Дўстлик, ижодий ҳамкорлик концерти
Мусиқа миллат ва чегара билмайди. Бу санъат эзгу ғояларнинг қарор топиши, маънавиятни юксалтириш, халқлар ўртасидаги дўстлик ришталарини мустаҳкамлашда муҳим восита ҳисобланади.
"Ўзбекистон" халқаро анжуманлар саройида таниқли дирижёр Владимир Спиваков раҳбарлигидаги Россия Миллий филармоник оркестрининг концертида ана шу жиҳатлар яна бир карра ўз ифодасини топди.
Мамлакатимизда мусиқа санъатининг барча жанр ва йўналишларини изчил ривожлантириш, ёш истеъдодларни камолга етказиш, ижодкорларнинг халқаро ҳамкорлик ришталарини янада мустаҳкамлаш доимий эътиборда бўлиб келмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига амалга оширган давлат ташрифи чоғида Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ўзаро алоқаларни иқтисодий соҳа билан бирга ижтимоий-гуманитар, маданий-маърифий жабҳаларда ҳам янада кенгайтиришга келишиб олинди.
Россия Федерациясининг театр, тасвирий санъат, мусиқа, балет санъати соҳаси вакиллари юртимизда ташкил этилаётган ижодий танловлар, кўрик-фестиваллар, халқаро биенналеларда қатнашиши анъанага айланган. Ўзбекистон маданияти ва санъатини намойиш этувчи кўргазмалар, концертлар, мусиқий тақдимотлар Россияда муваффақият билан ўтказиб келинмоқда.
"Баҳор нафаси" халқаро санъат фестивали доирасида "Ўзбекистон" халқаро анжуманлар саройида моҳир дирижёр, Россия Федерацияси халқ артисти, Мюнхен филармоник оркестри бош дирижёри Валерий Гергиев бошчилигида Санкт-Петербургнинг Мариинский театри филармоник оркестрининг концерт дастури катта муваффақият билан намойиш этилган бўлса, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик Катта театрида россиялик балет усталари билан ҳамкорликда ўтган "Кармен-сюита" мусиқий дастури санъат ихлосмандларига бир олам завқ улашди.
Моҳир скрипкачи ва дирижёр Владимир Спиваков мусиқа ихлосмандларига яхши таниш бўлган "Виртуози Москви" оркестрини салкам қирқ йил олдин ташкил этган. Классик мусиқа, унинг моҳияти, теран фалсафасини, бор жозибасию мафтункорлигини томошабинларга маҳорат билан етказа олувчи маэстро жаҳоннинг машҳур концерт залларида мусиқий дастурини тақдим этган. Нуфузли халқаро танловларда муваффақият қозонган. У Франциянинг Кольмар шаҳрида халқаро мусиқа фестивалига раҳбарлик қилган. Дирижёр томонидан тузилган махсус хайрия жамғармаси истеъдодли ёшларга кўмаклашиш, уларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлашдек инсонпарвар мақсадларни кўзлайди. "Владимир Спиваков таклиф этади..." халқаро танлови ҳар икки йилда бир марта ўтказиб келинмоқда. 2003 йил мусиқачи Россия Миллий филармоник оркестрини ташкил этди. Россиянинг етакчи оркестрларидан бўлган мазкур ижодий жамоа дунёнинг машҳур дирижёр ва мусиқачилари билан ҳамкорлик қилиб келмоқда. В.Спиваков 2000 йил мамлакатимизда "Виртуози Москви" оркестри билан, 2011 йил МДҲ давлатлари ёш мусиқачилари оркестрига дирижёрлиги иштирокида берган концертлари мамлакатимиз мусиқа ихлосмандлари томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинган.
"Баҳор нафаси" халқаро санъат фестивали доирасида ташкил этилган бу йилги концертда Россиянинг Большой театри опера труппаси солисти, халқаро танловлар совриндори Анна Аглатова (сопрано), Москва шаҳридаги Е.Колобова номидаги "Новая опера" театри солисти Василий Ладюк (баритон) ҳамда Ўзбекистон халқ артисти Рамиз Усмонов (тенор) иштирок этгани давлатларимиз ўртасида мусиқа санъати соҳасидаги ҳамкорлик тобора мустаҳкамланиб бораётганини англатади.
