2017-2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
2017-04-23 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикасининг 2017 йил 21 апрелдаги “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш тўғрисида"ги ПФ-5024-сонли Фармонига мувофиқ ҳамда чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш, муносиб яшаш шароитларини яратиш, республикада санитария ва экологик вазиятни яхшилаш, аҳоли турмуш даражаси ва сифатини янада ошириш, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси, вилоятлар экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармалари ҳузуридаги “Тоза ҳудуд” давлат унитар корхоналарининг самарали фаолиятини ташкил этиш мақсадида:
Қорақалпоғистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси, вилоятлар экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармалари ҳузуридаги “Тоза ҳудуд” давлат унитар корхоналарининг намунавий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси, вилоятлар экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармалари ҳузуридаги “Тоза ҳудуд” давлат унитар корхоналарининг туман (шаҳар) филиалларининг намунавий тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
қаттиқ маиший чиқиндиларнинг тўпланиши, уларни йиғиш, ташиш, утилизация қилиш, қайта ишлаш ва кўмиш ишларининг комплекс схемаси 3-иловага мувофиқ;
2017-2021 йилларда маиший чиқиндиларни йиғиш, сақлаш, қайта ишлаш ва утилизация қилиш тизимини такомиллаштиришга доир тадбирлар 4-иловага мувофиқ;
“Тоза ҳудуд” давлат унитар корхоналарига туман (шаҳар) ҳокимликлари ҳузуридаги ободонлаштириш бошқармаларининг бепул топширилаётган мулк рўйхати 5-иловага мувофиқ;
республика шаҳарларида санитария жиҳатидан тозалашга ихтисослаштирилган ташкилотларни қаттиқ маиший чиқиндиларни элаш бўйича электромеханика ускуналари билан қўшимча жиҳозлаш прогноз параметрлари 6-иловага мувофиқ;
2017-2018 йилларда “Тоза ҳудуд” ДУКни махсус техника ва ускуналар билан қўшимча жиҳозлаш прогноз параметрлари 6 "а"-иловага мувофиқ;
2017 йилда Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан чиқинди тўплаш шохобчаларини қуриш ва уларни контейнерлар билан жиҳозлаш бўйича манзилли дастур 7-иловага мувофиқ;
2017-2018 йилларда шаҳарларда санитария жиҳатидан тозалашга ихтисослаштирилган ташкилотларнинг фаолият кўрсатаётган полигонлари ва “Тоза ҳудуд” ДУКни жиҳозлаш бўйича манзилли дастур 8-иловага мувофиқ;
2018 йилда Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қаттиқ маиший чиқиндиларнинг янги полигонларини яратиш бўйича манзилли дастур 9-иловага мувофиқ;
2017-2018 йилларда қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича замонавий технологияларни жорий этиш прогноз параметрлари 10-иловага мувофиқ;
2017-2021 йилларда қаттиқ маиший чиқиндилар полигонларида органик ўғитлар ишлаб чиқариш бўйича прогноз параметрлари 11-иловага мувофиқ;
2017-2021 йилларда халқаро молия ташкилотларининг маблағларини жалб қилган ҳолда шаҳарларда маиший чиқиндиларни йиғиш, ташиш, утилизация қилиш ва қайта ишлаш тизимларини ривожлантириш бўйича инвестиция лойиҳаларининг рўйхати 12-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Тошкент шаҳрида чиқиндиларни олиб чиқиш, чиқинди йиғиш пунктлари ва қаттиқ маиший чиқиндилар полигонларини сақлаш ва эксплуатация қилиш «Махсустранс» давлат унитар корхонаси томонидан амалга оширилиши маълумот учун қабул қилинсин.
3. Чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини мувофиқлаштириш ва такомиллаштириш бўйича Республика комиссияси (кейинги ўринларда – Республика комиссияси) 13-иловага мувофиқ ташкил қилинсин ва унинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
чиқиндиларни йиғиш, ташиш, утилизация қилиш, қайта ишлаш, кўмиш ва реализация қилиш тизимини, шу жумладан, тадбиркорлик субъектларини кенг жалб этган ҳолда ривожлантириш, уларнинг фаолиятини рағбатлантириш йўли орқали чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасидаги тўлиқ цикл қамраб олинишини таъминлаш;
давлат ва хўжалик бошқаруви республика органлари, шунингдек, маҳаллий давлат бошқаруви органлари миқёсида мазкур қарор билан тасдиқланаётган тадбирлар, манзилли дастурлар, инвестиция лойиҳалари ва прогноз параметрлари ўз вақтида ва сифатли бажарилиши бўйича ишларни мувофиқлаштириб, уларнинг амалга оширилишини мониторинг қилиш;
чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини такомиллаштириш бўйича мазкур қарор билан тасдиқланаётган тадбирлар, манзилли дастурлар, инвестиция лойиҳалари ва прогноз параметрларини амалга ошириш жараёнини ҳар чоракда кўриб чиқиш.
