2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш ва ундан фойдаланиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-04-25 | Ҳужжатлар
Кўп хонадонли уй-жой фондининг техник ҳолатини тубдан яхшилаш ва ундан тегишли равишда фойдаланиш, таъмирлаш-тиклаш ишларини ўз вақтида амалга ошириш учун зарур шароитлар яратиш, шунингдек, кўп хонадонли уйларга туташ ҳудудларни ободонлаштириш мақсадида:
1. Қуйидагилар кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш ва ундан фойдаланиш тизимини ташкил этиш даражасини янада оширишнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
аҳолининг уй-жой шароитларини яхшилаш, кўп хонадонли уй-жой фондининг уй ичидаги муҳандислик коммуникациялари ва умумий фойдаланиладиган жойларни ўз вақтида ва сифатли таъмирлаш, шунингдек, кўп хонадонли уй-жой фондига туташ ҳудудларни болалар ва спорт майдончалари ташкил этган ҳолда, ободонлаштиришни таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш;
кўп хонадонли уй-жой фондидан фойдаланиш ва унга хизмат кўрсатиш бозорини ривожлантириш имконини берадиган уй-жой коммунал хўжалигини бошқаришнинг таъсирчан вертикал тизимини яратиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
уй-жой коммунал соҳа ташкилотлари, айниқса, таъмирлаш-тиклаш хизматларининг моддий-техник базасини ташкил этиш ва мустаҳкамлаш, уларни замонавий ускуналар билан жиҳозлаш ва малакали мутахассислар билан таъминлаш.
2. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондини таъмирлаш, ободонлаштириш ва ундан фойдаланиш шароитларини яхшилаш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) тасдиқлансин ва унда қуйидагилар кўзда тутилсин:
2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондининг умумий фойдаланиладиган жойларини мукаммал ва жорий таъмирлаш параметрлари 1-иловага мувофиқ;
2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондига туташ ҳудудларни ободонлаштириш параметрлари 2-иловага мувофиқ;
2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондининг лифт ускуналарини таъмирлаш ва алмаштириш параметрлари 3-иловага мувофиқ;
кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш, ундан фойдаланиш ва таъмирлаш тизимини такомиллаштиришга доир комплекс тадбирлар 4-иловага мувофиқ.
Белгилаб қўйилсинки, Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари раҳбарлари тасдиқланган Дастурнинг белгиланган муддатларда қатъий бажарилиши учун шахсан жавоб беради.
3. Қуйидагилар Дастурни молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
кўп хонадонли уй-жой фондини мукаммал ва жорий таъмирлаш – тижорат банклари кредитлари, хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларининг махсус банк ҳисобварақларида алоҳида тўпланадиган ўз маблағлари;
кўп хонадонли уй-жой фондига туташ ҳудудларни ободонлаштириш – Қорақалпоғистон Республикасининг республика бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳри маҳаллий бюджетлари, шу жумладан, йил бошидаги қолдиқ бўш маблағлар ва I-III чорак якунлари бўйича ортиғи билан бажарилган даромад қисми, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигининг Уй-жой коммунал хўжалигини ривожлантириш жамғармаси маблағлари;
кўп хонадонли уй-жой фондининг лифт ускуналарини таъмирлаш ва алмаштириш – хусусий уй-жой мулкдорларининг ўз маблағлари, Қорақалпоғистон Республикасининг республика бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳри маҳаллий бюджетлари маблағлари, халқаро молия институтлари кредитлари, шунингдек, лизинг ҳисобидан.
4. Дастурни амалга ошириш доирасида:
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигининг "Кўп хонадонли уйлар, иссиқлик таъминоти объектлари қурилиши бўйича инжиниринг компанияси" давлат унитар корхонаси – буюртмачи;
«ТошуйжойЛИТИ» АЖ – бош лойиҳа ташкилоти;
«Ўзсаноатқурилишбанк» АТБ – уй-жой коммунал соҳа ташкилотларини молиялаштиришни таъминлайдиган ваколатли банк;
«РИЛК «Қурилишмашлизинг» АЖ – уй-жой коммунал хизматлар кўрсатадиган ташкилотларни зарур техника ва таъмирлаш-қурилиш ускуналари билан таъминлаш бўйича ихтисослаштирилган лизинг компанияси этиб белгилансин.
