Сифатли маҳсулотнинг харидори кўп
Самарқандда “Мева-сабзавот маҳсулотларининг экспортини кенгайтириш ва рақобатни кучайтириш” мавзусида бизнес форум бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, АҚШ халқаро тараққиёт агентлиги (USAID), Германия халқаро ҳамкорлик ташкилоти (GIZ) ҳамда Самарқанд вилояти ҳокимлиги томонидан ташкил этилган форумда Афғонистон, Бельгия, Германия, Франция, Исроил, Латвия, Литва, Туркия, Украина ва Марказий Осиё давлатларидан келган тадбиркорлар, халқаро ташкилотлар экспертлари, юртимизда қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш ва қайта ишлаш билан шуғулланувчи корхоналар вакиллари, фермерлар қатнашди.
Тадбирда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида 2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштириш, миллий иқтисодиётнинг етакчи тармоқларини модернизация ва диверсификация қилиш ҳисобидан унинг рақобатбардошлигини ошириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилаётгани таъкидланди. Бу жараёнда замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда экологик тоза, халқаро стандартларга мос қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш ва уларни қайта ишлаш, экспорт қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
– Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалардан келиб чиқиб, бугунги кунда юртимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, ярим тайёр ва тайёр озиқ-овқат ҳамда қадоқлаш маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича замонавий жиҳозланган янги қайта ишлаш корхоналари қуриш, мавжудларини реконструкция ва модернизация қилиш бўйича бир қатор инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда, – дейди Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси рақобат муҳитини ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Улуғбек Камолиддинов. – Президентимизнинг 2017 йил 18 апрелдаги фармони билан қайта ташкил этилган қўмитамиз олдига ҳам ушбу лойиҳаларни бажариш юзасидан муҳим вазифалар қўйилди. Бугунги бизнес-форум мамлакатимиз қишлоқ хўжалик тармоғида маҳсулот етиштириш, уларни сақлаш, қайта ишлаш ва экспорт қилишда халқаро бозор талабларини ўрганиш, хорижий компаниялар билан алоқаларни мустаҳкамлаш ва янги ҳамкорлар топишга хизмат қилади.
АҚШ халқаро тараққиёт агентлиги (USAID)нинг савдо масалалари бўйича Марказий Осиёдаги бош маслаҳатчиси Райдер Роджерс кейинги йилларда Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги соҳасида илғор замонавий технологиялардан кенг фойдаланилган ҳолда юқори сифатли, халқаро бозорда талаб юқори бўлган маҳсулот етиштирилаётганини алоҳида таъкидлади. Бу тармоқда янги иш ўринлари яратиш, манфаатдорлик ошишининг муҳим омили бўлмоқда. Айниқса, эркин иқтисодий зоналарда яратилган имтиёз ва қулайликлар самарасида мева-сабзавот, полиз маҳсулотларини замонавий усулда қайта ишлаш, қадоқлаш билан шуғулланувчи корхоналар кўпайиб бораётгани соҳа тараққиётига хизмат қилмоқда.
Тадбирда эркин иқтисодий зоналар – рақобатни ривожлантиришнинг асосий омили, мева-сабзавотни қайта ишлаш, агро-логистика тармоғида монополияни қисқартириш ва рақобат муҳитини мустаҳкамлаш, Марказий Осиё мамлакатларидан қишлоқ хўжалик маҳсулотларини экспорт қилишни кенгайтириш ва диверсификациялаш йўналишлари бўйича маърузалар тингланди, тақдимотлар ўтказилди. Бу борада Ўзбекистон амалиёти ва халқаро тажриба таҳлил этилди.
– Бир неча йилдан буён Ўзбекистондаги компаниялар билан ҳамкорлик қилиб келамиз, – дейди Литвадаги "UzLiTa" ассоциацияси президенти Даниус Сермунчинс. – Юртингизда етиштирилган мева-сабзавот маҳсулотларига бизда талаб жуда юқори. Шунинг учун ҳам йилдан-йилга савдо шартномаларимиз салмоғи ошиб бормоқда. Ушбу форумда яна кўплаб ҳамкорлар топиб, манфаатли шартномалар тузишни режалаштирганмиз. Ўзбекистонлик ҳамкасбларимиз билан маҳсулот етиштириш ва етказиб бериш бўйича фикр алмашдик.
Форум доирасида Самарқанд вилоятида тайёрланаётган мева-сабзавот маҳсулотлари кўргазмаси ўтказилди ҳамда вилоятнинг инвестициявий салоҳияти, хорижий ва хусусий сармоядорларга яратилган имкониятлар ҳақида атрофлича маълумот берилди.
