"Тошкент баҳори" фестивали
Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик Катта театрида "Тошкент баҳори" IV халқаро опера ва балет санъати фестивали бўлиб ўтмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги томонидан таъсис этилган мазкур фестивалда мамлакатимиз санъат усталари билан бирга МДҲ давлатларининг ижрочилари ҳам иштирок этмоқда.
"Тошкент баҳори" фестивалидан кўзланган асосий мақсад опера ва балет санъатининг нуфузини янада юксалтириш, ижодий сафарларни уюштиришда халқаро ҳамкорларни кенгроқ жалб этишдир. Айни пайтда ушбу лойиҳа ижодий мулоқотларни янада кенгайтириш, юртимиз санъат ихлосмандларини опера ва балет соҳасидаги энг сўнгги янгиликлар билан яқиндан таништириш имконини бераётир. Ўтган давр мобайнида мазкур фестиваль ижодкорларнинг тажриба алмашиши, мамлакатимиз санъатини кенг тарғиб этишда ўзига хос риштага айланиб улгурди.
– Ўзбекистонда санъат ва маданият равнақига улкан эътибор "Тошкент баҳори" фестивали мисолида ҳам яққол намоён бўлмоқда, – дейди "Новая Россия" давлат симфоник оркестри дирижёри Денис Власенко. – Ғоят гўзал, мафтункор, яшилликка бурканган Тошкент шаҳри истеъдодларни камолга етказувчи йирик маданий марказ ҳисобланади. Бу муҳташам театрда санъаткорлар, томошабинлар учун яратилган шароитлар таҳсинга лойиқ.
5 майга қадар давом этувчи фестиваль доирасида М.Бафоевнинг "Севги самоси", Ж.Вердининг "Травиата", Н.Римский-Корсаковнинг "Шоҳ қайлиғи" каби опералари томошабинлар эътиборига ҳавола этилди. Фестиваль доирасида маҳорат сабоқлари, ижодий мулоқотлар, концерт ва спектакллар намойиши бўлиб ўтмоқда.

Фестиваль “Ташкентская весна”
В Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои проходит IV международный фестиваль оперного и балетного искусства “Ташкентская весна”.
В фестивале, организованном Министерством культуры Республики Узбекистан, наряду с деятелями оперы и балета нашей страны участвуют артисты из стран СНГ.
Основная цель фестиваля “Ташкентская весна” заключается в дальнейшей популяризации оперы и балета, расширении международного творческого сотрудничества. Вместе с тем данное мероприятие знакомит отечественного зрителя с новыми произведениями оперы и балета. За минувший период фестиваль успел стать удобной площадкой для обмена опытом между коллективами и артистами, важным средством широкой пропаганды искусства в нашей стране.
- Фестиваль “Ташкентская весна” наглядно свидетельствует об огромном внимании, уделяемом в Узбекистане развитию искусства и культуры, - говорит дирижер государственного симфонического оркестра “Новая Россия” Денис Власенко. - Прекрасный и цветущий Ташкент – это крупный культурный центр, его театры - кузница талантов. Стоит отдать должное созданным здесь благоприятным условиям для артистов и поклонников искусства.
В рамках фестиваля, который продлится до 5 мая, проходят показы опер “Небо моей любви” М. Бафоева, “Травиата” Дж. Верди, “Царская невеста” Н. Римского-Корсакова и других, мастер-классы, творческие вечера, концерты и спектакли.