Маҳаллий хомашёдан сифатли дори-дармонлар
Мамлакатимизда халқимизнинг саломатлигини асраш, тиббиёт соҳасини ривожлантиришга кўрсатилаётган алоҳида эътибор самарасида фармацевтика саноати ҳам жадал ривожланиб, ишлаб чиқарилаётган дори-дармон воситаларининг тури ҳамда сифати тобора ортиб бораётир.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 16 сентябрдаги «2016-2020 йилларда республика фармацевтика саноатини янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастури тўғрисида»ги ҳамда 2016 йил 31 октябрдаги «Аҳолини дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари билан таъминлашни янада яхшилашга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорлари аҳолини сифатли ва арзон дори-дармон воситалари билан таъминлаш ишларини янада такомиллаштиришга қаратилган.
Пойтахтимизнинг Сергели туманида жойлашган «Dentafill Plyus» корхонаси мамлакатимиздаги дори воситалари ва тиббий анжомлар ишлаб чиқараётган етакчи фармацевтик корхоналардан биридир.
Корхона 2007 йилда ташкил қилинган бўлиб, ўтган қисқа вақт мобайнида 22 фармакологик гуруҳга мансуб 150 дан ортиқ дори воситасини ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Бу ерда энг замонавий асбоб-ускуналар ва юқори малакали мутахассислар билан таъминланган замонавий лаборатория фаолият кўрсатмоқда. Янги фармацевтик маҳсулотларни ўзлаштириш, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш мақсадида Германия, Швейцария, Ҳиндистон, Хитой каби қатор мамлакатларнинг етакчи фармацевтик компаниялари билан муваффақиятли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Бу, ўз навбатида, корхона томонидан ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг юқори сифатини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Бугунги кунда «Dentafill Plyus» корхонаси «Torimed pharm» ва «Pharma pack» каби йирик фармацевтик тузилмаларни бирлаштиради. 300 дан ортиқ мутахассис ва ишчи ходим фаолият юритаётган замонавий корхона ўз фаолиятида истиқболли йўналишларга сармоялар киритиш, ишлаб чиқариш қувватларини замон талабига мос модернизациялаш ҳамда кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Компания билан маҳаллий ва хорижий илмий муассасалар, шунингдек, ишлаб чиқарувчилар ўртасида ҳам мустаҳкам алоқалар йўлга қўйилган.
– Корхонада тадқиқотлар ва ишланмалар соҳасида инновацияларни имкон қадар кенгроқ қўллаш, аҳолини мақбул нархлардаги янги ва энг самарали дори воситалари билан таъминлаш, бизнес юритиш усулларини такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилади, – дейди корхонанинг олимлар гуруҳи раҳбари Аҳаджон Шукуров. – Ишлаб чиқариш сифатини янада ошириш мақсадида Фанлар академиясининг Ўсимлик моддалари кимёси институти ва Полимерлар кимёси ва физикаси институти билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Ҳозирги кунда «Dentafill Plyus» корхонасининг юқори технологик асбоб-ускуналар билан жиҳозланган цехларида таблеткалар, капсулалар, гален препаратлар, инъекцион ва инфузион эритмалар шаклидаги дори воситалари ишлаб чиқарилмоқда. Корхонада қуруқ ҳолатдаги антибиотиклар, суртмалар, суппозиторийлар, сироплар, суспензиялар, суюқ дорилар, тиш пастаси ва тиббий буюмлар, қўлқоплар тайёрланади.
«Dentafill Plyus» корхонасининг устувор мақсадларидан бири самарали дори воситаларини ишлаб чиқаришга доир илмий тадқиқотларга сармоя киритишдир. Хусусан, 2010-2017 йилларда корхона томонидан илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишларига 51 миллион АҚШ долларидан ортиқ миқдордаги инвестициялар йўналтирилди.
Корхонада Швейцариянинг BFS технологияси асосида ишловчи дастгоҳлар ишга туширилган бўлиб, бу дастгоҳлар ёрдамида инъекцион препаратларни полимер ампулаларда ишлаб чиқариш имконияти яратилди.
Бундан ташқари, латекс хомашёсидан жарроҳлик қўлқопларини ишлаб чиқариш технологияси ҳам ўзлаштирилди. Бунинг самарасида нафақат сифатли маҳсулот тайёрланмоқда, балки 30 дан ортиқ иш ўрни яратилди.
