Тасвирий ва амалий санъат фестивалининг ғолиб ва совриндорлари тақдирланди
Ўзбекистон Бадиий академияси томонидан Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилига бағишлаб ўтказилган Тасвирий ва амалий санъат фестивали ижодкорларнинг ўзаро тажриба алмашиши, ёшларнинг билим ва тафаккурини кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этди.
Марказий кўргазмалар залида мазкур фестивалнинг ғолиб ва совриндорларини тақдирлашга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Бадиий академияси раиси А.Нуриддинов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг таълим, маданият, илм-фан, адабиёт, санъат ва спорт соҳаларини ривожлантириш, ёшларга оид давлат сиёсатини такомиллаштириш, аҳолини ўйлантираётган долзарб масалаларга ўз вақтида ва ижобий ечим топишга оид амалий ишларидан халқимиз мамнун бўлмоқда.
Фестиваль давомида Марказий кўргазмалар зали, унинг атрофидаги сўлим хиёбон ёш мусаввирлар, уларнинг устозлари, ота-оналари билан гавжум бўлди. Ўқувчи-ёшлар томонидан Ватанимиз манзаралари, миллий анъана ва қадриятларимиз, баҳорий гўзаллик акс эттирилган кўплаб картиналар, миллий ҳунармандлик намуналари яратилди. Хушманзара табиат қўйнида ўтказилган маҳорат дарслари, машғулотлар талаба ва ўқувчиларнинг тасвирий санъат, ижодий изланишга оид билимларини янада бойитди. Ўзбекистон замонавий санъати, унинг бадиий талқини, ривожланиш тамойиллари, рассом ва жамият мавзуларида анжуманлар, давра суҳбатлари, янги ижодий асарлар тақдимоти ўтказилди.
Фестиваль кунлари Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилига бағишланган кўргазмалар, ижодий ишлар танловлари бўлиб ўтди. Хорижий мамлакатларнинг маданият кунларига оид тақдимот, фотокўргазмалар санъат ривожида ижодий мулоқотнинг ўрни беқиёс эканини яна бир карра намоён этди. "Мовийга парвоз-II. Она замин ва инсон образи", "Баҳор нафаси" мавзуларидаги ҳамда амалий санъат намуналари, фотографияга оид кўргазмалар мамлакатимизда "устоз – шогирд" анъаналарининг бардавомлигини кўрсатди. Бу жиҳатлар олий ва ўрта махсус таълим даргоҳларининг ўқитувчи ва талабалари иштирокидаги бадиий кўргазмаларда ўз аксини топди.
– Бундай санъат фестиваллари ижодкорларнинг ишини атрофлича таҳлил қилиш ва ўрганиш, халқимиз эътиборига ҳавола этишда муҳим аҳамият касб этади, – дейди моҳир хаттот, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими Ҳабибулла Солиҳ. – Кўргазмаларда ёш ижодкорларнинг изланишларидан намуналар намойиш этилди. Тинч ва осуда, осмони мусаффо, ижодкорлари эъзозланган юртда фарзандларнинг камолини кўришдан ортиқ бахт бўлмаса керак.
– Санъат фестивалида қатнашганимдан мамнунман, – дейди Навоий вилояти Нурота туманидаги ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси Адҳам Болиқулов. – Устоз-мусаввирларнинг маҳорат сабоқлари янада кўпроқ изланишга, ўз устимизда ишлашга ундади.

2017-04-25 | Культура
Фестиваль изобразительного и прикладного искусства, проведенный Академией художеств Узбекистана и посвященный Году диалога с народом и интересов человека, сыграл важную роль в обмене опытом между творческими деятелями, расширении знаний и кругозора молодежи.
В Центральном выставочном зале состоялось мероприятие, посвященное награждению победителей и призеров этого фестиваля.
Председатель Академии художеств Узбекистана А.Нуриддинов и другие отметили, что наш народ воодушевлен практическими делами, осуществляемыми Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым по развитию сферы образования, культуры, науки, литературы, искусства и спорта, совершенствованию государственной молодежной политики, своевременному и положительному решению актуальных вопросов, волнующих людей.
В дни фестиваля Центральный выставочный зал и прилегающая к нему зеленая зона были полны молодыми художниками, их наставниками, родителями. Начинающие творцы создавали картины и изделия национального ремесленничества, участвовали в проведенных на лоне природы мастер-классах и занятиях. Также были организованы конференции, беседы за "круглым столом", посвященные современному искусству Узбекистана, художественным концепциям и принципам развития, презентации новых творческих произведений.
В дни фестиваля также прошли выставки и конкурсы творческих работ, посвященные Году диалога с народом и интересов человека. А презентации и фотовыставки в рамках Дней культуры различных стран еще раз продемонстрировали неоценимую роль творческого диалога в развитии искусства. Выставки "Полет в синеву-II. Образ человека и природа", "Дыхание весны", а также работ в жанрах прикладного искусства и фотографии показали преемственность традиций "Мастер-ученик" в нашей стране. Эти аспекты нашли свое отражение и в художественных выставках с участием преподавателей, учащихся средних специальных, образовательных учреждений и студентов вузов.
- Такие фестивали искусства имеют важное значение во всестороннем анализе и изучении творчества молодых мастеров, их представлении народу, - говорит заслуженный работник культуры Республики Узбекистан Хабибулла Солих. - На выставках были продемонстрированы работы молодых художников и мастеров прикладного искусства. Разве есть большее счастье, чем жить в стране, где высоко ценится труд творцов, видеть успехи и достижения детей?!
- Очень счастлив, что принял участие в фестивале искусств, - говорит учащийся специализированной школы-интерната искусства Нуратинского района Навоийской области Адхам Боликулов. - Мастер-классы от известных художников призвали нас неустанно работать над собой.