Тошкентда шошилинч жарроҳлик, радиология ва онкологиянинг долзарб муаммоларига бағишланган анжуман бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда мамлакатимиз олимлари, Германия, Озарбайжон ва Туркиядан келган мутахассислар иштирок этди.
Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази бош директори А.Ҳожибоев ва бошқалар мамлакатимизда соғлиқни сақлаш тизимининг барча бўғини, хусусан, шошилинч тиббий ёрдамни такомиллаштиришга йўналтирилган чора-тадбирлар инсон саломатлигини асрашда муҳим омил бўлаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 16 мартдаги “Шошилинч тиббий ёрдамни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони тез тиббий ёрдам хизматининг сифат ва самарадорлигини ошириш, шошилинч тиббий ёрдам соҳасидаги илмий тадқиқотлар ҳамда халқаро алоқаларни кенгайтиришда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Шошилинч тиббий ёрдам хизмати автотранспорт паркини янгилашга алоҳида аҳамият қаратилаётир, замонавий воситалар билан жиҳозланган тез тиббий ёрдам машиналари харид қилиниб, эҳтиёж баланд бўлган ҳудудларга етказилмоқда. Бирламчи тиббиёт тизимида тўрт юздан ортиқ тез тиббий ёрдам подстанциясини ташкил этиш, уларни зарур воситалар билан жиҳозлаш, шошилинч ҳолатларда аҳолига тез ва сифатли тиббий хизмат кўрсатишни янада яхшилаш чоралари кўрилмоқда.
Бундай амалий ишлар билан бир қаторда илм-фанни такомиллаштириш, шошилинч тиббий ёрдам тизимида диагностика ва даволаш ишларини яхшилаш, бу борада тараққий этган мамлакатларнинг етакчи илм-фан марказлари билан ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётир.
Анжуманда шошилинч тиббий ёрдам тизимида қўлланилаётган замонавий диагностика ва даволаш технологиялари, жарроҳлик, радиология ва онкология соҳаларидаги янгича амалиётларга оид маърузалар тингланди. Телемедицина имкониятларидан фойдаланилган ҳолда Наманган вилоятида беморларга онлайн маслаҳат берилди, шифокорлар учун маҳорат дарслари ташкил этилди.

Развитие медицины – залог надежной охраны здоровья
В Ташкенте состоялась конференция по актуальным проблемам экстренной хирургии, радиологии и онкологии.
В мероприятии, организованном Министерством здравоохранения Узбекистана, Республиканским научным центром экстренной медицинской помощи, приняли участие отечественные ученые, специалисты из Германии, Азербайджана и Турции.
Заместитель министра здравоохранения Узбекистана, генеральный директор Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи А.Хожибоев и другие отметили, что осуществляемая в нашей стране широкомасштабная работа по совершенствованию деятельности всех звеньев системы здравоохранения, в том числе экстренной медицинской помощи, является важным фактором надежной охраны здоровья населения.
Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы экстренной медицинской помощи" от 16 марта текущего года служит важным руководством к действию в повышении качества и эффективности службы скорой медицинской помощи, расширении научных исследований и международных связей в данной сфере.
Особое внимание уделяется обновлению автотранспортного парка служб скорой медицинской помощи, закупаются и доставляются в регионы машины скорой медицинской помощи, оснащенные современным оборудованием. В системе первичного медицинского обслуживания осуществляются меры по оснащению необходимыми средствами более 400 подстанций скорой медицинской помощи, улучшению оказания оперативной и качественной медицинской помощи населению в экстренных ситуациях.
Помимо практической работы особое внимание уделяется совершенствованию научной деятельности, расширению сотрудничества с ведущими научными центрами развитых стран для улучшения диагностики и лечения в учреждениях системы экстренной медицинской помощи.
На конференции заслушаны доклады о современных технологиях диагностики и лечения в системе экстренной медицинской помощи, новых методиках в сферах хирургии, радиологии и онкологии. С использованием технологий телемедицины проведено онлайн-консультирование пациентов в Наманганской области, организованы мастер-классы для врачей.