5. Тижорат банкларига «Таъмирлаш-тиклаш хизмати» ДУК ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларига мазкур қарор билан тасдикланган Дастурни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаштириш ставкасидан ортиқ бўлмаган ставка бўйича 5 йил муддатга имтиёзли кредитлар ажратиш тавсия этилсин.
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки:
тижорат банклари билан биргаликда хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларига кўп хонадонли уй-жой фондини таъмирлаш-тиклаш ва унга туташ ҳудудларни ободонлаштириш ишлари учун аввал ажратилган кредитларини қарз олувчиларнинг аризаларига биноан 5 йил муддатга узайтирсин;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда уй-жой коммунал хўжалиги корхона ва ташкилотларининг ҳисобварақларида маблағ тўпланиши ва улардан фойдаланиш тартибини кўзда тутадиган низом лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳузурида хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларига шартнома асосида бухгалтерлик ҳисобини юритиш, консалтинг хизматлар кўрсатиш ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларидан мажбурий бадаллар йиғиш хизматлари кўрсатадиган “Ягона ҳисоб-китоб маркази” ва унинг шаҳар ҳамда туманларда, зарур ҳолларда, туманлараро филиаллари ташкил этилсин.
Бунда “Ягона ҳисоб-китоб маркази”нинг талаб қилиб олгунча депозит ҳисобварақлари:
«Ўзсаноатқурилишбанк» АТБ филиалларида – банкнинг шаҳар ва туманлардаги мавжуд филиалларида;
бошқа тижорат банклари филиалларида – “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ филиаллари мавжуд бўлмаган ҳудудларда очилади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоят, шаҳар ва туманлар ҳокимликлари “Ягона ҳисоб-китоб марказлари” тегишли равишда фаолият кўрсатиши учун уларни хоналар билан таъминлаш бўйича барча зарур чораларни кўрсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги:
Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси билан ҳамкорликда 2017 йилнинг 1 ноябригача кўп хонадонли уйларни, мулкчилик шаклидан қатъи назар, паспортлаштириш натижалари бўйича уларнинг ягона маълумотлар базасини шакллантирсин ва уни мунтазам янгилаб боришни таъминласин;
2017 йилнинг 1 сентябрига қадар “Таъмирлаш-тиклаш хизмати” ДУКни Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги Уй-жой коммунал хўжалигини ривожлантириш жамғармаси, халқаро молия институтлари маблағлари, тижорат банклари кредитлари ва лизинг ҳисобидан “Таъмирлаш-тиклаш хизмати” ДУКнинг янгидан ташкил этиладиган шаҳар ва туман филиалларини 5-иловага мувофиқ махсус техника ва механизмларнинг намунавий рўйхати асосида махсус техника ҳамда механизмлар билан таъминласин;
кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш ва ундан фойдаланиш бўйича белгиланган норма ва қоидаларни ҳисобга олган ҳолда, кўп хонадонли уй-жой фонди умумий мулкини ва унга туташ ҳудудларни сақлаш учун турар жой ҳамда нотурар жой бинолар мулкдорларининг мажбурий бадаллари энг кам миқдорини ҳар йили тасдиқласин ва уларни хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларига етказсин.
8. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра:
кўп хонадонли уй-жой фонди умумий мулки ва унга туташ ҳудудларни сақлаш учун турар жой ҳамда нотурар жой бинолар мулкдорларининг мажбурий бадаллари миқдори хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги томонидан ҳар йили тасдиқланадиган энг кам миқдордан кам бўлмаган ҳажмда белгиланади;
хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати бошқарувининг раиси «Коммуналўқув» ўқув-услубий маркази» давлат унитар корхонасида ўқигани тўғрисида тегишли сертификатга эга бўлган тақдирда, туман (шаҳар) уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш бўлими бошлиғи билан келишилган ҳолда сайланади, шунингдек, хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари аъзоларининг умумий йиғилиши қарори асосида туман (шаҳар) уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш бўлими бошлиғининг тақдимномасига кўра лавозимидан озод этилади.
