2017 йил 19 апрель куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида Париж битимини Ўзбекистон томонидан расмий имзолаш маросими бўлиб ўтди. Ушбу битим 2015 йил 12 декабрь куни БМТнинг иқлим ўзгариши тўғрисидаги Ҳадли конвенцияси томонларининг 21 конференцияси доирасида қабул қилинган.
Ҳужжатни Ўзбекистон Республикаси номидан мамлакатимизнинг АҚШдаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Бахтиёр Гулямов имзолади.
Битим имзолангач, унинг асл нусхаси ташкилот Депозитарийи – БМТ Бош котибига сақлаш учун топширилди.
Париж битими атмосферага ис газлари чиқиндиларини камайтириш ва глобал ўртача ҳарорат даражаси ўсишини чеклаш орқали иқлим ўзгаришини олдини олишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш борасидаги жаҳон ҳамжамияти саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга йўналтирилган.
Ўзбекистоннини Париж битимини имзолаганлар рўйхатига кирганлиги ҳақидаги ахборот БМТ Котибияти томонидан аъзо давлат ўртасида тарқатилиб, ташкилотнинг Юридик бошқармаси расмий сайтида ҳамда БМТ журналида эълон қилинди.

Узбекистан подписал Парижское соглашение
19 апреля 2017 года в штаб-квартире Организации Объединённых Наций в г.Нью-Йорке состоялась официальная церемония подписания Узбекистаном Парижского соглашения, принятого 12 декабря 2015 года в ходе 21-й Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата.
От имени Республики Узбекистан документ подписал Чрезвычайный и Полномочный Посол нашей страны в США Бахтиёр Гулямов.
Подлинный экземпляр соглашения после его подписания был передан на хранение Депозитарию ООН, функции которого выполняет Генеральный секретарь организации.
Парижское соглашение направлено на объединение усилий мирового сообщества в разработке и реализации комплексных мер, направленных на предупреждение дальнейшего изменения климата посредством сокращения выбросов парниковых газов в атмосферу и удержания роста глобальной средней температуры.
Информационное уведомление о включении Узбекистана в список подписантов Парижского соглашения было распространено Секретариатом ООН среди государств-членов, а также размещено на официальном веб-сайте Юридического управления организации и в Журнале ООН.