Инсон манфаати ҳамма нарсадан устун
Пойтахтимизда Ўзбекистон фуқаролигини олиш ёки ундан чиқиш, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятига доимий прописка қилиш, биометрик паспортни расмийлаштириш, чет элга вақтинчалик чиқиш учун рухсатнома олиш қонун-қоидалари мазмун-моҳиятига бағишланган очиқ мулоқот бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ва Ташқи ишлар вазирликлари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази масъуллари иштирок этган тадбирда Тошкент шаҳри ҳамда пойтахт вилоятида истиқомат қилаётган аҳоли вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Хорижга чиқиш, кириш ва фуқароликни расмийлаштириш бошқармаси бошлиғи ўринбосари Ф.Турсунов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Ш.Ёқубов ва бошқалар мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналиши эканини таъкидлади. Ўзбекистон мустақилликка эришганидан сўнг ратификация қилинган биринчи халқаро-ҳуқуқий ҳужжат Инсон ҳуқуқлари бўйича умумжаҳон декларациясидир.
Фуқаролик давлат томонидан барча шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ҳуқуқ ва эркинликларни таъминлашнинг асоси ҳисобланади. Ўзбекистон Республикасининг 1992 йил 2 июлдаги “Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги тўғрисида”ги қонунига мувофиқ, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ўз илтимосномаларига кўра, келиб чиқишидан, ирқи ва миллатидан, жинси, маълумоти, тилидан, динга муносабатидан, сиёсий ва бошқа эътиқодидан қатъи назар, Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилиниши мумкин.
Бугунги кунда фуқаролик бериш тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқиш ва бундай юксак унвонга муносиб шахсларни, аввало «Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги тўғрисида»ги қонун кучга кирган вақтда турли объектив ва бошқа ҳаётий вазиятларга кўра чет элда бўлган аҳолиси орасидан Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилиш тўғрисида асосли қарорлар қабул қилиш масаласи муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ўзбекистон фуқароликка қабул қилиш борасида ҳам қонунийлик, инсонпарварлик ва ижтимоий бағрикенглик тамойилларига асосланган ҳолда инсон манфаатларига риоя қилинишини таъминлаш чора-тадбирларини тизимли равишда амалга ошириб бормоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг фармонлари билан Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятларда доимий истиқомат қилаётган фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг мурожаатлари қаноатлантирилиб, улар Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилинмоқда.
Мазкур чораларнинг амалга оширилиши халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принципларига тўла мос келади ва ўзбек заминида туғилиб, ўсиб-улғайган ҳамда Ватанимизнинг тараққиёти ва равнақига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшиб келаётган шахсларнинг манфаатларини назарда тутади.
Ўзбекистон Республикаси демократик қадриятлар ва халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган тамойилларига содиқлигини намоён этиб, Инсон ҳуқуқлари бўйича умумжаҳон декларацияси ғоялари асосида ҳар бир инсоннинг фуқароликка бўлган ҳуқуқлари амалга оширилишини кафолатлайди.
Очиқ мулоқотда фуқароларнинг мурожаатлари кўриб чиқилиб, тегишли ҳуқуқий маслаҳатлар берилди, амалий ёрдам кўрсатилди.

Интересы человека – превыше всего
В столице состоялся открытый диалог, посвященный правилам получения гражданства Республики Узбекистан, выхода из него, постоянной прописки в Ташкенте и Ташкентской области, оформления биометрического паспорта, получения визы для временного выезда за рубеж.
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, ответственные работники министерств внутренних дел, иностранных дел Республики Узбекистан, Государственного центра персонализации при Кабинете Министров, жители Ташкента и столичной области.
Заместитель начальника Управления въезда, выезда и оформления гражданства Министерства внутренних дел Республики Узбекистан Ф.Турсунов, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Ш.Якубов и другие отметили, что обеспечение прав и интересов человека в нашей стране является приоритетным направлением государственной политики. Первым международным правовым документом, ратифицированным Узбекистаном после обретения независимости, является Всеобщая декларация прав человека.
Гражданство – это основа обеспечения государством всех личных, политических, экономических, социальных прав и свобод человека. В соответствии с Законом “О гражданстве Республики Узбекистан” от 2 июля 1992 года иностранные граждане и лица без гражданства могут быть по их ходатайству приняты в гражданство Республики Узбекистан независимо от происхождения, расовой и национальной принадлежности, пола, образования, языка, отношения к религии, политических и иных убеждений.
Сегодня все большую важность приобретают вопросы рассмотрения обращений о предоставлении гражданства и принятия по ним обоснованных решений о приеме в гражданство Республики Узбекистан самых достойных и заслуживающих этого высокого звания лиц, прежде всего из числа коренных жителей республики, оказавшихся по различным объективным причинам и другим жизненным обстоятельствам за пределами страны к моменту вступления в силу Закона «О гражданстве Республики Узбекистан».
При принятии в гражданство Узбекистана осуществляется системная работа по обеспечению соблюдения интересов человека на основе принципов законности, гуманизма и социальной толерантности. В соответствии с указами Президента нашей страны Шавката Мирзиёева удовлетворяются ходатайства лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте и областях, они принимаются в гражданство Республики Узбекистан.
Осуществляемые в этом направлении меры полностью соответствуют общепризнанным принципам международного права и учитывают интересы лиц, которые родились и выросли на территории Узбекистана, вносят достойный вклад в развитие и процветание нашей Родины.
Проявляя приверженность демократическим ценностям и общепризнанным принципам международного права на основе Всеобщей декларации прав человека, Республика Узбекистан гарантирует реализацию прав каждого человека на гражданство.
В ходе открытого диалога были рассмотрены обращения граждан, им предоставлена правовая консультация, оказана практическая помощь.