Халқаро ветеринария куни нишонланди
“Туркистон” санъат саройида Халқаро ветеринария куни муносабати билан Ўзбекистон ветеринария соҳаси вакилларининг анжумани бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси раиси ўринбосари Б.Тожиев, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси раиси Т.Эшназаров, Тошкент давлат аграр университети ректори Б.Сулаймонов, Самарқанд қишлоқ хўжалиги институти проректори Р.Давлатов ва бошқалар юртимизда ветеринария соҳасида умумэътироф этилган халқаро стандартларга мос қонунчилик тизими шакллантирилгани, эпизоотик барқарорликни таъминлашнинг самарали тизими мавжудлигини таъкидлади.
Мамлакатимизда ветеринария инфраструктурасининг ривожланиши ҳудудларда эпизоотик ва эпидемик барқарорликни, аҳолини хавфсиз ва истеъмолга яроқли бўлган озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш ва халқаро савдо алоқаларининг ривожланишига хизмат қилаётир. Ўзбекистон 1992 йилдан буён Бутунжаҳон ҳайвонлар соғлиғини сақлаш ташкилоти аъзоси.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, инсоният глобал ечим талаб этадиган бир қанча муаммоларга дуч келмоқда. Улардан бири инсонлар ва ҳайвонлар ўзаро муносабатда яшаб турган атроф-муҳитда вужудга келаётган юқумли касалликларнинг тарқалишидир. Касалликлар кўплаб давлатларга катта иқтисодий зарар келтириш билан бирга, одамлар ҳаётига ҳам хавф солмоқда. Мамлакатимизда бу борада барча ҳуқуқий асослар яратилган бўлиб, “Ветеринария тўғрисида”ги қонунга мувофиқ эпизоотияга қарши профилактик тадбирлар олиб борилади. Натижада четдан инсонлар ва ҳайвонлар учун хавфли юқумли касалликларнинг кириб келиши, тарқалишининг олди олиниб, барқарор эпизоотик вазият сақланмоқда.
Ҳар йили апрель ойининг охирги шанбасида дунёда Халқаро ветеринария куни нишонланади. Мамлакатимизда ҳам бу йил ветеринария куни илк бор нишонланиб, “Олтин тулпор” танлови ташкил этилди.
Конференцияда ветеринария хизматининг ривожи, соҳада амалга оширилган ислоҳотларга бағишланган қисқа метражли фильм намойиш қилинди. Шунингдек, “Олтин тулпор” танловининг совриндорлари эълон қилинди.

Конференция ветеринаров
В связи с Международным днем ветеринарии во Дворце “Туркистон” состоялась конференция представителей ветеринарной сферы Узбекистана.
Заместитель председателя Комитета по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Б. Тожиев, председатель Комитета по аграрным и водохозяйственным вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Т. Эшназаров, ректор Ташкентского государственного аграрного университета Б. Сулейманов, проректор Самаркандского сельскохозяйственного института Р. Давлатов и другие отметили, что в нашей стране сформированы отвечающие общепризнанным международным стандартам законодательство о ветеринарии, эффективная система обеспечения эпизоотической стабильности.
Развитие инфраструктуры ветеринарии в стране способствует сохранению эпизоотической и эпидемической стабильности в регионах, обеспечению населения безопасными продуктами питания, развитию международных торговых связей. Узбекистан с 1992 года является членом Всемирной организации по охране здоровья животных.
По мнению специалистов, человечество сталкивается с рядом проблем, имеющих глобальное значение. Одной из них является распространение общих для человека и животных инфекционных заболеваний. Данные заболевания наряду с нанесением огромного экономического ущерба представляют серьезную угрозу для здоровья человека. В нашей стране созданы необходимые правовые основы для эффективного решения этой проблемы, в соответствии с Законом “О ветеринарии” проводятся профилактические мероприятия против эпизоотии. В результате предотвращается проникновение и распространение опасных для людей и животных инфекционных заболеваний, сохраняется стабильная эпизоотическая ситуация.
Ежегодно в последнюю субботу апреля в мире отмечается Международный день ветеринарии. В нынешнем году этот день впервые отмечался и в нашей стране.
В ходе конференции продемонстрирован короткометражный фильм, посвященный развитию ветеринарной службы, проведенным в сфере реформам. Кроме того, названы имена призеров конкурса “Олтин тулпор”, посвященного Международному дню ветеринарии.