"Ижтимоий фикр" жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили моҳиятидан келиб чиқиб навбатдаги сўров ўтказди.
Оила ва никоҳ, фарзанд тарбияси, фуқароларнинг ижтимоий мақсад ва интилишларига бағишланган сўровда мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан турли аҳоли қатламлари вакиллари иштирок этди.
Тадқиқот натижалари оила Ўзбекистон халқи учун муқаддас бўлиб, унинг ижтимоий ва маънавий аҳамияти юқори эканини кўрсатди. Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ижтимоий-сиёсий ва демократик ислоҳотлар жараёнида оилавий қадриятлар фуқаролар учун асосий масалалардан бири бўлиб қолмоқда. Уларнинг фикрича, оила мамлакат барқарорлиги ва хавфсизлигини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда, фуқаролар фарзандлари ва, умуман, жамият келажаги учун оиланинг жавобгарлигини теран англайди.
Сўров қатнашчиларининг фикрига кўра, турмуш қураётган йигит-қизларнинг ёши мустаҳкам оила шаклланишига таъсир кўрсатадиган муҳим омилдир. Сўров натижаларига кўра, йигитлар 24-25, қизлар 21-23 ёшда оила қуриши мақсадга мувофиқ, деган фикрдаги фуқаролар кўпайиб бормоқда. Шунингдек, ёшлар оила қуришдан аввал таълим олиши, касб эгаллаши, иқтисодий жиҳатдан мустақил бўлиши зарур.
Иштирокчиларнинг фикрича, ёшларнинг турмушга тайёрлиги уларнинг маънавий етуклиги ва оиласи учун масъулиятни зиммасига олишга тайёр экани билан белгиланади.
Сўровни ўтказиш жараёнида фуқаролар ёшларни турмушга тайёрлаш ва бу билан ота-оналар шуғулланиши лозимлигини таъкидлади. Ота-оналар мустаҳкам оила қандай бўлиши, эр-хотин бир-бирига ва фарзандларига қандай муносабатда бўлиши, никоҳ-оила масаласига тааллуқли ҳолатларда қандай йўл тутиши кераклигини ўзлари мисолида кўрсатиши керак. Шунингдек, улар мустаҳкам ва аҳил оила қуриш учун зарур фазилат ҳамда кўникмаларни фарзандларига сингдириши шарт. Сўров қатнашчиларининг таъкидлашича, бугунги кунда ушбу жараёнда нафақат оила, балки таълим муассасаси, маҳалла, ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатадиган махсус хизматлар ҳам муҳим ўрин тутади.
Юртдошларимиз Оила кодексида мустаҳкамланган қоидаларни қўллаб-қувватлайди. Ушбу кодексга мувофиқ турмуш қураётган ёшлар тиббий кўрикдан ўтиши ва ўз саломатлиги тўғрисида бир-бирини хабардор қилиши лозим.
Сўров давомида аҳолининг аксарият қисми (99,4 фоизи) ота-она розилиги бўлажак оиланинг бахтли ва аҳил бўлишида муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлаган.
Ота-оналарнинг кўпчилиги фарзандларини яхши тушуниши ва уларга ишонишини қайд этган. Улар бугунги кунда ота-оналар ва фарзандларнинг қарашлари ва ҳаётдаги мақсадлари турлича, деган фикрга қўшилмайди. Сўровда оилавий қадриятлар авлоддан-авлодга ўтиб келаётгани, катталар ва ёшларнинг фикри бир-бирига мос келиши аниқланди.
Тадқиқотда айрим ота-оналар турли сабаблар туфайли фарзанд тарбиясига етарлича эътибор бермаётгани ва бу масалага масъулият билан ёндашмаётгани ҳам маълум бўлди. Иштирокчиларнинг тўртдан бир қисми фарзанди мактабда дарсга қатнашмаётганини тан олган ва буни уларнинг ўқишга қизиқиши йўқлиги ёки оилавий аҳволи яхши эмаслиги билан изоҳлаган. Ҳар ўнинчи ота-она фарзанди бўш вақтини қандай ўтказаётгани, мобиль телефондан қандай мақсадларда фойдаланаётгани билан қизиқмайди ва бу борада боласига ишонишини қайд этган.
Ижтимоий сўров жараёнида олинган натижалар мактабда ўқувчиларнинг қизиқишига қараб қўшимча тўгараклар, спорт секциялари, кутубхоналар очиш, ёш авлоднинг бўш вақтини самарали ташкил қилиш, уларни кўча, интернет, турли ёт ғоя ва қарашлар таъсиридан ҳимоя қиладиган тадбирлар ўтказиш зарурлигини кўрсатди.
