Япония Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2017 йилнинг 30 апрель куни «Марказий Осиё + Япония» Мулоқоти иштирокчи давлатлари Ташқи ишлар вазирларининг олтинчи кенгаши ишида қатнашиш учун Туркманистонга ташриф буюрган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ашхобод шаҳрида Япония Ташқи ишлар вазири Фумио Кисида билан икки томонлама учрашув ўтказди.
Бўлиб ўтган суҳбат давомида давлатлараро муносабатларнинг, жумладан «Марказий Осиё + Япония» Мулоқоти шаклидаги алоқаларнинг ҳозирги ҳолати ва янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Вазирлар турли соҳалардаги ўзаро манфаатли стратегик ҳамкорликни чуқурлаштириш, унинг таркибини амалий бойитиш, жумладан етакчи япон компанияларини Ўзбекистон иқтисодиётининг истиқболли секторларига жалб қилиш ва юқори технологияли қўшма инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш эвазига тўлдиришга икки давлатда ҳам қизиқиш мавжудлигини тасдиқлашди.
Учрашувда баъзи халқаро ва минтақавий масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Турли даражаларда бўлиб ўтадиган Ўзбекистон-Япония учрашувларининг жадвалига алоҳида эътибор қаратилди.

О встрече с Министром иностранных дел Японии
30 апреля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в Туркменистан для участия в работе шестого Совещания министров иностранных дел стран-участниц Диалога «Центральная Азия + Япония», в г.Ашхабаде провел двустороннюю встречу с Министром иностранных дел Японии Фумио Кисидой.
В ходе прошедшей беседы обсуждены состояние и перспективы дальнейшего развития межгосударственных отношений, в том числе в формате Диалога «Центральная Азия + Япония».
Министры подтвердили заинтересованность обеих стран в наращивании взаимовыгодного стратегического партнерства в различных сферах, наполнении его практическим содержанием, в том числе за счет привлечения ведущих японских компаний в перспективные секторы экономики Узбекистана и реализации совместных высокотехнологичных инвестиционных проектов.
Стороны также обсудили некоторые актуальные международные и региональные проблемы.
Отдельное внимание было уделено графику предстоящих узбекско-японских контактов на различных уровнях.