9. Кўп хонадонли уй-жой фондини таъмирлаш, ободонлаштириш ва ундан фойдаланиш шароитларини яхшилаш дастури амалга оширилишини мувофиқлаштириш ҳамда мониторинг қилиш бўйича Республика комиссияси (кейинги ўринларда – Комиссия) 6-иловага мувофиқ таркибда ташкил этилсин ва қуйидагилар унинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
Дастурнинг амалга оширилишини мувофиқлаштириш ва мониторинг қилиш;
кўп хонадонли уй-жой фондига хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш ишлари сифатини мониторинг қилиш;
кўп хонадонли уй-жойларни мавсумий фойдаланишга тайёрлашни мувофиқлаштириш ва мониторинг қилиш;
республикамизнинг кўп хонадонли уй-жой фондига хизмат кўрсатиш тизимини такомиллаштиришнинг замонавий услубларини жорий қилиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш;
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари раҳбарларининг Дастур амалга оширилишининг бориши тўғрисидаги ҳисоботларини ҳар чоракда эшитиш;
Дастур параметрларига, зарур ҳолларда, асосланган ўзгартиш ва аниқликлар киритиш.
10. «Таъмирлаш-тиклаш хизмати» ДУК 2022 йилнинг 1 январигача:
барча турдаги солиқлар ва давлат мақсадли жамғармаларига мажбурий ажратмалар тўлашдан;
республикада ишлаб чиқарилмайдиган ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланадиган рўйхатлар бўйича Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб келинадиган қурилиш техникаси, кичик механизация воситалари, материал ва ускуналар учун божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод этилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси Дастурни амалга ошириш доирасида бажариладиган лойиҳа ва қурилиш-монтаж ишлари сифатининг, буюртмачи ва пудратчи ташкилотлар томонидан тузилган шартномалар шартлари бажарилишининг давлат архитектура-қурилиш назоратини таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги «Ўзқурилишматериаллари» АЖ, «Ўзметкомбинат» АЖ билан биргаликда навбатдаги йил учун моддий балансларни ишлаб чиқишда Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигининг асосланган талабномалари бўйича Дастурни амалга ошириш учун цемент ва металл прокатларини тўғридан-тўғри шартномалар ҳамда тартибга солинадиган нархлар асосида ўрнатилган тартибда ажратишни назарда тутсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида икки ой муддатда Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари – «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти бошқаруви раиси А.Ж.Раматов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 24 апрель
«2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш
ва ундан фойдаланиш тизимини янада такомиллаштириш
чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига
Кўп хонадонли уй-жой фондининг техник ҳолатини тубдан яхшилаш ва ундан самарали фойдаланиш, таъмирлаш-тиклаш ишларини ўз вақтида амалга ошириш, шунингдек, кўп хонадонли уйларга туташ ҳудудларда тозаликни сақлаш ва уларни ободонлаштириш бундай уйларда яшайдиган аҳоли учун қулай шарт-шароитлар яратишда муҳим ҳаётий омиллардан бири саналади.
Бугунги кунда мамлакатимизда таркибий ислоҳотларнинг мустаҳкам меъёрий-ҳуқуқий базага таянган ҳолда изчил амалга оширилаётгани уй-жой фондини бошқариш ва ундан фойдаланишнинг мутлақо янги тизимини ташкил этиш имконини бермоқда.
Кейинги 5 йилда хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари фаолиятини такомиллаштириш, кўп хонадонли уй-жой фондини капитал ва жорий таъмирлаш бўйича қабул қилинган қарорлар асосида кўп хонадонли уйларнинг томи, подвал иншоотлари, фасад, подъезд, лифт ва ирригация тармоқлари, шунингдек, йўлакларни бетонлаштириш ҳамда уй-жойлар атрофидаги ҳудудларни ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш масалаларини ўз ичига олган комплекс чора-тадбирлар амалга оширилди.