Республика комиссиясига, зарурат туғилганда, мазкур қарор билан тасдиқланган тадбирлар, манзилли дастурлар, инвестиция лойиҳалари ва прогноз параметрларининг йиғма ва манзилли параметрларига ўзгартишлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
4. Республика комиссияси бир ой муддатда:
Чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини мувофиқлаштириш ва такомиллаштириш бўйича Республика комиссияси тўғрисидаги Низомни;
мазкур қарорнинг 5-12-иловаларига мувофиқ амалга оширилиши назарда тутилган чора-тадбирлар ва лойиҳаларни амалга ошириш бўйича «Йўл хариталари»ни тасдиқласин.
5. Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси:
манфаатдор вазирликлар, идоралар, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда ушбу қарор балан тасдиқланган тадбирлар, манзилли дастурлар, инвестиция лойиҳалари ва прогноз параметрлари ўз вақтида ва самарали амалга оширилишини таъминласин ва ҳар чоракда Республика комиссиясига тегишли ахборотни киритиб борсин;
икки ой муддатда «Тоза ҳудуд» ДУК уставларини тасдиқласин ва штатларини малакали мутахассислар билан тўлдирсин, шунингдек, зарур моддий-техника базаси билан жиҳозланишини таъминласин;
икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда «Тоза ҳудуд» ДУКнинг махсус техникалари учун ёқилғи-мойлаш фондлари ва лимитларини ажратиш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
икки ой муддатда маиший чиқиндиларни йиғиш ва олиб чиқиш хизмати бўйича абонентлари бўлган юридик ва жисмоний шахсларни ҳисобланган хатловдан ўтказсин, маршрутлар жадвалларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари билан яқин ҳамкорликда чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича кўрсатилаётган хизматлар учун абонентлар билан шартномалар тузиш ва тўловларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш бўйича самарали ишларни ташкил этсин;
тадбиркорлик субъектларининг чиқиндиларни йиғиш, ташиш, утилизация қилиш, қайта ишлаш, кўмиш ва реализация қилиш жараёнларидаги иштирокини кенгайтиришни назарда тутсин;
таълим муассасаларида, фуқаролар йиғинларида чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасидаги қонунбузарликлар профилактикасига оид семинарлар, анжуманлар, давра суҳбатларини доимий равишда ўтказиб борсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларини шакллантириш чоғида Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасининг асосланган ҳисоб-китоблари бўйича ушбу қарор билан тасдиқланган тадбирлар, манзилли дастурлар, инвестиция лойиҳалари, истиқбол кўрсаткичларини амалга ошириш учун маблағлар ажратилишини назарда тутсин.
7. «Ўзавтосаноат» АК ва «Ўзагротехсаноатхолдинг» АЖ «Тоза ҳудуд» ДУК эҳтиёжлари учун мазкур қарорнинг 6 "а"-иловасида назарда тутилган махсус техника (чиқинди ташувчи ва ассенизацион машиналар ва тракторлар) ишлаб чиқарилиши ва етказиб берилишини ўрнатилган тартибда таъминласин.
8. «Qurilishmashlizing» ихтисослашган республика лизинг компанияси» АЖга мазкур қарорнинг 6 "а"-иловасида назарда тутилган махсус техника, механизм ва ускуналарни ихтисослашган санитария тозалаш ташкилотларининг махсус техника ва ускуналар паркини янгилаш учун лизинг асосида етказиб бериш юклатилсин.
