикдан ўтиш ва никоҳни расмийлаштиришда имтиёзлар берилаётганидан келин-куёвлар ва уларнинг яқинлари ғоят мамнун.
– Ўғлим Суннатилла отадан етим қолганида 12 ёшда эди, – дейди чустлик Р.Тўхтаева. – Тақдир экан, 4 болани ўзим катта қилдим. Қийналган вақтларимда қариндош-уруғ, маҳалла-кўй ёрдам берди. Бугун Президентимизнинг ғамхўрлигидан, вилоятимиз раҳбарлари, саховатли ҳомийларнинг меҳр-мурувватидан баҳраманд бўлиб турибмиз. Биринчи ўғлимнинг тўйи бундай катта тантана билан ўтишини орзу ҳам қилмагандим. Давлатимиз раҳбаридан, ҳукуматимиздан, бу хайрли ишга бош қўшган барча саховатли инсонлардан бир умр миннатдорман.
Тўй маросимида келин-куёвларга янги оиланинг ҳужжати – никоҳ гувоҳномаси, Президентимиз совғаси – мебеллар тўплами ва маиший техника жиҳозлари тантанали равишда топширилди.
Тўйхона пойтахтдан келган таниқли санъаткорлар ва ёш хонандалар ижросидаги куй-қўшиқлар, рақслар билан завқу шавққа тўлди.

В зале торжеств "Паризод" Чустского района Наманганской области состоялась торжественная церемония по случаю бракосочетания 12 молодых пар из Туракурганского, Папского и Чустского районов.
На торжественном мероприятии, проведенном в соответствии с Государственной программой "Год диалога с народом и интересов человека" под девизом "Внимание Президента - в благотворительных мероприятиях", отмечалось, что под руководством главы нашего государства уделяется особое внимание защите интересов человека, повышению уровня и качества жизни народа, материальной и моральной поддержке социально уязвимых слоев населения.
Молодоженов, подъехавших к месту церемонии на отечественных автомобилях "Captiva", под звуки карнаев и сурнаев встретили представители государственных и общественных организаций, ветераны, молодежь, родители и близкие.
- Такие свадьбы, проводимые по всей стране, ярко демонстрируют наши вековые национальные ценности, присущие нашему народу качества единства и сплоченности, доброты и милосердия, - говорит председатель областного отделения фонда "Нуроний" И.Нажмиддинов. - Мы верим, что новые семьи, окруженные такой заботой и великодушием, будут оберегать наши добрые ценности, воспитают достойных сынов и дочерей Родины.
При содействии местных хокимиятов, государственных и общественных организаций молодым парам предоставляется ряд льгот в ремонте жилья, прохождении медицинского обследования и регистрации брака.
- Сыну было всего 12 лет, когда он лишился отца, - говорит жительница Чуста Р.Тухтаева. - Я сама воспитала и подняла четверых детей. Помогали родственники и близкие, жители махалли. Наш Президент, руководство нашей области, щедрые и великодушные люди сегодня проявили великую заботу. Даже не мечтала, что свадьба сына пройдет в такой торжественной обстановке. Выражаю глубокую благодарность руководителю нашей страны, правительству и всем тем, кто оказал содействие в этом добром деле.
На свадебной церемонии молодоженам были торжественно вручены свидетельства о браке, а также подарки Президента - мебельный гарнитур и бытовая техника.
Радость собравшимся подарили песни и танцы в исполнении приехавших из столицы известных артистов и молодых исполнителей.