Жамоатчилик назоратида маҳалланинг ўрни
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитасининг Гулистонда ўтказилган кенгайтирилган сайёр йиғилишида “Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари тўғрисида”ги ҳамда “Фуқаролар йиғини раиси (оқсоқоли) ва унинг маслаҳатчилари сайлови тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунларининг Сирдарё вилоятидаги ижроси кўриб чиқилди.
Видеоселектор шаклида ташкил этилган ва вилоят, туман, шаҳар ҳокимлари ўринбосарлари, корхона-ташкилот, муассаса раҳбарлари, фуқаролар йиғинлари раислари ва уларнинг маслаҳатчилари, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари иштирок этган йиғилишда Президентимиз раҳнамолигида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар жараёнида маҳалланинг ижтимоий мавқеини янада мустаҳкамлаш, унинг ваколат ва вазифалари доирасини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 3 февралдаги “Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилмоқда.
– Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида ушбу ҳужжатнинг қабул қилиниши маҳалла фуқаролар йиғинлари зиммасига алоҳида масъулият юклайди, – деди Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси А.Саидов. – Мазкур ҳужжатда белгилаб берилган устувор вазифаларнинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, маҳалланинг жойларда халқнинг маслакдоши ва кўмакдошига, таъбир жоиз бўлса, адолат тарозисига айланишини таъминлайди.
Йиғилишда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг биринчи устувор йўналишида белгиланган давлат бошқаруви ва давлат хизматининг ташкилий-ҳуқуқий асосларини ривожлантириш, маҳалла институтининг жамият бошқарувидаги ўрни ва фаолияти самарадорлигини янада ошириш масалалари хусусида атрофлича фикр алмашилди.
Қўмита аъзоси Т.Норбоев сайёр йиғилиш иштирокчиларини қўмита ишчи гуруҳи томонидан ўтказилган мониторинг натижалари билан таништирди. Ўтказилган мониторингда вилоятдаги 263 фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолияти Ўзбекистон Республикаси қонунлари, Президентимизнинг фармон ва қарорлари, бошқа ҳуқуқий-меъёрий ҳужжатлар ижросини таъминлашга йўналтирилгани таъкидланди.
Йиғилишда қонун ижросини таъминлашда фуқаролар йиғинларида сезиларли натижаларга эришилгани ҳолда, таълим, соғлиқни сақлаш, коммунал хизмат ва бошқа соҳа вакиллари билан маҳалла ўртасида ҳамкорлик етарли даражада йўлга қўйилмагани, маҳалла раислари ва маслаҳатчилари қонун доирасида ўз ҳақ-ҳуқуқларини тўла англаб етмагани, жойларда ўз ечимини кутаётган муаммолар ҳам мавжудлигига эътибор қаратилди.

Роль махалли в общественном контроле
На организованном в Гулистане выездном расширенном заседании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан было рассмотрено исполнение в Сырдарьинской области законов Республики Узбекистан «Об органах самоуправления граждан» и «О выборах председателя (аксакала) схода граждан и его советников».
На заседании, прошедшем в форме видеоселектора с участием заместителей хокимов области, районов и городов, руководителей предприятий, организаций и учреждений, председателей сходов граждан и их советников, представителей негосударственных некоммерческих организаций, отмечалось, что в процессе осуществляемых под руководством Президента нашей страны последовательных реформ особое внимание уделяется дальнейшему укреплению социального статуса махалли, расширению ее полномочий и задач.
Важным руководством к действию при этом служит Указ главы нашего государства "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" от 3 февраля 2017 года.
-Принятие данного документа в Год диалога с народом и интересов человека возлагает особую ответственность на сходы граждан махаллей, - сказал председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан А.Саидов. - Своевременное и качественное выполнение намеченных в данном документе приоритетных задач, как отметил глава нашего государства, обеспечит превращение махалли в структуру на местах, оказывающую реальную помощь и содействие народу.
На заседании состоялся подробный обмен мнениями по таким вопросам, как развитие организационно-правовых основ государственного управления и государственной службы, дальнейшее повышение роли и эффективности деятельности института махалли в общественном управлении, определенных в первом приоритетном направлении Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Член комитета Т.Норбоев ознакомил участников выездного заседания с результатами мониторинга, проведенного рабочей группой комитета. Отмечалось, что, как показал мониторинг, деятельность 263 органов самоуправления граждан области направлена на обеспечение исполнения законов Республики Узбекистан, указов и постановлений Президента нашей страны и других нормативно-правовых актов.
На заседании наряду с результатами, достигнутыми сходами граждан в обеспечении исполнения законов, также было обращено внимание на то, что не на должном уровне находится взаимодействие между махаллями и представителями образования, здравоохранения, коммунальной службы и других сфер, председатели махаллей и их советники еще не в полной мере осознали свои права и обязанности в рамках закона, а также на наличие ряда нерешенных проблем на местах.