2017-04-24 | Иқтисодиёт
MyJob.uz амалий тармоғи ва “Карьера+” газетаси таҳририяти томонидан ўтказилган тадбирнинг очилишида мамлакатимизда янги иш ўринлари ташкил этиш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадларини оширишга доимий эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Бу борада 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси муҳим дастуриламал бўлаётир.
Стратегияда мамлакатимизда янги иш ўринларини яратиш ҳамда аҳолининг, энг аввало, ўрта махсус ва олий ўқув юрти муассасаларининг битирувчилари бандлигини ҳамда меҳнат бозори мутаносиблигини ва инфратузилма ривожланишини таъминлаш, ишсизлик даражасини камайтириш ижтимоий соҳани ривожлантиришнинг муҳим йўналишларидан бири сифатида белгиланган.
“Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастурига мувофиқ 2016/2017 ўқув йилидаги 450 минг битирувчини иш билан таъминлаш бўйича аниқ чора-тадбирлар белгиланган. Жумладан, 800 дан ортиқ ихтисослаштирилган бўш иш ўринлари ярмаркасини бевосита касб-ҳунар коллежларида ўтказиш, тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўймоқчи бўлган талабаларга 360 миллиард сўмлик имтиёзли кредитлар ажратиш, ногирон ва кам таъминланган оилалар фарзандлари бўлган коллеж битирувчилари учун 50 мингта иш ўрнини банд қилиш режалаштирилган.
Анъанавий “JobFair” бўш иш ўринлари ярмаркаси меҳнат бозорини малакали кадрлар билан таъминлаш ва ёшлар ўртасида бандликни оширишда муҳим ўрин тутмоқда. Унда таълим муассасалари битирувчилари ва тажрибали мутахассислар ўзларига мос иш топиш, корхона ва ташкилотлар бўш ўринларига муносиб номзодларни танлаб олиш имконига эга бўлмоқда.
Ярмаркада Ўзбекистонда турли йўналишларда фаолият юритаётган етмишта компания иштирок этди.
– Мамлакатимизда замонавий ахборот технологиялари жадал тараққий этаётгани самарасида соҳада юқори малакали кадрларга бўлган талаб ортиб бормоқда, – дейди “Еаst Telecom” масъулияти чекланган жамияти ходимлар билан ишлаш бўлими бошлиғи вазифасини бажарувчи Малика Мақсудова. – Бугунги кунда жамоамизнинг 70 фоиздан ортиғи ижодкор ва ташаббускор ёшлардан иборат. Сафимизни ёш мутахассислар билан янада кенгайтириш мақсадида бугунги ярмаркада янги иш ўринлари таклиф этмоқдамиз.
– Бу каби ярмаркалар малакали ходимларни жалб қилиш учун жуда қулай майдондир, – дейди “Woodman Group” қўшма корхонаси ходимларни танлаш бўйича менежери Альбина Ҳафизова. – Биз бугун 30 га яқин турли мутахассисликлар бўйича иш ўринлари таклиф этдик. Бу анжуман компаниямизда эҳтиёж юқори бўлган мутахассисларни топиш ва ишга таклиф қилиш учун айни муддао бўлди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларини қамраб олиш мақсадида 24-28 апрель кунлари “JobFairOnline – 2017” онлайн-ярмарка ҳам ўтказилади. Талабгорлар www.jobfair.uz интернет портали орқали онлайн тарзда иштирок этиб, иш берувчилар билан бевосита мулоқот қилиши ва ишга жойлашиши мумкин бўлади.

Занятость молодежи: новые возможности
В Узэкспоцентре состоялась десятая специализированная ярмарка свободных рабочих мест “JobFair – 2017”.
На открытии мероприятия, проведенного деловой сетью MyJob.uz совместно с редакцией газеты “Карьера+”, отмечалось, что в нашей стране постоянное внимание уделяется созданию новых рабочих мест, обеспечению занятости и повышению доходов населения. Важным руководством к действию в данном направлении стала Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В качестве одного из важных направлений развития социальной сферы в Стратегии действий предусмотрено создание новых рабочих мест, обеспечение занятости населения, прежде всего выпускников средних специальных, профессиональных и высших учебных заведений, сбалансированности рынка труда и снижение уровня безработицы.
В соответствии с Государственной программой “Год диалога с народом и интересов человека” намечены мероприятия по обеспечению работой 450 тысяч выпускников 2016/2017 учебного года. В том числе, предусмотрено проведение непосредственно в профессиональных колледжах более 800 специализированных ярмарок свободных рабочих мест, выделение студентам, желающим наладить предпринимательскую деятельность 360 миллиардов сумов льготных кредитов, квотирование 50 тысяч рабочих мест для выпускников колледжей – инвалидов и из малообеспеченных семей.
Традиционная ярмарка свободных рабочих мест “JobFair” играет важную роль в обеспечении рынка труда квалифицированными кадрами и повышении занятости молодежи. На ней выпускники образовательных учреждений и опытные специалисты получают возможность обретения соответствующей работы, предприятия и организации – отбора достойных кандидатов на свои вакансии.
В ярмарке участвовали 70 компаний Узбекистана, действующих в различных сферах.
– В результате динамичного развития в стране современных информационных технологий растет требование к их специалистам, – говорит исполняющий обязанности начальника отдела по работе с персоналом ООО “Еаst Telecom” Малика Максудова. – На сегодняшний день свыше 70 процентов членов нашего коллектива – творческая и инициативная молодежь. В целях дальнейшего расширения наших рядов за счет молодых специалистов на сегодняшней ярмарке мы предложили новые рабочие места.
– Подобные ярмарки являются благоприятной площадкой для привлечения квалифицированных кадров, – говорит менеджер по кадрам совместного предприятия “Woodman Group” Альбина Хафизова. – Сегодня мы предложили рабочие места почти по 30 специальностям. Данное мероприятие стало уникальной возможностью для привлечения в нашу компанию востребованных специалистов.
В целях охвата всех регионов страны с 24 по 28 апреля пройдет также онлайн-ярмарка “JobFairOnline – 2017”. Претенденты смогут принять в ней участие в режиме онлайн через интернет-портал www.jobfair.uz, выйти на прямую связь с работодателями и трудоустроиться.