9. Тижорат банкларига республика шаҳарларидаги ихтисослашган санитария тозалаш ташкилотларининг ушбу қарорнинг 8 ва 10-иловаларида назарда тутилган қаттиқ маиший чиқиндилар полигонларини барпо этиш ва махсус техника ҳамда ускуналар билан қўшимча жиҳозлаш учун имтиёзли кредитлар бериш тавсия этилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ва «Ўзбекнефтгаз» миллий холдинг компанияси Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасининг ҳисоб-китоблари асосида маиший чиқиндиларнинг узлуксиз олиб чиқилишини таъминлаш мақсадида ҳар йили махсус техника учун зарур дизель ёқилғиси лимитини ажратиб борсин.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари:
бир ой муддатда туман ҳокимликлари ҳузуридаги ободонлаштириш бошқармаларининг маиший чиқиндиларни олиб чиқиш бўйича хизмат кўрсатувчи участкаларига бириктирилган махсус автотранспорт воситалари ва ускуналарини, чиқинди йиғиш пунктлари ва контейнерларини ўрнатилган тартибда «Тоза ҳудуд» ДУКга бепул ўтказиб берилишини ташкил этсин;
бир ой муддатда «Тоза ҳудуд» ДУК автотранспорт воситаларини сақлаш учун гаражлар, маиший чиқиндиларни вақтинчалик сақлаш шохобчалари ва янги полигонлар қурилиши учун ўрнатилган тартибда ер ажратиб бериш ишларини амалга оширсин;
туман ҳокимликлари ҳузуридаги ободонлаштириш бошқармаларининг маиший чиқиндиларни олиб чиқиш бўйича хизмат кўрсатувчи участкалари мол-мулки «Тоза ҳудуд» ДУКга тўлиқ ўтказиб берилгунга қадар юридик ва жисмоний шахсларга маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш бўйича тўлиқ ва узлуксиз хизмат кўрсатилиши таъминлансин;
Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда «Тоза ҳудуд» ДУКга ва унинг туман (шаҳар)лардаги филиалларига ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун жойлашган ҳудудидан бинолар ва хоналарни бепул фойдаланиш ҳуқуқи билан тақдим этсин.
«Тоза ҳудуд» ДУК ҳуқуқлари ва мажбуриятлари, шу жумладан, ходимларга бериладиган ижтимоий кафолатлар бўйича туманлар ҳокимликлари ҳузуридаги ободонлаштириш бошқармаларининг қайта ташкил этиш даврида мавжуд бўлган маиший чиқиндиларни олиб чиқиш бўйича хизмат кўрсатувчи участкаларининг ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
юридик шахслардан олинадиган фойда солиғини ҳисоблашда «Тоза ҳудуд» ДУКнинг солиққа тортиладиган фойдаси ушбу қарорнинг 6 "а", 8, 10-иловаларига мувофиқ манзилли дастурларда назарда тутилган қаттиқ маиший чиқиндилар полигонларини, чиқиндиларни тўплаш шохобчаларини қуриш ва барпо этиш билан боғлиқ харажатларга камайтирилади;
туман ҳокимликлари ҳузуридаги ободонлаштириш бошқармаларининг маиший чиқиндиларни олиб чиқиш бўйича хизмат кўрсатувчи участкаларидан «Тоза ҳудуд» ДУКга бепул ўтказиб берилган мол-мулклар қўшилган қиймат солиғи, юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи, шунингдек, ободонлаштириш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш солиғи бўйича солиққа тортиш объекти бўлиб ҳисобланмайди.
13. 2022 йилнинг 1 январигача бўлган муддатга:
шаҳарларда санитария жиҳатидан тозалашга ихтисослаштирилган ташкилотлар, «Тоза ҳудуд» ДУК ва «Qurilishmashlizing» ихтисослашган республика лизинг компанияси» АЖ ушбу қарорнинг 5, 6 ва 6 "а"-иловаларига мувофиқ ўтказиб берилаётган ҳамда харид қилинаётган махсус автотранспорт воситалари Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги органларида рўйхатга олинаётганда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Республика йўл фондига йиғимлардан;
республикада ишлаб чиқарилмайдиган ва мазкур қарор билан тасдиқланган чиқиндиларни қайта ишлаш ва утилизация қилиш технологик жараёнида ишлатиладиган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланадиган рўйхатлар асосида олиб кирилган технологик ускуналар, эҳтиёт қисмлар ва бутловчи буюмлар божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимидан ташқари) озод этилсин.
14. Қонунчиликда коммунал хизмат кўрсатувчи ташкилотлар учун жорий этилган мол-мулк солиғи тўловидан озод этиш имтиёзи «Тоза ҳудуд» ДУК ва «Махсустранс» ДУКга нисбатан татбиқ этилсин.
15. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда аҳолининг кенг қатламлари орасида фуқароларнинг ҳуқуқий ва санитария-экологик саводхонлигини оширишга қаратилган тушунтириш ишларини ташкил этсин. Бунда чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш масалалари бўйича телекўрсатувларда ижтимоий реклама маълумотларини фаол жойлаштириш кўзда тутилсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 21 апрель
2017 йил 21 апрелдаги “2017-2021 йилларда
маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш
тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш
чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ 2916-сонли қарорига
Кейинги йилларда мамлакатимизда аҳоли пунктларининг санитария жиҳатдан тозалигини яхшилаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Вазирлар Маҳкамасининг 2013 йил 3 декабрдаги “Республика аҳоли пунктларида санитария жиҳатидан тозалаш тизимини ривожлантириш ва такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 315-сонли қарорини амалга ошириш доирасида 2014-2016 йилларда шаҳарларимизда қўшимча равишда шу йўналишга ихтисослаштирилган 41 та ташкилот ҳамда туман ободонлаштириш бошқармаларида маиший чиқиндилардан тозалаш бўйича 157 та хўжалик ҳисобидаги участка ташкил этилди.