Ҳозирги пайтда мамлакатимизда 4 мингдан зиёд хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати томонидан 32,4 мингдан ортиқ кўп хонадонли уйга хизмат кўрсатилмокда.
Шу билан бирга, ушбу тармоқда олиб борилаётган ишлар таҳлили хусусий уй-жой мулкдорларининг кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш, ундан фойдаланиш ва таъмирлаш борасидаги фаолиятида ҳал этилмаган қатор муаммолар борлигини кўрсатмоқда.
Бу ҳақда сўз юритганда, аввало, кўп хонадонли уй-жой фондини бошқариш ва ундан фойдаланишда жойлардаги ижро ҳокимияти органлари ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари ўртасида комплекс ёндашув ҳамда ўзаро ҳамкорлик механизми шаклланмаганини қайд этиш зарур.
Кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш борасида таъсирчан назорат ўрнатилмаган, кўп ҳолларда ундан техник фойдаланиш ва аҳолининг хавфсиз яшашини таъминлаш борасидаги меъёр ва талаблар бузилишига йўл қўйилмокда. Кўп хонадонли уйларда таъмирлаш-тиклаш ишларини ўтказишнинг қоида ва муддатларига риоя этилмаяпти, бу эса, табиийки, аҳолининг ҳақли норозилигига сабаб бўлмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш ва ундан фойдаланиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори кўп хонадонли уй-жой фондининг техник ҳолатини тубдан яхшилаш ва ундан оқилона фойдаланиш, таъмирлаш-тиклаш ишларини белгиланган муддатларда олиб бориш, шунингдек, кўп хонадонли уйларга туташ ҳудудларни янада ободонлаштириш учун зарур шарт-шароит яратиш мақсадида қабул қилинди.
Қарорда кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш ва ундан фойдаланиш тизимини ташкил этишнинг асосий йўналишлари белгиланган бўлиб, улар қуйидагиларни назарда тутади:
аҳолининг уй-жой шароитини яхшилаш, кўп хонадонли уйларда жойлашган хонадонлардаги муҳандислик-коммуникация тизими ва умумий тарзда фойдаланиладиган инфратузилмаларни ўз вақтида ва сифатли таъмирлаш, шунингдек, кўп хонадонли уй-жой фондига туташ ҳудудларни ободонлаштириш, у ерларда болалар ва спорт майдончаларини барпо этишга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш;
уй-жой коммунал соҳа ташкилотлари, хусусан, таъмирлаш-тиклаш хизматларининг моддий-техник базасини яратиш ва мустаҳкамлаш, уларни замонавий ускуналар билан жиҳозлаш ва малакали мутахассислар билан таъминлаш.
Қарорга мувофиқ, 2017-2021 йилларда кўп хонадонли уй-жой фондини таъмирлаш, ободонлаштириш ва ундан фойдаланиш шароитларини яхшилаш дастури тасдиқланди. Ушбу Дастурда кўп хонадонли уй-жой фондининг умумий тарзда фойдаланиладиган инфратузилмаларини капитал ва жорий таъмирлаш, ҳудудларни ободонлаштириш, лифт ускуналарини таъмирлаш ва алмаштириш, шунингдек, кўп хонадонли уй-жой фондини сақлаш, ундан фойдаланиш ва таъмирлаш тизимини такомиллаштиришга доир комплекс чора-тадбирлар белгиланди.
Қайд этилган лойиҳаларни амалга ошириш учун хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларининг ўз маблағлари, тижорат банклари кредитлари, Қорақалпоғистон Республикасининг республика бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳри маҳаллий бюджетлари маблағлари, Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигининг Уй-жой коммунал хўжалигини ривожлантириш жамғармаси маблағлари, халқаро молия институтлари кредитлари, шунингдек, лизинг ҳисобидан 1,8 триллион сўм маблағ йўналтириш кўзда тутилмоқда.
