Самарқанд вилоятида очиқ мулоқот ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2017 йилни «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» деб эълон қилинганлиги муносабати билан, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий прокуратураси томонидан 20 апрель куни Самарқанд вилояти Солиқ бошқармаси мажлислар залида бевосита мулоқот ва сайёр шахсий қабул ўтказилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий прокуратураси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги масъул ходимлари, Самарқанд вилояти Фавқулодда вазиятлар бошқармасининг ҳарбий хизматчилари, уларнинг оила аъзолари, нафқадаги ҳарбий хизматчилари ҳамда тегишли вазирлик ва идораларнинг масъул ходимлари иштирок этишди.
Очиқ мулоқотдан кўзланган асосий мақсад, фуқароларнинг дарду ташвишлари, ҳаётий муаммо ва эҳтиёжларини ўрганиш, уларни ижобий ҳал этиш каби муҳим масалаларга эчим топишга хизмат қилади. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасида қабул қилинаётган янги қонун, фармон ва қарорларнинг моҳиятини этказиш, ҳарбий хизматчилар ва хизматчиларнинг ҳуқуқий маданиятини ошириш ҳамда улар билан мулоқотни ташкил этиш орқали мавжуд муаммоларни баратараф қилишдан иборат бўлди.
Учрашувда, ҳарбий хизматчиларнинг фарзандларини мактабгача таълим муассасалари ва умумий ўрта таълим мактабларига қабул қилиш, нафақадаги ҳарбий хизматчиларнинг пенция таъминоти, Самарқанд вилоятидаги иш билан боғлиқ муаммолар муҳокама этилди. Мулоқотлар чоғида ҳар бир ташкилот раҳбари ўз олдига қўйилган вазифа ва режалар тўғрисида ахборот берди. Мавжуд муаммолар бўйича саволларга атрофлича жавоб қайтарди.

Открытый диалог в Самарканде
20 апреля 2017 года в здании Налогового управления Самаркандской области по инициативе Военной прокуратуры Республики Узбекистан в рамках объявленного Президентом Республики Узбекистан 2017 года – «Года диалога с народом и интересов человека» под председательством начальника Управления по чрезвычайным ситуациям Самаркандской области У.Хайдарова и заместителя начальника отдела Военной прокуратуры Д.Хамраева проведена встреча в формате открытого диалога с военнослужащими, сотрудниками и членами их семей, а также с пенсионерами управления, на которую приглашены ответственные сотрудники и специалисты управлений внутренних дел, образования, здравоохранения, Центрального банка и ООО «Кишлок курилиш инвест» Самаркандской области.
Отмечено, что главной целью проводимых сегодня в нашем обществе процессов преобразований и обновления являются интересы, честь и достоинство граждан, повышение уровня и качества жизни населения страны.
В ходе мероприятия участники рассказали о волнующих их проблемах. Приглашенные представители организаций ответили на их вопросы. В частности, сотрудники и пенсионеры УЧС и члены их семей интересовались вопросами, касающимися постоянной прописки сотрудников и их семей, обеспечением жильем и других видов социальной защиты военнослужащих.
По итогам обсуждения повестки дня выработаны предложения по решению выявленных в ходе диалога актуальных проблем, а также даны поручения соответствующим должностным лицам, исполнение которых взято на контроль Военной прокуратурой и руководством МЧС.