Компанияда 2010 йил ISO 9001 халқаро сифат менежменти стандарти жорий этилган, фармацевтик ишлаб чиқаришга бериладиган GMP халқаро сертификати қўлга киритилган.
Бугун дунёда табиий гиёҳлар асосида тайёрланган дори-дармон ва биологик фаол қўшимчаларга эҳтиёж ортмоқда. Бундай табиий шифобахш воситалар инсон вужудига ножўя таъсир қилмайди ва саломатликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади. Корхонада юртимизда ўсадиган доривор ўсимликларни экстракция қилиш, улардан турли маҳсулотлар ишлаб чиқариш устида изланишлар олиб борилмоқда. 400 гектар майдонда ноёб доривор ўсимликларни етиштириш, улардан тайёр дори-дармон олишгача бўлган жараённи ўз ичига олувчи йирик лойиҳа амалга оширилмоқда.
Корхонада яқин келажакда тиббиёт буюмлари, косметик кремлар, фармацевтик нанопрепаратлар ишлаб чиқариш режалаштирилмоқда.

Качественные лекарства из местного сырья
В нашей стране уделяется особое внимание вопросам охраны здоровья населения, совершенствования сферы здравоохранения, а также динамичному развитию фармацевтической промышленности, расширению ассортимента и повышению качества выпускаемой лекарственной продукции.
Постановления Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О Программе мер по дальнейшему развитию фармацевтической промышленности республики на 2016-2020 годы” от 16 сентября 2016 года и “О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения” от 31 октября 2016 года направлены на дальнейшее совершенствование обеспечения населения качественными и доступными лекарственными средствами.
Действующее в Сергелийском районе столицы предприятие “Dentafill Plyus” является одним из ведущих отечественных производителей лекарственных средств и медицинских изделий.
Предприятие, начавшее свою деятельность в 2007 году, наладило выпуск более 150 наименований лекарственных средств, относящихся к 22 фармакологическим группам. Здесь функционирует лаборатория, оснащенная современным оборудованием, в которой трудятся высококвалифицированные специалисты. В целях освоения новых видов продукции и увеличения объемов производства налажено успешное сотрудничество с ведущими фармацевтическими компаниями Германии, Швейцарии, Индии, Китая и других стран, что способствует обеспечению высокого качества продукции.
В настоящее время “Dentafill Plyus” объединяет в своем составе крупные фармацевтические предприятия “Torimed pharm” и “Pharma pack”. Предприятие, на котором трудятся более 300 специалистов и работников, инвестирует в перспективные направления деятельности, уделяет особое внимание модернизации и развитию производственных мощностей. Установлено тесное сотрудничество с отечественными и зарубежными научными учреждениями и производителями.
- Мы уделяем большое внимание широкому применению инноваций, разработке новых эффективных лекарственных средств с доступными ценами, совершенствованию методов ведения бизнеса, - говорит руководитель группы ученых предприятия Ахаджон Шукуров. - Для дальнейшего повышения качества продукции взаимодействуем с учеными институтов химии растительных веществ, химии и физики полимеров Академии наук Республики Узбекистан.
Сегодня в цехах “Dentafill Plyus”, оснащенных высокотехнологичным оборудованием, выпускаются лекарственные средства в форме таблеток, капсул, галеновых препаратов, инъекций и инфузий. Предприятие производит также мази, суппозитории, сиропы, суспензии, жидкие лекарства, зубную пасту и медицинские изделия.
Приоритетным направлением деятельности предприятия является инвестирование в научные исследования по созданию эффективных лекарств. Так, за последние семь лет предприятие вложило в научно-исследовательскую и опытно-конструкторскую работу более 51 миллиона долларов США.
На предприятии установлено швейцарское оборудование, позволяющее производить и упаковывать инъекционные препараты в полимерных ампулах по технологии BFS.
Кроме того, была освоена технология изготовления хирургических перчаток из латекса, что позволило создать более 30 рабочих мест.
В 2010 году в компании был внедрен международный стандарт менеджмента качества ISO 9001, получен международный сертификат GMP.
Сегодня в мире растет спрос на лекарственные средства и биологически активные добавки из натурального сырья. На предприятии ведутся изыскания по получению экстрактов произрастающих в нашей стране лекарственных растений и производству на их основе медицинских препаратов. На 400 гектарах площадей реализуется крупный проект по выращиванию лекарственных растений для дальнейшего выпуска готовых лекарств.
В ближайшем будущем предприятие намерено наладить производство новых видов медицинских изделий, косметических кремов и фармацевтических нанопрепаратов.