Мазкур Дастурни амалга оширишда «Ўзсаноатқурилишбанк» акциядорлик тижорат банки уй-жой коммунал соҳасига қарашли ташкилотларни молиялаштиришни таъминлайдиган ваколатли банк этиб белгиланди.
Дастурни амалга ошириш доирасида тижорат банкларига «Таъмирлаш-тиклаш хизмати» давлат унитар корхонаси ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларига имтиёзли кредитлар ажратиш тавсия этилди.
Шунингдек, мазкур қарорда Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳузурида хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларига шартнома асосида бухгалтерлик ҳисобини юритиш, консалтинг хизматлар кўрсатиш ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларидан мажбурий бадаллар йиғиш хизматларини кўрсатадиган “Ягона ҳисоб-китоб маркази” ва шаҳар ҳамда туманларда унинг филиалларини ташкил этиш назарда тутилган.
Қарор билан шундай тартиб ўрнатилмоқдаки, унга кўра:
кўп хонадонли уй-жой фонди умумий мулки ва унга туташ ҳудудларни сақлаш учун турар жой ва нотурар жой бинолар мулкдорларининг мажбурий бадаллари миқдори Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳар йили тасдиқлайдиган энг кам миқдордан кам бўлмаган ҳажмда хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари томонидан белгиланади;
Қарорнинг амалга оширилиши қуйидаги натижаларга эришиш имконини беради:
биринчидан, бу қарор кўп хонадонли уй-жой фондининг техник ҳолатини ва ундан мақсадга мувофиқ ҳолда фойдаланишни тубдан яхшилаш, таъмирлаш-тиклаш ишларини ўз вақтида ўтказиш;
иккинчидан, аҳолининг ривожланган инфратузилмага эга бўлган кўп хонадонли уй-жой фондида яшаши учун ҳар жиҳатдан қулай шароит яратиш;
учинчидан, кўп хонадонли уй-жой фондини бошқариш ва ундан фойдаланишда жойлардаги ижро ҳокимияти органлари ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларининг ўзаро ҳамкорликда ишлашини таъминлайди.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы содержания и эксплуатации многоквартирного жилищного фонда на период 2017-2021 годы
2017-04-25 | Документы
В целях создания необходимых условий для кардинального улучшения технического состояния и надлежащей эксплуатации многоквартирного жилищного фонда, своевременного проведения ремонтно-восстановительных работ, а также улучшения благоустройства территорий, прилегающих к многоквартирным жилым домам:
1. Считать основными направлениями дальнейшего повышения уровня организации системы содержания и эксплуатации многоквартирного жилищного фонда:
реализацию мер, направленных на улучшение жилищных условий населения, обеспечение своевременного и качественного ремонта внутридомовых инженерных коммуникаций и мест общего пользования в многоквартирном жилищном фонде, а также благоустройства прилегающих к многоквартирным жилым домам территорий с созданием детских и спортивных площадок;
реализацию комплексных мер по созданию действенной вертикальной системы управления жилищно-коммунальным хозяйством, способствующей развитию рынка работ по эксплуатации и обслуживанию многоквартирного жилищного фонда;
создание и укрепление материально-технической базы организаций жилищно-коммунальной сферы, особенно ремонтно-восстановительных служб, оснащение их современным оборудованием и укомплектование квалифицированными специалистами.
2. Утвердить разработанную Министерством экономики, Министерством финансов Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г.Ташкента, другими заинтересованными министерствами и ведомствами Программу по ремонту, благоустройству и улучшению условий эксплуатации многоквартирного жилищного фонда на 2017-2021 годы (далее –Программа), включающую:
параметры капитального и текущего ремонта мест общего пользования многоквартирного жилищного фонда на период 2017-2021 годы согласно приложению №1;
параметры благоустройства территорий, прилегающих к многоквартирным жилым домам, на период 2017-2021 годы согласно приложению №2;
параметры ремонта и замены лифтового оборудования многоквартирного жилищного фонда на период 2017-2021 годы согласно приложению №3;
Комплексные мероприятия по совершенствованию системы содержания, эксплуатации и ремонта многоквартирного жилищного фонда согласно приложению №4.
