Ўзбекистон ва Сингапур Президентлари бир-бирларини қутладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Сингапур Республикаси Президенти Тони Тан Кенг Ям давлатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 20 йиллиги муносабати билан бир-бирларига табрик йўллаганлар.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўз қутловида ўтган даврда “узоқ муддатли ва серқирра ҳамкорликни йўлга қўйишда” сезиларли натижаларга эришилди, “ўзаро сиёсий мулоқот, жумладан, халқаро ташкилотлар доирасидаги муносабатлар, савдо-иқтисодий ва инвестициявий, маданий-гуманитар алоқалар ривожланиб бормоқда”, деб мамнуният билан таъкидлаган.
Ўзбекистонда юқори технологик ишлаб чиқаришларни ташкил этиш ҳисобидан мамлакатимизни модернизация қилиш ва технологик янгилашга ҳисса қўшаётган Сингапур компанияларининг самарали фаолияти алоҳида эътирофга лойиқ. Бугунги кунда Тошкентда Сингапур менежментни ривожлантириш институти муваффақиятли фаолият юритмоқда, Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқлари учун юқори малакали кадрлар тайёрламоқда.
Сингапур Президентининг қутловида бундай дейилади: “Сингапур ва Ўзбекистон 20 йилдан буён ҳам ўзаро муносабатларда, ҳам халқаро майдонда самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда. Мамлакатларимиз ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувлар мунтазамлик касб этган. Ўзбекистонда Сингапур олий таълим муассасалари ва компаниялари фаолият юритмоқда. Доимий сиёсий ва иқтисодий мулоқотлар Сингапур ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик муносабатлари ва яқин ҳамкорликнинг ёрқин ифодасидир”.
Президент Тони Тан Кенг Ям қутловида “Сингапур ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро муносабатларни халқларимиз фаровонлиги йўлида янада мустаҳкамлаш мақсадида Сиз билан ҳамкорлик қилиш имкониятини кутиб қоламан”, - деб таъкидланган.

Президенты Узбекистана и Сингапура обменялись поздравительными посланиями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Сингапур Тони Тан Кенг Ям обменялись поздравительными посланиями по случаю 20-летия установления дипломатических отношений между двумя государствами.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем послании с удовлетворением констатировал, что за прошедший период достигнуты заметные результаты «в налаживании долгосрочного и многопланового сотрудничества – развиваются политический диалог, в том числе в рамках международных организаций, торгово-экономические и инвестиционные, культурно-гуманитарные связи».
Высокой оценки заслуживает продуктивная деятельность сингапурских компаний в Узбекистане, вносящих свой вклад в модернизацию и технологическое обновление нашей страны путем создания высокотехнологичных производств. Сегодня также успешно функционирует Сингапурский институт развития менеджмента в Ташкенте, который ведет подготовку высококвалифицированных кадров для различных отраслей экономики Узбекистана.
В послании Президента Сингапура подчеркивается, что «Сингапур и Узбекистан совместно осуществляли плодотворное сотрудничество на протяжении последних 20 лет как в двустороннем формате, так и на международной арене. Министерства иностранных дел наших стран на регулярной основе проводят политические консультации. Сингапурские высшие учебные заведения и компании осуществляют свою деятельность в Узбекистане. Непрерывные политические и экономические обмены являются хорошим знаком дружеских отношений и тесного взаимодействия между Сингапуром и Узбекистаном».
«Я с нетерпением жду возможности работать с Вами для дальнейшего укрепления двусторонних отношений между Сингапуром и Узбекистаном во благо наших народов», говорится в послании Президента Тони Тан Кенг Яма.