Халқимиз маҳаллани миллий қадриятларни асраб-авайлаб, авлоддан авлодга етказадиган тарбия маскани, деб билади. Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида маҳалла институтининг ўрнини янада мустаҳкамлаш ва мақомини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Тадқиқотда маҳалланинг юртдошларимиз ҳаётида тутган ўрни ва оилага таъсири ҳам ўрганилди. Иштирокчилар бу борадаги саволга маҳалла улар ҳаётида "катта ва муҳим ўрин тутади", деб жавоб қайтарган. Мониторинг давомида ўз турмуш тарзи, оила аъзолари ўртасидаги муносабатлар маҳалладаги одоб-ахлоқ меъёрларига мос бўлиши зарур, деб биладиган фуқаролар кўпчиликни ташкил қилиши маълум бўлди. Жамиятимизда маҳалла институти мақомининг юқорилиги ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқаришнинг ушбу ноёб институти оила ҳаётида катта аҳамиятга эга экани тасдиқланди.
Ўтказилган мониторинг аҳолининг катта қисми (90,7 фоизи) оилаларнинг ажралишига салбий муносабатда эканини кўрсатди. Фуқаролар оила бузилишига асосан ёшларнинг оилавий ҳаётга тайёр эмаслиги, уларда ҳаётий тажриба етишмаслиги, бир-бири билан муроса қила билмаслиги, келишмовчиликларнинг олди олинмаётгани, вақтинчалик моддий қийинчиликлар, эр-хотиннинг феъл-автори бир-бирига мос келмаслиги сабаб бўлаётганини қайд этган.
Сўров иштирокчиларининг фикрича, турмуш қураётган ёшларнинг муҳаббати, бир-бирини ҳурмат қилиши, ишониши ва қўллаб-қувватлаши, шунингдек, миллий анъана, урф-одатларимиз ва одоб-ахлоқ нормаларига риоя этиши бахтиёр ва мустаҳкам оила ташкил топишида муҳим омиллар ҳисобланади.
Ушбу сўров оила институтини мустаҳкамлаш ва ривожлантириш борасида амалга оширилаётган давлат сиёсати юксак самаралар бераётганидан далолатдир. Сўров қатнашчиларининг аксарияти мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар оилаларда мустаҳкам муносабат шаклланиши, ёш оилалар моддий аҳволини яхшилаш, ёш авлодни миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялаш имконини бермоқда, деб ҳисоблайди.
Мухтасар айтганда, тадқиқот Ўзбекистонда оилалар бахтли эканидан далолат беради. Ҳар йили тайёрланадиган рейтинг (The World Happiness Report) натижалари ҳам буни тасдиқлайди. Ушбу тадқиқотда бахт даражаси ижтимоий тараққиётни ифода этиши ва давлат сиёсатининг мақсади ҳисобланиши қайд этилган. Рейтинг натижалари бир қанча тоифа бўйича ўз оиласидаги ҳолатни 0 дан 10 балли шкала асосида баҳолаш таклиф этилган 155 мамлакатнинг 3 минг фуқароси жавобига асосланган. Мазкур рейтингда Ўзбекистон МДҲ мамлакатлари орасида энг юқори ва дунёнинг 155 давлати орасида 47- ўринни эгаллаган.

Счастливая семья – основа счастливого общества
В свете задач, определенных главой нашего государства в рамках Года диалога с народом и интересов человека, Центром изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» проведен очередной опрос.
Основная цель исследования – выявление приоритетных, утвердившихся в общественном мнении тенденций по вопросам семьи и брака, воспитания детей, формирования гармонично развитого поколения, системы социальных ориентиров и установок граждан. В опросе приняли участие представители различных слоев населения из всех регионов нашей страны.
Опрос общественного мнения показал, что для жителей нашей страны семья играет важную роль, сохраняет свое социальное и нравственное значение. В свете социально-политических и демократических преобразований семейные ценности остаются одними из главных для граждан страны. Семья, по мнению респондентов, способствует дальнейшему укреплению стабильности и повышению безопасности страны, граждане осознают степень ответственности семьи за будущее своих детей и общества в целом.
Важным фактором, влияющим на создание крепкой семьи, по мнению граждан, является возраст вступающих в брак. Мониторинг опросов свидетельствует об увеличении числа граждан, считающих оптимальным возрастом для создания семьи у парней 24-25 лет, а у девушек 21-23 года. Опрос показал, что прежде чем создавать семью молодые люди должны получить образование, профессию, стать самостоятельными и экономически независимыми.
По мнению респондентов готовность молодежи к созданию семьи определяется такими качествами, как моральная зрелость и готовность брать на себя ответственность за семью.
В процессе проведения опроса было выявлено, что граждане осознают необходимость подготовки молодых людей к семейной жизни и считают, что этим обязаны заниматься родители. Они на своем личном примере должны демонстрировать какой должна быть семья, как должны относиться супруги друг к другу, к детям, как нужно поступать в тех или иных обстоятельствах, касающихся брачно-семейных отношений. Родители должны передавать опыт и навыки, необходимые для создания и сохранения прочной, благополучной семьи. Участниками опроса было отмечено, что при современном темпе жизни естественный механизм передачи таких знаний в семье недостаточен. Важную роль, по мнению опрошенных, должны выполнять образовательные учреждения, махалля, специальные службы правовой и психологической помощи.