Установить, что руководители Министерства жилищно-коммунального обслуживания, Министерства экономики, Министерства финансов Республики Узбекистан, Госархитектстроя, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и г.Ташкента несут персональную ответственность за безусловное выполнение параметров утвержденной Программы строго в установленные сроки.
3. Определить источниками финансирования Программы:
капитального и текущего ремонта многоквартирного жилищного фонда – кредиты коммерческих банков, собственные средства товариществ частных собственников жилья, раздельно аккумулируемые на специальных банковских счетах;
благоустройства территорий, прилегающих к многоквартирным жилым домам, – средства республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента, включая свободные остатки на начало года и перевыполнение доходной части по итогам I-III кварталов, а также средства Фонда развития жилищно-коммунального хозяйства Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан;
ремонта и замены лифтового оборудования многоквартирного жилищного фонда – собственные средства товариществ частных собственников жилья, средства республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента, кредиты международных финансовых институтов, а также за счет лизинга.
4. Определить в рамках реализации Программы:
заказчиком – ГУП "Инжиниринговую компанию по строительству многоквартирных домов, объектов теплоснабжения" Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан;
генеральной проектной организацией – АО «ТошуйжойЛИТИ»;
АКБ «Узпромстройбанк» – уполномоченным банком, обеспечивающим финансирование организаций жилищно-коммунальной сферы;
АО «Республиканская специализированная лизинговая компания «Курилишмашлизинг» – специализированной лизинговой компанией по оснащению организаций, оказывающих жилищно-коммунальные услуги, необходимой техникой и ремонтно-строительным оборудованием.
5. Рекомендовать коммерческим банкам выделять льготные кредиты ГУП «Ремонтно-восстановительная служба» и товариществам частных собственников жилья, в рамках реализации Программы, утвержденной настоящим постановлением, сроком на 5 лет, по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан.
Центральному банку Республики Узбекистан совместно с:
коммерческими банками пролонгировать, по заявкам заемщиков, сроком на 5 лет ранее выданные кредиты товариществам частных собственников жилья на ремонтно-восстановительные работы и благоустройство прилегающих территорий к многоквартирным жилым домам;
Министерством финансов, Министерством жилищно-коммунального обслуживания и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект положения, предусматривающий порядок аккумулирования и использования средств на счетах предприятий и организаций жилищно-коммунальной сферы.
6. Создать при Министерстве жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан «Единый расчетный центр» с городскими и районными, а в необходимых случаях межрайонными филиалами по оказанию на договорной основе товариществам частных собственников жилья услуг по ведению бухгалтерского учета, предоставлению консалтинговых услуг и сбору обязательных взносов с членов товариществ частных собственников жилья.
При этом депозитные счета до востребования «Единых расчетных центров» открываются:
в филиалах АКБ «Узпромстройбанк» – в имеющихся городских и районных филиалах банка;
в филиалах других коммерческих банков – в регионах, где не имеется филиалов АКБ «Узпромстройбанк».
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, городов и районов принять все необходимые меры по обеспечению помещениями «Единых расчетных центров» для их надлежащего функционирования.
7. Министерству жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан обеспечить:
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в срок до 1 ноября 2017 года формирование единой базы данных многоквартирных домов по результатам их паспортизации, независимо от форм собственности, с обеспечением ее регулярного обновления;
в срок до 1 сентября 2017 года укомплектование ГУП «Ремонтно-восстановительная служба» специальной техникой и механизмами за счет средств Фонда развития жилищно-коммунального хозяйства Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан, международных финансовых институтов, льготных кредитов коммерческих банков и лизинга на основе примерного перечня специальной техники и механизмов для оснащения вновь создаваемых городских и районных филиалов ГУП «Ремонтно-восстановительная служба» согласно приложению №5;
ежегодное утверждение минимальных размеров обязательных взносов собственников жилых и нежилых помещений на содержание общего имущества и территорий, прилегающих к многоквартирным жилым домам, с учетом установленных норм и правил содержания и эксплуатации многоквартирного жилищного фонда и доведение их до товариществ частных собственников жилья.