2014-2016 йилларда санитария жиҳатидан тозалашга ихтисослаштирилган ташкилотлар ва туман ободонлаштириш бошқармаларини замонавий махсус техникалар билан таъминлаш дастурлари амалга оширилди. Ана шу дастурлар доирасида 1427 та техника воситаси харид қилинган бўлса, уларнинг 990 таси маиший чиқиндиларни ташиб кетадиган автотранспортлардир.
Республикамиз шаҳар ва туман марказларидаги турар жой мавзеларида тасдиқланган намунавий лойиҳалар асосида 14 мингдан ортиқ чиқинди тўплаш пункти ташкил этилди ва 10 мингдан зиёд контейнер ўрнатилди.
Комплекс тадбирлар ва дастурларни амалга оширишга давлат бюджетидан 343,1 миллиард сўм йўналтирилди ва тижорат банкларининг 20 миллиард сўмлик имтиёзли кредитлари жалб этилди.
Истеъмолчиларга санитария жиҳатидан тозалаш хизматлари кўрсатиш бўйича норматив-ҳуқуқий база такомиллаштирилди. Ҳукумат қарорлари асосида маиший чиқиндиларни тўплаш ва ташиб кетиш хизматлари кўрсатиш қоидалари, санитария жиҳатидан тозалашга ихтисослаштирилган ташкилотлар ва ободонлаштириш бошқармаларининг қаттиқ маиший чиқиндиларни ташиб кетиш бўйича хизматлар кўрсатадиган участка ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш ҳамда уларни моддий рағбатлантириш тартиби тўғрисида низом ва бошқа бир қатор норматив ҳужжатлар тасдиқланди.
Шу билан бирга, қаттиқ маиший чиқиндиларни ташиб кетишни ташкил этиш ва улардан фойдаланиш соҳасида хусусий тадбиркорлик фаолиятини янада ривожлантириш борасида ҳали ҳал этилмаган қатор муаммолар мавжудлигидан кўз юмиб бўлмайди.
Қаттиқ маиший чиқиндиларни ташиб кетиш ишларини ташкил этиш масаласи, аввало, бундай чиқиндиларни тўплаш, утилизация қилиш ҳамда қайта ишлаш бўйича аниқ ва амалий тизимни йўлга қўйишни талаб этади. Ҳозирги вақтда чиқиндилар тўпланадиган мавжуд полигонлар санитария қоидалари, нормалари ва гигиена меъёрларига тўлиқ жавоб бермайди. Аксарият жойларда чиқиндилар тартибсиз равишда тўпланадиган пунктлар ҳамон сақланиб қолмоқда ва улар туташ ҳудудларнинг санитария-эпидемиология ҳолатини ёмонлаштириб, юқумли касалликлар пайдо бўлиши ҳамда тарқалишига шароит яратмоқда.
Бу борадаги энг муҳим вазифа ва муаммолар инобатга олинган ҳолда қабул қилинган Президент қарори мамлакатимиз туман ва шаҳарларининг санитария-эпидемиология ҳолатини яхшилаш, 2017-2021 йилларда чиқинди билан боғлиқ вазифаларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантиришни янада кучайтиришга қаратилган.