– Ўзбекистонга келганимдан, ўзбек томошабинлари билан яна учрашаётганимдан ғоят мамнунман, – дейди Владимир Спиваков. – Серқуёш, меҳмондўст, бой тарихий, маданий-маърифий, илмий меросга эга бу диёр юрагимнинг бир бўлагига айланиб қолган. Ўзбекистон истеъдодларга бой мамлакат. Ушбу концерт маданий алоқаларимизни янада ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.
Муҳташам залда томошабинлар Россинининг "Севильялик сартарош", Доницеттининг "Дон Паскуале", Вердининг "Сицилия оқшоми", "Риголетто", Бизенинг "Кармен" каби операларидан ижро этилган увертюра, ария, каватина, куплетларни олқишлар билан кутиб олди. Концерт якунида Вердининг "Травиата" операсидан "Дастурхон атрофида" қўшиғини санъаткорлар томошабинларнинг қарсаклари жўрлигида куйлади.

Концерт дружбы и творческого сотрудничества
Музыка не признает границ и национальностей. Этот вид искусства является важным средством утверждения благих идей, повышения духовности, укрепления дружбы между народами.
Это еще раз подтвердилось на состоявшемся во Дворце международных форумов "Узбекистон" концерте Национального филармонического оркестра России под управлением Владимира Спивакова.
В нашей стране уделяется постоянное внимание последовательному развитию всех жанров и направлений музыкального искусства, воспитанию молодых талантов, дальнейшему укреплению международного сотрудничества. В ходе государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года были достигнуты договоренности о дальнейшем расширении социально-гуманитарного, культурно-просветительского сотрудничества между Узбекистаном и Россией.
Стало традицией участие российских деятелей театра и балета, художников и музыкантов в организуемых в нашей стране международных творческих конкурсах, фестивалях. В России с успехом проходят выставки и концерты, демонстрирующие культуру и искусство Узбекистана.
Недавно в рамках международного фестиваля искусств "Бахор нафаси" ("Дыхание весны") во Дворце международных форумов "Узбекистон" состоялся концерт оркестра Санкт-Петербургского Мариинского театра под руководством народного артиста Российской Федерации, главного дирижера Мюнхенского филармонического оркестра Валерия Гергиева, а на сцене Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои в сотрудничестве с российскими артистами балета был представлен балет "Кармен-сюита".
Талантливый скрипач и дирижер Владимир Спиваков около сорока лет назад создал хорошо известный поклонникам музыки ансамбль "Виртуозы Москвы". Маэстро дает концерты на главных сценах мира, является лауреатом престижных международных конкурсов, возглавлял международный музыкальный фестиваль во французском городе Кольмаре. Учрежденный дирижером специальный благотворительный фонд занимается поддержкой одаренной молодежи. Раз в два года проводится международный конкурс "Владимир Спиваков приглашает...". В 2003 году музыкант организовал Национальный филармонический оркестр России. Творческий коллектив, являющийся одним из ведущих российских оркестров, сотрудничает с известными дирижерами и музыкантами мира. В.Спиваков давал концерты в нашей стране в 2000 году вместе с ансамблем "Виртуозы Москвы" и в 2011 году с оркестром молодых музыкантов стран СНГ. Они были тепло встречены публикой.
В этот раз на концерте, организованном в рамках международного фестиваля искусств "Бахор нафаси", выступили солистка оперной труппы Большого театра России, лауреат международных конкурсов Анна Аглатова (сопрано), солист московского театра "Новая опера" имени Е.Колобовой Василий Ладюк (баритон) и народный артист Узбекистана Рамиз Усмонов (тенор), что свидетельствует об укрепляющемся сотрудничестве между нашими странами в сфере музыкального искусства.
– Рад, что вновь в Узбекистане, встречаюсь с узбекским зрителем, – сказал Владимир Спиваков. – Эта солнечная, гостеприимная страна с богатым историческим и культурным наследием стала частичкой моего сердца. Узбекистан богат на таланты. Данный концерт сыграет важную роль в дальнейшем развитии культурных связей между нашими странами.
Ззрители овациями встретили отрывки из опер "Севильский цирюльник" Россини, "Дон Паскуале" Доницетти, "Сицилийская вечерня", "Риголетто", "Травиата" Верди, "Кармен" Бизе и других.