8. Установить порядок, в соответствии с которым:
размеры обязательных взносов собственников жилых и нежилых помещений на содержание общего имущества и территорий, прилегающих к многоквартирным жилым домам, устанавливаются товариществом частных собственников жилья не ниже минимальных размеров, утверждаемых на ежегодной основе Министерством жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан;
председатель правления товарищества частных собственников жилья избирается при наличии соответствующего сертификата о прохождении обучения в ГУП «Учебно-методический центр «Коммуналукув»» и по согласованию кандидатуры с начальником отдела жилищно-коммунального обслуживания района (города), а также освобождается от занимаемой должности по представлению начальника отдела жилищно-коммунального обслуживания района (города) на основании решения общего собрания членов товарищества частных собственников жилья.
9. Образовать Республиканскую комиссию по координации и мониторингу реализации Программы по ремонту, благоустройству и улучшению условий эксплуатации многоквартирного жилищного фонда (далее – Республиканская комиссия) в составе согласно приложению №6, определив ее основными задачами:
координацию и мониторинг реализации Программы;
мониторинг качества работ по обслуживанию и ремонту многоквартирного жилищного фонда;
координацию и мониторинг подготовки многоквартирных жилых домов к сезонной эксплуатации;
выработку рекомендаций по внедрению современных методов усовершенствования системы обслуживания многоквартирного жилищного фонда республики;
ежеквартальное заслушивание отчетов руководителей Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о ходе реализации Программы;
внесение, при необходимости, обоснованных изменений и уточнений в параметры Программы.
10. Освободить сроком до 1 января 2022 года ГУП «Ремонтно-восстановительная служба» от уплаты:
всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды;
таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за строительную технику, средства малой механизации, материалы и оборудование, не производимые в республике и ввозимые на территорию Республики Узбекистан по перечням, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
11. Государственному комитету Республики Узбекистан по архитектуре и строительству обеспечить государственный архитектурно-строительный надзор за качеством выполняемых проектных и строительно-монтажных работ в рамках реализации Программы, исполнением заказчиками и подрядными организациями условий заключенных договоров.
12. Министерству экономики Республики Узбекистан совместно с АО «Узстройматериалы», АО «Узметкомбинат» при разработке материальных балансов на очередной год, по обоснованным заявкам Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан, в установленном порядке предусматривать выделение по прямым договорам и регулируемым ценам цемент и металлопрокат на реализацию Программы.
13. Министерству жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узбекистон темир йуллари» Раматова А.Ж.
Город Ташкент, 24 апреля 2017 года.
«О мерах по дальнейшему совершенствованию системы
содержания и эксплуатации многоквартирного жилищного фонда
на период 2017-2021 годы»
Для создания комфортабельных условий проживания населения в многоквартирном жилищном фонде одним из жизненно важных факторов является кардинальное улучшение технического состояния и надлежащей эксплуатации многоквартирного жилищного фонда, своевременное проведение ремонтно-восстановительных работ, а также улучшение благоустройства территорий, прилегающих к многоквартирным домам.
Последовательная реализация структурных реформ в соответствии с созданной прочной нормативно-правовой базой позволила обеспечить принципиально новую систему управления жилищным фондом и его эксплуатации.
За последние 5 лет проведена определенная работа по совершенствованию деятельности товариществ частных собственников жилья, капитальному и текущему ремонту многоквартирного жилищного фонда, охватывающая комплексные мероприятия по ремонту кровли, подвальных помещений, фасадов, подъездов, лифтов, ирригационных сетей, бетонирование тротуаров, благоустройство и озеленение территорий, прилегающих к многоквартирным домам.
В настоящее время в республике функционируют свыше 4 тысяч товариществ частных собственников жилья, обслуживающих более 32,4 тысячи многоквартирных домов.