Жумладан, мазкур қарор билан қуйидаги дастур ва лойиҳалар тасдиқланмоқда:
2017-2021 йилларда чиқиндиларни тўплаш, сақлаш, утилизация қилиш ва қайта ишлаш тизимини такомиллаштириш тадбирлари;
2017 йилда мамлакатимиз шаҳарларидаги санитария жиҳатидан тозалашга ихтисослаштирилган ташкилотлар ва туман ободонлаштириш бошқармаларига 237 та махсус техника харид қилиш, 94 та гараж қуриш, қаттиқ маиший чиқиндилар учун 168 та элак қурилмалари ўрнатиш режа кўрсаткичлари;
Тошкент, Самарқанд, Андижон ва Наманган шаҳарларида йирик лойиҳаларни амалга оширишни ўз ичига олган, 2017-2021 йилларда халқаро молия ташкилотларининг 161 миллион АҚШ долларидан ортиқ маблағларини жалб этган ҳолда шаҳарларда чиқиндиларни тўплаш, ташиб кетиш, утилизация қилиш ва қайта ишлаш тизимини ривожлантиришга қаратилган инвестиция лойиҳалари рўйхати;
114 минг погон метр тўсиқ, 152 та санитария узели, 158 та маиший хона, 163 та автомобилларни ювиш жойи, 269 километр электр таъминоти тармоқлари, 166 та техник сув таъминоти қудуғи ҳамда 240 километр асфальтланган кириш йўлларини қуриш орқали қаттиқ маиший чиқиндилар тўпланадиган 168 та полигонни ободонлаштириш манзилли дастури;
2017-2018 йилларда қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлайдиган технологияларни жорий этиш прогноз кўрсаткичлари, жумладан, келгуси икки йилда Нукус шаҳри ва барча вилоятлар марказларида чиқиндиларни қайта ишлаш корхоналарини қуриш кўзда тутилиб, мазкур лойиҳаларга 27 миллион АҚШ долларидан зиёд маблағ йўналтирилади.
Ана шу комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш орқали аҳолининг кенг қатламлари учун янада қулай ижтимоий шароитлар яратилади.
Бу борадаги ишларни мувофиқлаштириш ва мазкур дастурлар амалга оширилишини назорат қилиш, муаммоли масалаларни ҳал этиш бўйича тезкор чора-тадбирлар кўриш мақсадида Республика комиссияси ташкил этилди.
2017-2021 йилларга мўлжалланган дастурни молиялаштириш учун 1 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтирилади.
Мазкур қарорнинг амалга оширилиши туфайли қуйидаги муҳим натижаларга эришилади:
Биринчидан, аҳолига қаттиқ маиший чиқиндиларни ташиб кетиш ва полигонларда утилизация қилиш хизматлари кўрсатиш бўйича яхлит тизим ташкил этиш ишлари ниҳоясига етказилади.
Иккинчидан, санитария жиҳатидан тозалаш ишларига ихтисослаштирилган ташкилотлар ва Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги “Тоза ҳудуд” давлат унитар корхоналари филиаллари махсус техникалар (чиқинди ташиш ва ассенизация машиналари) ҳамда қаттиқ маиший чиқиндилар учун электромеханик элак қурилмалар билан тўлиқ таъминланади.
Учинчидан, қаттиқ маиший чиқиндиларни органик ўғитларга айлантириш учун бирламчи қайта ишлашни ташкил этиш, шунингдек, қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича замонавий технологияларни жорий этишга эришилади.
Тўртинчидан, аҳолини қаттиқ маиший чиқиндиларни ташиб кетиш хизматлари билан қамраб олиш даражаси 2021 йилгача мамлакатимиз бўйича 63 фоиздан 93 фоизга ўсади.
Мухтасар айтганда, “2017-2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорнинг қабул қилиниши юртимизда экология ва санитария муҳитини янада яхшилаш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, шаҳар ва қишлоқларимизнинг янада обод ва кўркам қиёфа касб этиши йўлидаги улкан амалий қадамдир.

О мерах по кардинальному совершенствованию и развитию системы обращения с отходами на 2017-2021 годы
2017-04-23 | Документы
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 21 апреля 2017 года № УП-5024 «О совершенствовании системы государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды» и в целях обеспечения кардинального совершенствования и развития системы обращения с отходами, создания достойных условий проживания, улучшения санитарной и экологической обстановки в республике, дальнейшего повышения уровня и качества жизни населения, а также организации эффективной деятельности государственных унитарных предприятий «Тоза худуд» при Комитете Республики Каракалпакстан по экологии и охране окружающей среды, управлениях по экологии и охране окружающей среды областей:
типовую структуру государственных унитарных предприятий «Тоза худуд» при Комитете Республики Каракалпакстан по экологии и охране окружающей среды, управлениях по экологии и охране окружающей среды областей согласно приложению № 1;
типовую структуру районных (городских) филиалов государственных унитарных предприятий «Тоза худуд» при Комитете Республики Каракалпакстан по экологии и охране окружающей среды, управлениях по экологии и охране окружающей среды областей согласно приложению № 2;
комплексную схему образования, сбора, транспортировки, утилизации, переработки и захоронения твердых бытовых отходов согласно приложению № 3;
мероприятия по совершенствованию системы сбора, хранения, утилизации и переработки твердых бытовых отходов на 2017-2021 годы согласно приложению № 4;
перечень имущества управлений благоустройства при хокимиятах районов (городов), безвозмездно передаваемого ГУП «Тоза худуд», согласно приложению № 5;
прогнозные параметры по дооснащению электромеханическими устройствами просева для твердых бытовых отходов специализированных организаций санитарной очистки в городах республики в 2017 году согласно приложению № 6;
прогнозные параметры по дооснащению специальной техникой и оборудованием ГУП «Тоза худуд» в 2017-2018 годах согласно приложению № 6а;
адресную программу по строительству мусоросборочных пунктов и оснащению их контейнерами за счет средств Государственного бюджета на 2017 год согласно приложению № 7;
адресную программу по обустройству действующих полигонов специализированных организаций санитарной очистки в городах и ГУП «Тоза худуд» на 2017-2018 годы согласно приложению № 8;
адресную программу по созданию новых полигонов твердых бытовых отходов в 2018 году за счет средств Государственного бюджета согласно приложению № 9;
прогнозные параметры по внедрению современных технологий по переработке твердых бытовых отходов на 2017-2018 годы согласно приложению № 10;
прогнозные параметры по выпуску органических удобрений на полигонах твердых бытовых отходов на 2017-2021 годы согласно приложению № 11;
перечень инвестиционных проектов по развитию системы сбора, транспортировки, утилизации и переработки твердых бытовых отходов в городах с привлечением средств международных финансовых организаций на 2017-2021 годы согласно приложению № 12.
