2017-04-24 | Технологиялар
2017 йилнинг 17-19 апрель кунлари Ўзбекистон Республикасининг Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотига аъзо мамлакатлардаги алоқа маъмурлари раҳбарлари кенгашининг йиғилиши доирасида Беларусия Республикасининг Минск шаҳрида бўлиб, Беларусия Республикасининг Алоқа ва ахборотлаштириш вазири Сергей Попков, Россия Федерациясининг Алоқа ва оммавий коммуникациялар вазири Николай Никифоров, Қозоғистон Республикаси Ахборот ва коммуникациялар вазири Даурен Абаев ҳамда Қирғизистон Республикаси Ахборот технологиялари ва алоқа бўйича давлат қўмитаси раҳбари Эшмамбет Аматовлар билан икки томонлама ҳамкорлик алоқаларини ривожлантиришга оид учрашувларда иштирок этди.
Учрашувлар давомида томонлар ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида амалга ошириш мумкин бўлган манфаатли ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, Миснк шаҳрида Шерзод Шерматов ҳамда Халқаро Электралоқа Иттифоқи ташкилотининг бош котиби Хоулин Чжао ўртасида учрашув ташкил этилиб, Ўзбекистон Республикаси ҳамда Иттифоқ ўртасидаги алоқаларнинг истиқболи муҳокама қилинди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Беларусия Республикасининг Юқори технологиялар паркида бўлиб, маҳаллий бозорда янги ва юқори технологиялар, жумладан дастурий таъминот ҳамда ахборот технологиялари маҳсулотларини ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлашнинг ҳуқуқий, ташкилий ва иқтисодий асослари, жаҳон бозори талабларига мос маҳсулотлар ишлаб чиқаришда Беларусия тажрибаси билан яқиндан танишдилар.
Музокаралар натижасида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Беларусия Республикасининг Юқори технологиялар парки ўртасида англашув меморандуми имзоланди. Ҳужжат асосида АКТ-парклар фаолиятини ташкил қилиш, шунингдек АКТ соҳаси учун кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича тажриба алмашиш келишиб олинди.
Шунингдек, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ҳамда Беларусиянинг Юқори технологиялар паркининг Таълимий маркази ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Университет ҳамда Таълимий марказ ўртасида истиқболда таълим соҳасидаги икки томонлама алоқаларни йўлга қўйиш, АКТ соҳаси учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш ҳамда таълим жараёнига ахборот-коммуникация технологияларини кенг дорий қилиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек биргаликда иқтисодиёт тармоқлари учун дастурий таъминот ва ахборот технологиялари маҳсулотларини ишлаб чиқариш имзоланган ҳужжатда акс этган муҳим мақсадлар ҳисобланади.
Шунингдек, Wargaming компютер ўйинлари ишлаб чиқарувчи компания вакиллари билан ўтган учрашувда ватанпарварлик руҳидаги электрон ўйинларни яратиш бўйича битим имзоланди.
Ўзбекистон делегацияси Минск шаҳридаги «Beltelekable» компаниясида ҳам бўлиб, муассаса фаолияти, хусусан кабель-ўтказгич ишлаб чиқаришнинг техник параметрлари, уни хорижий мамлакатларга экспрот қилиш жараёнлари билан танишиб, Тошкент шаҳрида оптик алоқа кабельлари ишлаб чиқаришга ихтисослшагна қўшма корхона очиш имкониятларини муҳокама қилдилар.
Шунингдек, делегация Беларусия Республикасининг «BeCloud» маълумотларни қайта ишлаш марказида бўлиб, бундай марказлар фаолиятини баҳолайдиган УптимеИнституте институтининг Tier III Facility сертификатига эга мамлакатдаги ягона ушбу марказда ташкил этилган иш жараёни билан яқиндан танишдилар.
Шунингдек, юртимиз делегацияси Минск шаҳрида бўлиб ўтган Телекоммуникация, ахборот ва банк технологиялари бўйича 24 халқаро ихтисослаштирилган «TIBO-2017» форумида иштирок этиб, янги АКТ-ечимлар, ишлаб чиқариш учун автоматлашган бошқарув тизимларининг илғор таклифлари, роботехник ишланмалар ҳамда истеъмолчилар билан ишлашда янги технологиялар билан танишадилар.