Вместе с тем существующий анализ положения дел в данной отрасли показал наличие ряда нерешенных вопросов, связанных с деятельностью товариществ частных собственников жилья в части содержания, эксплуатации и ремонта многоквартирного жилищного фонда.
Наряду с этим, отсутствует комплексный подход и механизм взаимодействия между органами исполнительной власти на местах и товариществами частных собственников жилья в управлении многоквартирным жилищным фондом и его эксплуатации.
Не налажен действенный контроль за обеспечением сохранности многоквартирного жилищного фонда, зачастую нарушаются установленные требования по его технической эксплуатации и безопасного проживания в нем населения. Не соблюдаются правила и сроки проведения ремонтно-восстановительных работ многоквартирных домов, что в свою очередь вызывает справедливые нарекания со стороны жителей.
В целях создания необходимых условий для кардинального улучшения технического состояния и надлежащей эксплуатации многоквартирного жилищного фонда, своевременного проведения ремонтно-восстановительных работ, а также улучшения благоустройства территорий, прилегающих к многоквартирным домам, принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы содержания и эксплуатации многоквартирного жилищного фонда на период 2017-2021 годы».
Постановлением определены основные направления организации системы содержания и эксплуатации многоквартирного жилищного фонда, предусматривающие:
реализацию мер, направленных на улучшение жилищных условий населения, обеспечение своевременного и качественного ремонта внутридомовых инженерных коммуникаций и мест общего пользования в многоквартирном жилищном фонде, а также благоустройство прилегающих к многоквартирным жилым домам территорий с созданием детских и спортивных площадок;
Документом утверждена Программа по ремонту, благоустройству и улучшению условий эксплуатации многоквартирного жилищного фонда на 2017-2021 годы, включающая капитальный и текущий ремонт мест общего пользования многоквартирного жилищного фонда, благоустройство территорий, ремонт и замену лифтового оборудования, а также Комплексные мероприятия по совершенствованию системы содержания, эксплуатации и ремонта многоквартирного жилищного фонда.
На реализацию вышеуказанных проектов предусмотрены средства в размере 1,8 триллиона сумов за счет собственных средств товариществ частных собственников жилья, кредиты коммерческих банков, средства республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента, средства Фонда развития жилищно-коммунального хозяйства Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан, кредиты международных финансовых институтов, а также лизинга.
В рамках реализации Программы АКБ «Узпромстройбанк» определен уполномоченным банком, обеспечивающим финансирование организаций жилищно-коммунальной сферы.
Коммерческим банкам рекомендовано выделять льготные кредиты ГУП «Ремонтно-восстановительная служба» и товариществам частных собственников жилья в рамках реализации Программы.
Постановлением предусмотрено создание при Министерстве жилищно-коммунального обслуживания «Единого расчетного центра» с городскими и районными филиалами по оказанию на договорной основе товариществам частных собственников жилья услуг по ведению бухгалтерского учета, предоставлению консалтинговых услуг и сбору обязательных взносов с членов товариществ частных собственников жилья.
Постановлением устанавливается порядок, в соответствии с которым:
председатель правления товарищества частных собственников жилья избирается при наличии соответствующего сертификата о прохождении обучения в ГУП «Учебно-методический центр «Коммуналукув» и по согласованию кандидатуры с начальником отдела жилищно-коммунального обслуживания района (города), а также освобождается от занимаемой должности по представлению начальника отдела жилищно-коммунального обслуживания района (города) на основании решения общего собрания членов товарищества частных собственников жилья.
Реализация постановления позволит:
во-первых, кардинально улучшить техническое состояние и надлежащую эксплуатацию многоквартирного жилищного фонда, своевременно проводить ремонтно-восстановительные работы;
во-вторых, создать благоприятные условия проживания для жителей многоквартирного жилищного фонда с развитой инфраструктурой;
в-третьих, обеспечить слаженную работу органов исполнительной власти на местах и товариществ частных собственников жилья по управлению и эксплуатации многоквартирного жилищного фонда.