2. Принять к сведению, что в городе Ташкенте вывоз, содержание и эксплуатация мусоросборочных пунктов и полигонов твердых бытовых отходов осуществляется государственным унитарным предприятием «Махсустранс».
3. Образовать Республиканскую комиссию по координации и совершенствованию системы обращения с отходами (далее – Республиканская комиссия) в составе согласно приложению № 13, определив ее основными задачами:
развитие системы сбора, транспортировки, утилизации, переработки, захоронения и реализации отходов, в том числе путем широкого привлечения субъектов предпринимательства, стимулирования их деятельности для обеспечения охвата полного цикла в сфере обращения с отходами;
координацию работ на уровне республиканских органов государственного и хозяйственного управления, а также органов государственной власти на местах по своевременному и качественному выполнению утверждаемых настоящим постановлением мероприятий, адресных программ, инвестиционных проектов и прогнозных параметров, установив системный мониторинг за ходом их реализации;
ежеквартальное рассмотрение хода реализации утверждаемых настоящим постановлением мероприятий, адресных программ, инвестиционных проектов и прогнозных параметров по совершенствованию системы обращения с отходами.
Предоставить право Республиканской комиссии вносить, при необходимости, изменения в сводные и адресные параметры утверждаемых настоящим постановлением мероприятий, адресных программ, инвестиционных проектов и прогнозных параметров.
4. Республиканской комиссии в месячный срок утвердить:
Положение о Республиканской комиссии по координации и совершенствованию системы обращения с отходами;
«Дорожные карты» по реализации мер и проектов, предусмотренных к реализации согласно приложениям №№ 5-12 к настоящему постановлению.
5. Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды:
совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить своевременную и эффективную реализацию утвержденных настоящим постановлением мероприятий, адресных программ, инвестиционных проектов и прогнозных параметров и на ежеквартальной основе вносить соответствующую информацию в Республиканскую комиссию;
в двухмесячный срок утвердить уставы ГУП «Тоза худуд» и укомплектовать их квалифицированными специалистами, а также обеспечить оснащение необходимой материально-технической базой;
в двухмесячный срок совместно с Министерством экономики и Министерством финансов Республики Узбекистан разработать и утвердить порядок выделения фондов и лимитов на горюче-смазочные материалы для специальной техники ГУП «Тоза худуд»;
в двухмесячный срок произвести инвентаризацию юридических и физических лиц – абонентов услуг по сбору и вывозу бытовых отходов, разработать и утвердить графики маршрутов;
организовать эффективную работу с абонентами по заключению договоров и обеспечению своевременной оплаты за оказываемые услуги по сбору и вывозу бытовых отходов при тесном взаимодействии с органами самоуправления граждан;
предусмотреть дальнейшее расширение участия субъектов предпринимательства в процессе организации сбора, транспортировки, утилизации, переработки, захоронения и реализации отходов;
на постоянной основе проводить семинары, конференции, «круглые столы» в образовательных учреждениях, сельских сходах граждан по профилактике правонарушений в сфере обращения с отходами.
6. Министерству финансов Республики Узбекистан ежегодно при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан, по обоснованным расчетам Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, предусматривать средства на реализацию утвержденных настоящим постановлением мероприятий, адресных программ, инвестиционных проектов и прогнозных параметров.
