2017 йилнинг 30 апрель куни Ашхобод шаҳрида «Марказий Осиё + Япония» Мулоқоти иштирокчи давлатлари Ташқи ишлар вазирларининг олтинчи кенгашида ишидаги иштироки доирасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камиловни Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов қабул қилди.
Вазир Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистон Президенти ва бутун туркман халқига йўллаган илиқ салом ва самимий эҳтиром сўзларини етказди.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида Ўзбекистон Президентининг Туркманистонга 2017 йил 6-7 март кунлари амалга оширган давлат ташрифи ва олий даражадаги музокаралар давомида эришилган келишувлар руҳида икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, икки давлат раҳбариятларининг сиёсий иродаси натижасида бугун давлатлараро алоқалар сифат жиҳатдан янги даражага кўтарилиб, бу сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт-комминикация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ўзаро манфаатли муносабатларни фаоллаштириш, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, жумладан ҳозирда Туркманистон раислик қилаётган Оролни қутқариш халқаро жамғармаси доирасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш имконини берди.

30 апреля 2017 года в рамках участия в работе шестого Совещания министров иностранных дел стран-участниц Диалога «Центральная Азия + Япония» в г.Ашхабаде Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов был принят Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Министр от имени Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеёва передал слова теплого приветствия и искреннего уважения, а также добрые пожелания Президенту Туркменистана и в его лице всему туркменскому народу.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений в духе договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Туркменистан 6-7 марта 2017 года и переговоров на высшем уровне.
Как подчеркивалось, благодаря политической воле руководства двух стран, межгосударственные связи сегодня вышли на качественно новый уровень, что позволило активизировать взаимовыгодное сотрудничество в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах, углубить взаимодействие в рамках международных и региональных организаций, в том числе в Международном фонде спасения Арала, где в настоящее время Туркменистан председательствует.