Улкан бунёдкорлик ишлари Жиззах қиёфасини тубдан ўзгартирмоқда
Президентимиз Жиззах шаҳрининг бош режаси асосида амалга оширилиши режалаштирилган бунёдкорлик лойиҳалари билан танишди.
Кейинги йилларда мамлакатимизнинг барча шаҳарлари қатори Жиззах шаҳрида ҳам кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари бажарилмоқда. Замонавий уй-жойлар, янги йўл ва кўчалар, хиёбонлар барпо этилмоқда.
Темирйўлчилар ва Тошкент кўчаларининг меъморий ечими бўйича лойиҳа шаҳарда темир йўл инфратузилмасини ривожлантириш, аҳолини арзон ва замонавий уй-жойлар билан таъминлашга қаратилган. Лойиҳага мувофиқ мазкур кўчаларни туташтирувчи 900 метрли, тўрт полосали яна бир йўл қурилади. Бу транспорт воситалари ҳаракатига, темир йўл вокзалига келиб-кетувчиларга катта қулайлик яратади. Янги кўчанинг икки томонида 5-7 қаватли замонавий уй-жойлар бунёд этилади. Жиззах шаҳрининг Мустақиллик кўчасида ҳам 7 қаватли турар жойлар қурилади. Ўзбекистон кўчаси кенгайтирилади.
Жиззах вилояти туманлари марказларида бунёд этиладиган 4 қаватли арзон уй-жойлар лойиҳаси ҳам тақдим этилди.
Давлатимиз раҳбари бу кўча ва янги уйлар шаҳар қиёфасини ўзгартириш, аҳоли фаровонлигини оширишда муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Шароф Рашидов, Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбонларини барпо этиш лойиҳалари ҳам намойиш этилди.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 18 ноябрда Жиззах вилояти сайловчилари билан учрашувда халқимизнинг фидойи фарзанди Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш, у киши туғилиб ўсган Жиззах заминида ёдгорлик мажмуаси барпо этиш таклифини билдирган эди. Бу ташаббуснинг ижобати сифатида Жиззах тумани Шароф Рашидов тумани деб номланди. 2017 йил 27 март куни Президентимизнинг “Атоқли давлат арбоби ва ёзувчи Шароф Рашидов таваллудининг 100 йиллигини нишонлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Бугунги кунда бу борада изчил ишлар амалга оширилмоқда. Жиззах шаҳрида Шароф Рашидов хиёбони барпо этилмоқда. Бу ерда Шароф Рашидов ҳайкали ўрнатилиб, атрофида боғ яратилади. Ушбу хиёбон шу йил ноябрь ойида очилади.
Ҳамид Олимжон ва Зулфия хиёбонини барпо этиш, мазмун-моҳиятини бойитиш, уларнинг мактабларини ташкил этиш юзасидан ҳам кўрсатмалар берилди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has considered construction projects that are to be carried out as part of the implementation of the general development plan of the town of Jizzakh.
In the town of Jizzakh, too, as in all the other towns of this country, large-scale construction and improvement work is being carried out in these years. Modern buildings, new roads, streets and avenues are being created.
An architectural concept project for Temiryolchilar (railway workers) and Tashkent Streets is directed towards the development of railway infrastructure and the provision of people with modern and affordable housing. Under this project, a new four-lane road will be built. This 900-metre road will link those two streets, ease traffic and create conveniences for those who use the railway station. On this new street, modern five- and seven-storey apartment houses will be constructed. On Mustaqillik (independence) Street, too, seven-storey buildings are to be built. And Uzbekistan Street is to be widened.
Modern four-storey apartment house construction projects were presented. Such apartment houses are to be built in the district centres of the region.
The Head of State said that this new street and houses would play an important role in changing the town’s appearance and in raising the prosperity of its population.
There was also a presentation of projects for the creation of avenues of Sharof Rashidov, Hamid Olimjon and Zulfiya.
At a meeting with voters in Jizzakh Region on 18 November 2016, Shavkat Mirziyoyev put forward a proposal to celebrate the 100th birth anniversary of Sharof Rashidov, the Uzbek people’s prominent son, and to build a memorial complex in his native land of Jizzakh.
As part of the implementation of this initiative, Jizzakh District was renamed Sharof Rashidov District.
On 27 March 2017, the President’s resolution “On celebrating the 100th birth anniversary of prominent statesman and writer Sharof Rashidov” was adopted.
In accordance with this document, consistent work is in progress. In Jizzakh, an avenue named after Sharof Rashidov is being created. His monument will be put up there. The avenue will be opened in November this year.
Instructions were given to create Hamid Olimjon and Zulfiya avenues and to establish their creative schools.