7. АК «Узавтосаноат» и АО «Узагротехсаноатхолдинг» обеспечить производство и поставку специальной техники (мусоровозы, ассенизационные машины и тракторы) для нужд ГУП «Тоза худуд» в установленном порядке, предусмотренных приложением № 6а к настоящему постановлению.
8. Возложить на АО «Республиканская специализированная лизинговая компания «Qurilishmashlizing»» поставку специальной техники, механизмов и оборудования на лизинговой основе для обновления парка специальной техники и оборудования специализированных организаций санитарной очистки, предусмотренных приложением № 6а к настоящему постановлению.
9. Рекомендовать коммерческим банкам предоставлять льготные кредиты на обустройство полигонов твердых бытовых отходов и дооснащение специальной техникой и оборудованием специализированных организаций санитарной очистки в городах республики, предусмотренных приложениями №№ 6, 8, 10 к настоящему постановлению.
10. Министерству экономики Республики Узбекистан и Национальной холдинговой компании «Узбекнефтегаз» ежегодно выделять, по обоснованным расчетам Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, необходимый лимит дизельного топлива для специальной техники с целью обеспечения бесперебойной организации вывоза бытовых отходов.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей:
в месячный срок в установленном порядке организовать безвозмездную передачу ГУП «Тоза худуд» специальных автотранспортных средств и оборудования, мусоросборочных пунктов и контейнеров, закрепленных за участками по оказанию услуг по вывозу бытовых отходов управлений благоустройства при хокимиятах районов;
в месячный срок в установленном порядке произвести отвод земель под строительство гаражей для содержания автотранспортных средств ГУП «Тоза худуд», создание пунктов временного хранения и новых полигонов бытовых отходов;
обеспечить полноценное и бесперебойное оказание услуг юридическим и физическим лицам по сбору и вывозу бытовых отходов до завершения полной передачи имущества участков по оказанию услуг по вывозу бытовых отходов управлений благоустройства при хокимиятах районов ГУП «Тоза худуд»;
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции предоставить ГУП «Тоза худуд» и его филиалам в районах (городах) по месту их дислокации здания и помещения для производственных нужд, на праве безвозмездного пользования.
ГУП «Тоза худуд» является правопреемником по правам и обязательствам, включая социальные гарантии для работников, существующих участков по оказанию услуг по вывозу бытовых отходов управлений благоустройства при хокимиятах районов на момент преобразования;
при исчислении налога на прибыль юридических лиц налогооблагаемая прибыль ГУП «Тоза худуд» уменьшается на сумму расходов, связанных со строительством и обустройством полигонов твердых бытовых отходов, мусоросборочных пунктов, предусмотренных в адресных программах согласно приложениям №№ 6а, 8, 10;
имущество, безвозмездно передаваемое от участков по оказанию услуг по вывозу бытовых отходов управлений благоустройства при хокимиятах районов в ГУП «Тоза худуд», не является объектом налогообложения по налогам на добавленную стоимость, налогу на прибыль юридических лиц, а также по налогу на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры.
13. Освободить сроком до 1 января 2022 года:
специализированные организации санитарной очистки в городах, ГУП «Тоза худуд» и АО «Республиканская специализированная лизинговая компания «Qurilishmashlizing»» от сборов в Республиканский дорожный фонд при Кабинете Министров Республики Узбекистан при регистрации специального автотранспорта, передаваемого и закупаемого согласно приложениям №№ 5, 6, 6а настоящего постановления, в органах Министерства внутренних дел Республики Узбекистан;
от таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) технологическое оборудование, запасные части и комплектующие изделия, не производимые в республике и используемые в технологическом процессе переработки и утилизации отходов, ввозимые в рамках реализации утвержденных настоящим постановлением мероприятий по перечням, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
14. Распространить действие льготы в виде освобождения от уплаты налога на имущество, установленной законодательством для организаций, оказывающих коммунальные услуги, на ГУП «Тоза худуд» и ГУП «Махсустранс».
15. Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента организовать разъяснительную работу среди широких слоев населения, направленную на повышение правовой и санитарно-экологической грамотности граждан, предусмотрев активное размещение социальной рекламной информации в телепередачах по вопросам обращения с отходами.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н.
от 21 апреля 2017 года № ПП-2916 «О мерах
по кардинальному совершенствованию и развитию
системы обращения с отходами на 2017-2021 годы»
За последние годы в республике проведена масштабная работа по улучшению санитарной очистки населенных пунктов. В частности, в рамках реализации постановления Кабинета Министров от 3 декабря 2013 года № 315 «О мерах по развитию и совершенствованию системы санитарной очистки в населенных пунктах республики» в 2014-2016 годах созданы дополнительно 41 специализированная организация санитарной очистки в городах и 157 хозрасчетных участков по вывозу твердых бытовых отходов в районных управлениях благоустройства.