Как показали результаты опроса, большинство респондентов поддерживают положения Семейного кодекса страны, согласно которому молодые люди, готовящиеся вступить в брак, обязаны пройти медицинское обследование и информировать друг друга о состоянии своего здоровья.
В ходе опроса респонденты продемонстрировали единство взглядов на значение и необходимость родительского благословения при вступлении в брак. Абсолютное большинство (99,4 процента), независимо от возраста, этнической принадлежности, уровня материального благополучия, признает, что для молодой семьи благословение родителей является обязательным условием и залогом семейного счастья, благополучия вступающих в брак молодых людей.
Большинство участников опроса считают, что хорошо понимают своих детей и находятся с ними в доверительных отношениях. Они не согласны с утверждением, что современных родителей и детей разделяют разные взгляды и жизненные установки. В семьях наших соотечественников, как показал опрос, наблюдается преемственность семейных ценностей. У старшего и молодого поколений наблюдается совпадение мнений по наиболее значимым ценностям.
В ходе опроса выявлено, что родители в силу различных объективных причин не всегда относятся с должным вниманием и ответственностью к воспитанию своих детей. Четверть участников опроса признает, что их дети пропускают занятия в школе, объясняя это отсутствием мотивации к обучению или семейным положением. Каждый десятый родитель не интересуется, как его ребенок проводит свободное время, в каких целях использует свой мобильный телефон, объясняя свою позицию тем, что «доверяет своим детям».
Полученные результаты опроса свидетельствуют о необходимости принятия мер по созданию в школах дополнительных кружков по интересам, организации спортивных и других секций, читальных залов и библиотек, проведению различных мероприятий в учебных заведениях, которые способствовали бы организации эффективного досуга подрастающего поколения, отвлекая подростков от негативного влияния улицы, интернета, чуждых взглядов и суждений.
Следует отметить, что народ Узбекистана почитает махаллю как очаг воспитания, бережно передающий из поколения в поколение национальные ценности, образ жизни и мышления. Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева особое внимание уделяется дальнейшему укреплению, повышению роли и статуса института махалли во всех сферах жизни общества.
Одной из целей исследования было изучение роли махалли в жизни граждан Узбекистана и влияние ее на жизнь семьи. На вопрос «Какую роль в вашей жизни и жизни вашей семьи играет махалля?» участники опроса отметили, что махалля играет в их жизни «большую и существенную роль». Мониторинг выявил устойчивую тенденцию к росту числа граждан, считающих обязательным согласовывать образ жизни своей семьи, характер взаимоотношений между членами семьи с нормами и правилами поведения, принятыми и действующими в их махалле.
Полученные данные позволяют констатировать высокий статус в обществе института махалли и значительную роль этого уникального органа самоуправления граждан в жизни семьи.
Мониторинг опросов общественного мнения показал: абсолютное большинство населения (90,7 процента) отрицательно относится к разводам. В числе главных причин, приводящих к распаду семьи, граждане чаще всего называют неготовность молодых людей к семейной жизни, отсутствие у них достаточного жизненного опыта, неумение или нежелание идти на компромисс, уступать и нивелировать конфликты, временные материальные трудности, несовпадение характеров и интересов у супругов.
Важным фактором, который, по мнению опрошенных, способствует созданию крепкой, благополучной и гармоничной семьи, основанной на взаимоуважении, доверии и поддержке, является взаимная любовь молодых людей, вступающих в брак. Граждане считают, что следование национальным традициям, обычаям и нормам поведения, принятым в Узбекистане и передающимся из поколения в поколение, является значимым фактором, способствующим созданию счастливой и крепкой семьи.
Опрос общественного мнения свидетельствует об эффективности проводимой государственной политики, направленной на укрепление и развитие института семьи. Абсолютное большинство респондентов разделяет мнение, что происходящие в нашей стране преобразования способствуют созданию благоприятных и гармоничных отношений в семьях, укреплению материального положения молодых семей и воспитанию подрастающего поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей.
В целом опрос общественного мнения показал, что в Узбекистане счастливые семьи. Это подтверждается и результатами ежегодного Всемирного доклада о счастье ( World Happiness Report). В этом докладе, пятом по счету, отмечается, что уровень счастья является мерой социального прогресса и целью государственной политики. Результаты рейтинга основаны на ответах 3000 респондентов в каждой из 155 стран, которых просили оценить свое состояние по шкале от 0 до 10 баллов по нескольким категориям. В данном рейтинге Узбекистан занял самое высокое место среди стран СНГ и 47 место среди 155 стран мира.