БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари билан учрашув
2017 йилнинг 10 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ташриф буюрган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Зейд Раад ал-Ҳусайн билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон билан БМТ ва унинг институтлари, жумладан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари бошқармаси ўртасидаги муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Турли шакллардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш борасида томонларда ўзаро қизиқиш мавжудлиги қайд этилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ислоҳотлар ва тараққиётга оид сиёсатнинг устувор йўналишларидан бири сифатида қаралади. Демократик, ҳуқуқий давлат ва кучли фуқаролик жамиятини барпо этишнинг тўлақонли ва изчил дастури 2017 2021-йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясидан ўрин олган.
Ҳозирги вақтда мамлакатимиз 70 дан ортиқ халқаро ҳужжатларга қўшилган ва БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича 10 та асосий конвенциясини ратификация қилган, доимий равишда ушбу жабҳадаги ўз мажбуриятларининг бажарилиши борасида тегишли тузилмаларга ҳисоботларни тақдим этиб келмоқда.
Учрашувда халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Музокараларда БМТнинг Резидент-координатори, БМТ Ривожланиш дастурининг Ўзбекистондаги Доимий вакили Стефан Приснер ҳамда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича Минтақавий вакили Ришард Коменда иштирок этди.

Встреча с Верховным комиссаром ООН по правам человека
10 мая 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Верховным комиссаром ООН по правам человека Зейдом Раадом аль-Хусейном, находящимся в нашей стране с визитом.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы отношений между Узбекистаном и ООН и ее институтами, в том числе с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека.
Стороны отметили взаимный интерес к дальнейшему развитию взаимодействия в различных форматах.
Как подчеркивалось, в Узбекистане защита прав человека рассматривается в качестве одного из приоритетов политики реформ и развития. Целостная и последовательная пограмма построения демократического, правового государства и сильного гражданского общества закреплена в принятой Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах.
К настоящему времени наша страна присоединилась к более чем 70 международным документам и ратифицировала 10 основных конвенций ООН по правам человека, регулярно предоставляет в соответствующие структуры доклады по выполнению своих обязательств в этой сфере.
На встрече также рассмотрены и другие вопросы, включая международную и региональную проблематику.
В переговорах приняли участие Резидент–координатор ООН, Постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане Стефан Приснер, Региональный представитель Управления Верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии Ришард Коменда.