В течение 2014-2016 годов реализованы программы по оснащению организаций санитарной очистки и районных управлений благоустройства современной специальной техникой, приобретены 1427 единиц техники, из них 990 единиц - по вывозу бытовых отходов.
На основе утвержденных типовых макетов в городах и районных центрах республики в жилых массивах построено более 14 тысяч сборочных пунктов с установкой свыше 10 тысяч контейнеров.
На реализацию комплексных мероприятий и программ направлено из Государственного бюджета 343,1 миллиарда сумов и привлечены льготные кредиты коммерческих банков на 20 миллиардов сумов.
Усовершенствована нормативно-правовая база по оказанию услуг санитарной очистки потребителям. Правительственными решениями утверждены Правила оказания услуг по сбору и вывозу бытовых отходов, Положение о порядке оплаты труда и материального стимулирования работников специализированных организаций санитарной очистки и участков по оказанию услуг по вывозу твердых бытовых отходов управлений благоустройства и ряд других нормативных документов.
Вместе с тем все еще остается целый ряд нерешенных проблем по организации вывоза твердых бытовых отходов, а также дальнейшему развитию частной предпринимательской деятельности в области обращения с твердыми бытовыми отходами.
Организация работ по вывозу твердых бытовых отходов требует налаживания четкой и действенной системы сбора, утилизации и переработки твердых бытовых отходов, где существующие полигоны не полностью отвечают санитарным правилам, нормам и гигиеническим нормативам. В ряде мест все еще возникают стихийные пункты сбора, которые ухудшают санитарно-эпидемиологическую обстановку прилегающих территорий и создают предпосылки к возникновению и распространению инфекционных заболеваний.
С учетом этих важных задач, принятое постановление направлено на улучшение санитарно-экологического состояния городов и районов республики, кардинальное совершенствование и развитие системы обращения с отходами в 2017-2021 годы.
В частности, постановлением утверждены:
мероприятия по совершенствованию системы сбора, хранения, утилизации и переработки твердых бытовых отходов на 2017-2021 годы;
прогнозные параметры по дооснащению специализированных организаций санитарной очистки в городах республики и районных управлений благоустройства в 2017 году по приобретению 237 единиц специальной техники, строительству 94 гаражей, установке 168 устройств по просеву для твердых бытовых отходов;
перечень инвестиционных проектов по развитию системы сбора, транспортировки, утилизации и переработки отходов в городах республики с привлечением средств международных финансовых институтов на 2017-2021 годы, где предусмотрена реализация крупных проектов в Ташкенте, Самарканде, Андижане и Намангане на сумму более 161 миллиона долларов;
адресная программа по обустройству 168 полигонов твердых бытовых отходов путем строительства 114 тысяч погонных метров ограждений, 152 санитарных узлов, 158 бытовых комнат, 163 автомоек, 269 километров линий энергоснабжения, 166 скважин для технического водоснабжения, а также асфальтирования 240 километров подъездных дорог;
прогнозные параметры по внедрению современных технологий по переработке твердых бытовых отходов на 2017-2018 годы. В предстоящие два года в Нукусе и во всех областных центрах предусмотрено строительство предприятий по переработке бытовых отходов на общую сумму более 27 миллионов долларов.
Реализация вышеуказаного комплекса мер создаст более комфортные и благоприятные социально-бытовые условия для проживания широких слоев населения.
Для координации работ утверждена Республиканская комиссия, на которую возложены обязанности обеспечения действенного мониторинга реализации программ и принятия оперативных мер по решению проблемных вопросов.
На финансирование программ в 2017-2021 годы будет направлено более 1 триллиона сумов.
во-первых, завершить создание целостной системы по оказанию населению услуг по вывозу твердых бытовых отходов и их утилизации на полигонах;
во-вторых, полностью оснастить специализированные организации санитарной очистки и территориальные ГУП «Тоза худуд» в Республике Каракалпакстан и областях специальной техникой (мусоровозы, ассенизационные машины) и электромеханическими устройствами просева для бытовых отходов;
в-третьих, организовать первичную переработку твердых бытовых отходов в органические удобрения, а также внедрить современные технологии по переработке твердых бытовых отходов;
в-четвертых, увеличить охват населения услугами по вывозу бытовых отходов по республике с 63 процентов в 2017 году до 93 процентов в 2021 году.