Улкан бунёдкорлик ишлари Жиззах қиёфасини тубдан ўзгартирмоқда
Президентимиз Жиззах шаҳрининг бош режаси асосида амалга оширилиши режалаштирилган бунёдкорлик лойиҳалари билан танишди.
Кейинги йилларда мамлакатимизнинг барча шаҳарлари қатори Жиззах шаҳрида ҳам кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари бажарилмоқда. Замонавий уй-жойлар, янги йўл ва кўчалар, хиёбонлар барпо этилмоқда.
Темирйўлчилар ва Тошкент кўчаларининг меъморий ечими бўйича лойиҳа шаҳарда темир йўл инфратузилмасини ривожлантириш, аҳолини арзон ва замонавий уй-жойлар билан таъминлашга қаратилган. Лойиҳага мувофиқ мазкур кўчаларни туташтирувчи 900 метрли, тўрт полосали яна бир йўл қурилади. Бу транспорт воситалари ҳаракатига, темир йўл вокзалига келиб-кетувчиларга катта қулайлик яратади. Янги кўчанинг икки томонида 5-7 қаватли замонавий уй-жойлар бунёд этилади. Жиззах шаҳрининг Мустақиллик кўчасида ҳам 7 қаватли турар жойлар қурилади. Ўзбекистон кўчаси кенгайтирилади.
Жиззах вилояти туманлари марказларида бунёд этиладиган 4 қаватли арзон уй-жойлар лойиҳаси ҳам тақдим этилди.
Давлатимиз раҳбари бу кўча ва янги уйлар шаҳар қиёфасини ўзгартириш, аҳоли фаровонлигини оширишда муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Шароф Рашидов, Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбонларини барпо этиш лойиҳалари ҳам намойиш этилди.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 18 ноябрда Жиззах вилояти сайловчилари билан учрашувда халқимизнинг фидойи фарзанди Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш, у киши туғилиб ўсган Жиззах заминида ёдгорлик мажмуаси барпо этиш таклифини билдирган эди. Бу ташаббуснинг ижобати сифатида Жиззах тумани Шароф Рашидов тумани деб номланди. 2017 йил 27 март куни Президентимизнинг “Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Бугунги кунда бу борада изчил ишлар амалга оширилмоқда. Жиззах шаҳрида Шароф Рашидов хиёбони барпо этилмоқда. Бу ерда Шароф Рашидов ҳайкали ўрнатилиб, атрофида боғ яратилади. Ушбу хиёбон шу йил ноябрь ойида очилади.
Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбонини барпо этиш, мазмун-моҳиятини бойитиш, уларнинг мактабларини ташкил этиш юзасидан ҳам кўрсатмалар берилди.

Широкомасштабная созидательная работа коренным образом меняет облик Джизака
Президент нашей страны ознакомился со строительными проектами в рамках реализации генерального плана города Джизака.
В последние годы в Джизаке, как и во всех городах нашей страны, осуществляется широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа. Возводятся современные дома, прокладываются новые дороги, улицы, создаются аллеи.
Проект архитектурного решения улиц Темирйулчилар и Ташкент нацелен на развитие железнодорожной инфраструктуры, обеспечение населения современным и доступным жильем. Согласно проекту будет построена новая четырехполосная дорога протяженностью 900 метров, которая свяжет эти улицы, улучшит транспортное движение, создаст удобства для тех, кто пользуется железнодорожным вокзалом. Вдоль новой улицы будут возведены современные пяти- и семиэтажные дома. На улице Мустакиллик также намечено строительство семиэтажных домов. Планируется расширить улицу Узбекистан.
Состоялась презентация проектов четырехэтажных современных домов, которые будут построены в районных центрах области.
Глава нашего государства отметил, что новое жилье сыграет важную роль в изменении облика города, повышении благополучия населения.
Представлены проекты создания аллей имени Шарафа Рашидова, Хамида Алимджана и Зульфии.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 18 ноября 2016 года встрече с избирателями Джизакской области предложил праздновать 100-летие со дня рождения выдающегося сына нашего народа Шарафа Рашидова, создать в его родном Джизаке мемориальный комплекс. В рамках реализации этой инициативы Джизакский район был переименован в Шараф-Рашидовский район. 27 марта 2017 года было принято постановление Президента нашей страны "О праздновании 100-летия со дня рождения выдающегося государственного деятеля и писателя Шарафа Рашидова". В соответствии с этим документом проводится последовательная работа. В Джизаке создается аллея имени Шарафа Рашидова, где ему будет установлен памятник. Аллея откроется в ноябре нынешнего года.