– 2013 йилда иш бошлаган корхонамиз фаолияти асосан хорижга қуруқ мева экспорт қилиш билан боғлиқ, – дейди “Ургут маржонаси” масъулияти чекланган жамияти бош ҳисобчиси Абдураҳим Зиёдуллаев. – Россия ва Украинадаги бир қатор фирмалар билан тузилган шартномалар асосида жорий йилнинг биринчи чорагида 260 минг долларлик маҳсулот экспорт қилдик. Форум қатнашчилари ҳам маҳсулотларимизга қизиқиш билдирди ва улар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан фикрлашиб олдик.
Тадбирнинг иккинчи куни бизнес-форум иштирокчилари “Ургут” эркин иқтисодий зонасида бўлиб, бу ердаги корхоналарда мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишлаш, замонавий музлаткичларда сақлаш ва хорижга экспорт қилиш жараёнлари билан танишди. Ҳудуддаги корхоналарда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар намойиш этилди.

Качественная продукция пользуется большим спросом
В Самарканде состоялся бизнес-форум “Расширение экспорта плодоовощной продукции и усиление конкуренции”.
В форуме, организованном Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с Агентством по международному развитию США (USAID), Германской организацией международного сотрудничества (GIZ) и хокимиятом Самаркандской области, приняли участие предприниматели из Афганистана, Бельгии, Германии, Франции, Израиля, Латвии, Литвы, Турции, Украины и стран Центральной Азии, эксперты международных организаций, представители предприятий, занимающихся выращиванием и переработкой сельскохозяйственной продукции, фермеры.
Отмечалось, что в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева осуществляется широкомасштабная работа по развитию и либерализации экономики, повышению конкурентоспособности за счет модернизации и диверсификации ведущих отраслей национальной экономики. В этом процессе особое внимание уделяется выращиванию, переработке и экспорту экологически чистой, соответствующей международным стандартам сельхозпродукции с использованием современных технологий.
– Исходя из задач, предусмотренных в Стратегии действий, на сегодняшний день в стране реализуется ряд инвестиционных проектов по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, строительству новых, оснащенных на основе современных требований перерабатывающих предприятий, организации производств по изготовлению полуфабрикатов, продовольственной и упаковочной продукции, реконструкции и модернизации уже имеющихся, – говорит начальник управления по развитию конкуренции Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции Улугбек Камолиддинов. – Перед нашим комитетом, реорганизованным в соответствии с указом Президента нашей страны от 18 апреля 2017 года, поставлены важные задачи по реализации данных проектов. Сегодняшний бизнес-форум будет способствовать наращиванию объемов сельхозпродукции, изучению международных требований к ее хранению, переработке и экспорту, укреплению связей с иностранными компаниями и поиску новых партнеров.
Главный советник по вопросам торговли Агентства по международному развитию США (USAID) в Центральной Азии Райдер Роджерс особо отметил, что за последние годы в Узбекистане с широким использованием современных технологий в сельскохозяйственной сфере выращивается высококачественная продукция, которая пользуется большим спросом на внешнем рынке. Это служит важным фактором создания новых рабочих мест, повышения заинтересованности иностранных партнеров. В частности, в результате льгот и возможностей, созданных в свободных экономических зонах, увеличивается количество предприятий по современной переработке и фасовке плодоовощной продукции и бахчевых, что также служит развитию сферы.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады, посвященные свободным экономическим зонам – основному фактору развития конкуренции, переработке плодоовощной продукции, сокращению монополии и укреплению конкурентной среды в агрологистической отрасли, расширению экспорта сельхозпродукции из стран Центральной Азии и направлениям диверсификации, проведены презентации. Были проанализированы практика Узбекистана и международный опыт в данном направлении.
– Вот уже несколько лет мы сотрудничаем с компаниями Узбекистана, – говорит президент ассоциации "UzLiTa" в Литве Даниус Сермунчинс. – Выращиваемая в вашей стране плодоовощная продукция пользуется у нас большим спросом. Поэтому из года в год растет количество торговых договоров. В ходе форума мы планируем найти еще больше партнеров и подписать взаимовыгодные контракты. Обменялись мнениями с узбекскими партнерами по выращиванию и поставке продукции.
В рамках форума проведена выставка изготавливаемой в Самаркандской области плодоовощной продукции, дана подробная информация об инвестиционном потенциале области, возможностях, созданных для иностранных и частных инвесторов.
– Деятельность нашего предприятия, начавшего свою деятельность в 2013 году, в основном связана с экспортом сухофруктов, – говорит главный бухгалтер ООО “Ургут маржонаси” Абдурахим Зиёдуллаев. – На основе договоров, составленных с рядом фирм России и Украины, в первом квартале нынешнего года экспортировали продукцию на 260 тысяч долларов. Многие участники форума проявили интерес к нашей продукции, мы обменялись мнениями по поводу налаживания сотрудничества с ними.
На второй день участники бизнес-форума побывали в СЭЗ “Ургут”, где ознакомились с процессами переработки плодоовощной продукции на предприятиях, условиями ее хранения в современных холодильниках. Была продемонстрирована продукция, изготавливаемая на предприятиях региона.