Ўзбекистон – Жанубий Корея бизнес форуми
Ўзаро савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларига бағишланган мазкур тадбирда икки мамлакатнинг савдо, сармоя, нефть-газ, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, автомобилсозлик, фармацевтика, ахборот технологиялари, электротехника каби соҳалар учун масъул вазирлик ва идоралари, компаниялар раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари вазифасини бажарувчи Назира Дадахонова, Корея Республикаси Савдо, саноат ва энергетика вазирлиги департаменти бош директори Канг Мёнг Су ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик барча соҳаларда изчил ривожланиб бораётгани, бунда икки давлат раҳбарлари ўртасида эришилган келишувлар муҳим ҳуқуқий асос бўлаётганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистоннинг барқарор ривожланаётган иқтисодиёти, қулай жўғрофий жойлашуви, замонавий транспорт коммуникациялари, сармоя жалб этиш бўйича пухта ўйланган ва ишончли стратегияси кўплаб давлатлар қатори Жанубий Корея ишбилармонларининг ҳам қизиқишини оширмоқда. Мамлакатимизда Корея Республикаси инвестицияси иштироки билан 461 корхона ташкил этилган. Ушбу компаниялар асосан кон-металлургия, кимё, озиқ-овқат, тўқимачилик ва енгил саноат, машинасозлик ва металлни қайта ишлаш, уй-жой коммунал хўжалиги, соғлиқни сақлаш, туризм ва турли хизмат кўрсатиш соҳаларида фаолият олиб бормоқда.
2016 йил якунларига кўра, икки давлат ўртасидаги товар айланмаси 1 миллиард доллардан зиёдни ташкил этди. Жанубий Корея томонидан Ўзбекистон иқтисодиётига киритилган инвестицияларнинг ҳажми 7 миллиард доллардан ошган.
Форумда Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мамлакатларимиз улкан салоҳиятга эга экани алоҳида қайд этилди.
– Бугунги бизнес форум ўзбекистонлик шериклар билан иқтисодий ҳамкорлигимизни янада кенгайтиришнинг мантиқий давомидир, – дейди Канг Мёнг Су. – Компанияларимиз мамлакатингизда турли соҳаларда ўз бизнесини муваффақиятли амалга оширмоқда. Форумда Корея Республикасининг қишлоқ хўжалиги, нефть-газ, гидроэнергетика, қурилиш, транспорт инфратузилмасига ихтисослашган «Tong Yang Moolsan», «Hyundai Engineering Co.», «Woolim Hi-Tech», «Win Housing» каби қирқдан ортиқ етакчи компанияси вакиллари қатнашди.
Бизнес форумда Ўзбекистоннинг иқтисодий ва сармоявий салоҳияти, нефть-кимё саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, енгил саноат, фармацевтика каби соҳалардаги имкониятлари хусусида сўз юритилди. Жанубий Корея ишбилармонлари мамлакатимиз иқтисодиётида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш кафолатлари, эркин иқтисодий зоналардаги катта қулайлик ва имтиёзлар билан таништирилди.
Икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлаш, янги қўшма корхоналарни ташкил этишга оид масалалар муҳокама этилди.
Шу куни Ўзбекистоннинг қатор компания ва корхоналари ҳамда Корея Республикаси ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида кооперацион биржа бўлиб ўтди.

Узбекско–южнокорейский бизнес-форум
В Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан с участием представителей южнокорейских деловых кругов во главе с генеральным директором департамента Министерства торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Канг Мёнг Су состоялись бизнес-форум и кооперационная биржа.
В мероприятии, посвященном вопросам дальнейшего развития взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний двух стран, действующих в сферах торговли, инвестиций, нефтегазовой, стройиндустрии, автомобилестроения, фармацевтики, информационных технологий, электротехники.
Исполняющая обязанности заместителя председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Назира Дадахонова, генеральный директор департамента Министерства торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Канг Мёнг Су и другие особо отметили последовательное развитие сотрудничества между нашими странами во всех сферах, важной правовой основой которого являются договоренности, достигнутые в ходе встреч глав двух государств.
Динамично развивающаяся экономика Узбекистана, благоприятное географическое расположение, современные транспортные коммуникации, тщательно продуманная, надежная стратегия привлечения инвестиций повышают интерес деловых кругов Южной Кореи к нашей стране. В Узбекистане создано 461 предприятие с участием южнокорейских инвестиций. Эти компании в основном действуют в горно-металлургической, химической, пищевой, текстильной и легкой промышленности, сферах машиностроения и металлообработки, жилищно-коммунального хозяйства, здравоохранения, туризма и оказания различных услуг.
По итогам 2016 года товарооборот между двумя государствами составил более 1 миллиарда долларов. Объем инвестиций, вложенных Южной Кореей в экономику Узбекистана, составляет более 7 миллиардов долларов.
На форуме особо отмечалось, что для дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Южной Кореей наши страны располагают огромным потенциалом.
– Сегодняшний бизнес-форум является логическим продолжением нашего экономического сотрудничества с узбекскими партнерами, – говорит Канг Мёнг Су. – Наши компании успешно осуществляют свой бизнес в различных сферах в Узбекистане. В форуме приняли участие представители более сорока таких ведущих компаний Республики Корея, как «Tong Yang Moolsan», «Hyundai Engineering Co.», «Woolim Hi-Tech», «Win Housing», специализирующихся в сферах сельского хозяйства, нефти и газа, гидроэнергетики, строительства, транспортной инфраструктуры.
На бизнес-форуме речь шла об экономическом и инвестиционном потенциале Узбекистана, возможностях развития нефтехимической промышленности, производства строительных материалов, легкой промышленности, фармацевтики. Бизнесмены Южной Кореи были ознакомлены с осуществляемыми в экономике нашей страны широкомасштабными реформами, гарантиями развития малого бизнеса и частного предпринимательства, большими удобствами и льготами в свободных экономических зонах.
Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления взаимодействия между предпринимателями двух государств, организации новых совместных предприятий.
В этот же день состоялась кооперационная биржа с участием представителей ряда компаний и предприятий Узбекистана и деловых кругов Республики Корея.