Санъатимиз ғунчалари
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, "Соғлом авлод учун" халқаро хайрия фонди, Бастакорлар уюшмаси ҳамкорлигида ташкил этилган танловда зарбли ва дамли чолғу ижрочилари қатнашмоқда.
"Соғлом авлод учун" халқаро хайрия фонди бошқаруви раиси С.Иномова, Ўзбекистон Республикаси маданият вазири ўринбосари К.Оқилова, Бастакорлар уюшмаси раиси Р.Абдуллаев ва бошқалар мамлакатимизда Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан истеъдодли ёшларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, уларнинг санъатга бўлган меҳри ва иштиёқини тобора кучайтириш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Биринчи Президентимизнинг 2015 йил 20 ноябрдаги "Болалар мусиқа ва санъат мактаблари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича 2016-2020 йилларга мўлжалланган Давлат дастури тўғрисида"ги қарори ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2008 йил 13 октябрдаги Ўзбекистон иқтидорли ёшларини тақдирлаш ва моддий рағбатлантириш тўғрисидаги қарорида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш юзасидан ўтказилаётган ушбу танловда мамлакатимизнинг турли ҳудудларидан келган ёш мусиқачилар иштирок этмоқда.
Финал босқичига 137 иштирокчи етиб келган ушбу лойиҳа ёш мусиқачиларнинг кўникмаларини янада ривожлантириш, болалар мусиқа таълими, ижодиётини ўрганиш ва таҳлил этишда муҳим аҳамият касб этади.
– Бу танлов биз учун ижодий изланишларимизни кенг намойиш этишда яхши имкониятдир, – дейди Гулистон шаҳридаги 1-болалар мусиқа ва санъат мактабининг ўқувчиси Лочин Умматқулов. – Танлов учун оркестримиз билан биргаликда А.Муҳамедовнинг "Алла" ҳамда В.Шёлоковнинг "Болалар концерти" асарини тайёрладик.
Танлов давомида иштирокчилар ёғоч, мис дамли чолғулар ва зарбли чолғулар гуруҳига бўлинган ҳолда ижодий баҳслашмоқда. Лойиҳа доирасида турли анжуманлар, маҳорат сабоқлари, концертлар бўлиб ўтади.

Конкурс юных дарований
В конкурсе, организованном Министерством культуры Республики Узбекистан совместно с международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" и Союзом композиторов, принимают участие юные исполнители на ударных и духовых инструментах.
Председатель правления международного благотворительного фонда "Соглом авлод учун" С. Инамова, заместитель министра культуры Республики Узбекистан К. Окилова, председатель Союза композиторов Р. Абдуллаев и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева проводится системная работа по всесторонней поддержке одаренной молодежи, дальнейшему укреплению ее любви и стремлений к искусству.
В данном конкурсе, проводимом в целях исполнения задач, определенных в постановлении Первого Президента нашей страны "О Государственной программе по дальнейшему совершенствованию деятельности детских школ музыки и искусства на 2016-2020 годы" от 20 ноября 2015 года и постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан "О поощрении и материальном стимулировании одаренной молодежи Узбекистана" от 13 октября 2008 года, принимают участие юные музыканты, приехавшие из разных регионов нашей страны.
Данный проект, в финальный этап которого попали 137 участников, играет важную роль в дальнейшем развитии навыков и мастерства юных музыкантов, изучении и анализе системы музыкального образования и творчества детей.
- Этот конкурс - хорошая возможность для широкой демонстрации творческих поисков, - сказал ученик детской школы музыки и искусства № 1 города Гулистана Лочин Умматкулов. - Для конкурса вместе с нашим оркестром мы подготовили произведения "Колыбельная" А. Мухамедова и "Детский концерт" В. Щелокова.
На конкурсе участники состязаются в группах духовых и ударных инструментов. В рамках проекта также пройдут различные конференции, мастер-классы и концерты.