Электрон парламент тизими ривожланмоқда
“Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастурида “Электрон парламент” тизимини ривожлантириш комплекс дастурини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш белгиланган. Мазкур тизим демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизация қилиш жараёнларида Олий Мажлис ҳамда сиёсий партияларнинг ролини янада кучайтиради.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида "Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш: "Электрон парламент" тизимини жорий қилиш ва ривожлантириш" мавзуида ташкил этилган давра суҳбатида шу йўналишда амалга оширилаётган ишлар таҳлил этилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари С.Отамуродов, Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси раиси И.Абдуллаев ва бошқалар мамлакатимизда Президентимиз раҳнамолигида парламентаризмни ривожлантиришга қаратилган изчил ислоҳотлар амалга оширилаётганини таъкидлади. Соҳага замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш орқали вакиллик органлари фаолиятининг очиқлиги ва самарадорлиги ошаётир.
Қонун ижодкорлиги, назорат-таҳлил каби вазифаларни амалга ошириш жараёнида ҳам замонавий ахборот технологияларидан кенг фойдаланилмоқда. Парламент палаталари расмий веб-сайтлари мунтазам ишлаб турибди.
Давра суҳбатида халқаро тажриба таҳлиллари асосида "Электрон парламент" комплекс дастури лойиҳасининг муҳим йўналишлари муҳокама этилди. Вакиллик ҳокимияти органлари корпоратив маълумотлар узатиш тармоғини, фойдаланилаётган электрон ҳужжат айланиши тизимини такомиллаштириш ҳамда парламент маълумотлар базаси, электрон кутубхоналар ҳамда бошқа ахборот ресурсларини шакллантириш юзасидан таклифлар билдирилди.

Развивается система Электронного парламента
В Государственной программе “Год диалога с народом и интересов человека” намечены разработка и принятие комплексной программы развития системы “Электронный парламент”. Эта система усилит роль Олий Мажлиса и политических партий в процессе углубления демократических реформ и модернизации страны.
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялся "круглый стол" на тему "Реализация Стратегии действий: внедрение и развитие системы "Электронный парламент", в ходе которого обсуждалась проводимая в этом направлении работа.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса С.Отамуратов, председатель Комитета по вопросам информации и коммуникационных технологий И.Абдуллаев и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны проводятся реформы по развитию парламентаризма. Благодаря широкому внедрению в сферу современных информационно-коммуникационных технологий повышаются открытость и эффективность деятельности представительных органов.
В процессе законотворчества, решения контрольно-аналитических задач также используются современные информационные технологии. Постоянно действуют официальные веб-сайты палат парламента.
В ходе беседы на основе анализа международного опыта обсуждались важнейшие направления проекта комплексной программы "Электронный парламент". Были высказаны предложения о совершенствовании сети передачи корпоративных сведений органов представительной власти, используемой системы электронного документооборота, формировании базы данных парламента, электронных библиотек и других информационных ресурсов.