Учрашув чоғида ҳамкорлар 2017 йилнинг сентябр ойида ўтказиладиган Ўзбекистон Ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталигига расман таклиф этилдилар.

Встречи делегации Мининфоком в Минске
17-19 апреля 2017 года делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан во главе с и.о. министра Шерзодом Шерматовым, в рамках участия в заседаниях Совета глав администраций Регионального содружества в области связи (РСС), провела ряд двусторонних встреч с министром связи и информатизации Республики Беларусь Сергеем Попковым, министром связи и массовых коммуникаций Российской Федерации Николаем Никифоровым, министром информации и коммуникаций Республики Казахстан Даурен Абаевым, заместителем Председателя Государственного комитета информационных технологий и связи Кыргызской Республики Эшмамбет Аматовым.
На встречах были обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества в области информационно-коммуникационных технологий по направлениям, представляющим взаимный интерес.
Кроме того, в Минске состоялась встреча Шерзода Шерматова с генеральным секретарем Международного союза электросвязи (МСЭ) Хоулинем Чжао, в ходе которой были обсуждены вопросы дальнейшего взаимодействия Республики Узбекистан с МСЭ.
Делегация Мининфоком также посетила Парк высоких технологий (ПВТ) Республики Беларусь, ознакомилась с опытом совершенствования правовых, организационных и экономических условий деятельности резидентов ПВТ, создания механизмов стимулирования национальных разработчиков программного обеспечения, ориентированного на экспорт.
По итогам переговоров с руководством ПВТ, подписан Меморандум о взаимопонимании между Мининфоком и ПВТ, целями которого являются расширение деловых отношений в сфере новых и высоких технологий, содействие взаимному росту и развитию отраслей по производству программного обеспечения и информационных технологий, обмен опытом по совершенствованию правовых, организационных и экономических условий деятельности ИТ-парков, а также системы подготовки ИТ-специалистов и повышения их квалификации.
Кроме того, в целях совершенствования системы подготовки кадров в сфере информационных технологий, подписан Меморандум о взаимопонимании между Университетом Инха в г. Ташкенте и Образовательным центром Парка высоких технологий. Меморандум позволит обеспечить расширение деловых отношений в сфере образовательной деятельности, обмен опытом по совершенствованию системы подготовки и переподготовки специалистов в сфере информационных технологий. С белорусской стороны особо отмечен прогресс в Узбекистане в вопросе привлечения зарубежных вузов в страну, в частности открытия Университета Инха в г.Ташкенте.
Также состоялась встреча с группой компаний Wargaming, которой обсуждены вопросы взаимовыгодного сотрудничества в области развития компьютерных игр, способствующих патриотическому воспитанию молодежи.
В ходе пребывания в г.Минске делегация Мининфоком провела переговоры с руководством компании «Белтелекабель». На встрече узбекская сторона была ознакомлена с объемами, техническими параметрами и номенклатурой производимой кабельно-проводниковой продукции компании, а также с опытом реализации продукции в зарубежные страны. В ходе беседы обсуждены возможности организации совместного производства в г. Ташкенте оптоволоконных кабелей.
Также делегация Мининфоком посетила Республиканский центр обработки данных «BeCloud» и ознакомилась с процессом построения и функционирования Центра обработки данных (ЦОД), который имеет высокий уровень надежности и является единственным в Беларуси ЦОД уровня Tier III Facility, сертифицированным Uptime Institute.
Делегация также приняла участие в Международном специализированном форуме – выставке по телекоммуникациям, информационным и банковским технологиям «ТИБО-2017», где ознакомилась с решениями для предприятий и финансовых учреждений, инновациями в автоматизированном управлении и робототехнике, технологиями в потребительском секторе.
Во время встреч все партнеры были официально приглашены для участия на очередной Неделе информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане, которая состоится в сентябре 2017 г.