2017-04-27 | Технологиялар
Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида “Microsoft” корпорацияси ўқув хонасининг очилиши ҳамда таълим тизимида офис дастурларидан фойдаланиш масаласига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, “UZINFOCOM” компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ҳамда жорий этиш маркази, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети, “Microsoft” корпорацияси вакиллари, пойтахтимиздаги олий таълим муассасаларининг ўқитувчи ва талабалари, ахборот технологиялари соҳаси мутахассислари иштирок этди.
Тошкент шаҳридаги Инҳа университети талабалари “Microsoft Imagine Academy” таълим ресурси имкониятларидан самарали фойдаланиб келмоқда. Ушбу ресурс дастурий таъминот соҳасидаги инновацион ишланмалар, машҳур операция тизимлари ва офис дастурларининг тузилишини ўрганиш имконини беради. Шунингдек, университетнинг аксарият ўқитувчилари бутун дунёда минглаб ўқитувчиларни ўз сафида бирлаштирган “инновацион педагоглар” махсус ҳамжамияти аъзоси ҳисобланади. Улар таълим жараёнини талабалар учун янада мазмунли ва қизиқарли ўтказиш учун ўз машғулотларида ахборот-коммуникация технологияларининг барча имкониятларидан самарали фойдаланмоқда.
“Microsoft” корпорацияси ўқув хонасининг очилиши ушбу йўналишдаги навбатдаги қадам бўлди. Замонавий компьютер ускуналари, дастурий таъминот билан жиҳозланган ўқув хонаси нафақат талабалар, балки давлат ташкилотларининг энг сўнгги операцион тизимлар ва офис дастурлари билан ишлаш кўникмаларини эгаллаш истагида бўлган ходимлари учун махсус курслар, семинар ва маҳорат сабоқларини ўтказишга мўлжалланган.
Семинарда мамлакатимиз таълим тизимида замонавий технологиялар ва офис дастурларидан фойдаланиш, ахборот- коммуникация технологияларини жорий қилган ҳолда таълим самарадорлигини янада ошириш, таълим соҳасидаги замонавий йўналишлар ҳамда “Microsoft Imagine Academy” ресурсидаги янги ўқув дастурлар ҳақида сўз юритилди.

Современные технологии в образовании
В университете Инха в Ташкенте состоялись открытие учебного класса корпорации «Microsoft» и семинар, посвященный использованию офисных программ в образовании.
В мероприятии приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Центра развития и внедрения компьютерных и информационных технологий "Uzinfocom", университета Инха в Ташкенте, корпорации «Microsoft», преподаватели и студенты высших учебных заведений столицы, специалисты в сфере IT.
Студенты университета Инха в Ташкенте успешно пользуются возможностями образовательного ресурса «Microsoft Imagine Academy», который позволяет изучать инновационные разработки в сфере программного обеспечения, архитектуру самых популярных операционных систем и офисных программ. Также ряд преподавателей университета входит в специальное сообщество «инновационных педагогов», которое объединяет тысячи преподавателей со всего мира. Во время своих занятий они стараются максимально эффективно использовать все возможности ИКТ, чтобы сделать образовательный процесс еще более познавательным и увлекательным для студентов.
Следующим шагом в этом направлении стало открытие учебного класса корпорации «Microsoft». Он оснащен самым современным компьютерным оборудованием и программным обеспечением и предназначен для проведения специализированных курсов, семинаров и мастер-классов, причем не только для студентов, но и сотрудников государственных организаций, желающих овладеть навыками работы с самыми последними операционными системами и офисными программами.
На состоявшемся семинаре говорилось об использовании современных технологий и офисных программ в сфере образования нашей страны, повышении ее эффективности путем внедрения ИКТ, современных тенденциях в образовании, а также новых образовательных программах ресурса «Microsoft Imagine Academy».